
Brzký nákup dovolené má několik výhod. Jde zejména o to, že si zájemci mohou vybrat z nejširší nabídky hotelů či penzionů, a mnohdy za výhodnější ceny. Další výhodou jsou například snížené rezervační zálohy či pobyt dětí zdarma. Některé cestovky nabízejí ještě další bonusy včetně asistenční lékařské služby zdarma.
„Ten, kdo si chce vybrat své oblíbené místo, termín či konkrétní hotel a chce výrazně ušetřit, by si měl dovolenou rezervovat ideálně do konce listopadu. V tomto období je největší výběr a jsou k dispozici také nejlepší cenové nabídky,“ řekla Martina Blahová, generální ředitelka Travel Family.
Dodala, že v některých letoviscích včetně Chorvatska je už zarezervována bezmála desetina pobytů na letní sezonu 2025.
Ceny nerostou, Češi utrácejí
Ve srovnání s letošním rokem zájezdy na příští rok nijak zásadně nezdražují. Podle Travel Family mohou představovat výjimku pouze některé země, jako je například Černá Hora, kde se zvyšuje sazba DPH z 15 na 23 procent. Ale ani zde se neočekává žádný dramatický nárůst.
Například u Chorvatska jsou ceny zájezdů pro příští rok více méně na stejné úrovni jako letos a nepředpokládá se ani obecně výrazný nárůst dalších cen v Chorvatsku. Cestovní kancelář připomněla, že tam zářijová inflace dosáhla pouhých 1,6 procenta, a byla tak nejnižší od března 2021.
„Zákazníci přesto utrácejí více. Ve srovnání s letošním rokem se průměrná zaplacená cena na jednu smlouvu zvýšila přibližně o dvacet procent. A to nikoli z důvodu vyšší ceny, ale především díky tomu, že Češi nakupují kvalitnější ubytování nebo větší rozsah služeb,“ sdělila Martina Blahová.
Jako Němci nebo Rakušané
Dodala, že se Češi přestali bát utrácet a naplno se vrátil nákupní apetit. „Letní sezóna 2025 by mohla být z hlediska útrat za dovolenou rekordní,“ řekla Blahová. Poznamenala, že Češi na svých dovolených nešetří a jsou ochotni utrácet podobně, jako Němci či Rakušané, a jednoznačně preferují pobyty s vysokým rozsahem služeb. Dopřávají si třeba různé doplňkové služby.
Pětatřicet procent Čechů si při nákupu dovolených také pořizuje doplňkové cestovní pojištění, dokupují si rezervace konkrétních míst, občerstvení po cestě a naprostým standardem je to, že vedle pobytu na vybraném místě podniknou jeden až dva fakultativní výlety. Ty si kupují buď dopředu už při rezervaci dovolené přímo v cestovní kanceláři, nebo až na místě u delegáta.
To, že letošní zájem o first minute zájezdy bude vysoký, potvrzují i další cestovní kanceláře. Mezi nejnavštěvovanější místa příštího léta bude tradičně patřit Turecko, řecké ostrovy, zejména Kréta a Rhodos, Španělsko, Itálie, či Egypt.
„Na popularitě roste i Albánie, kam příští léto plánujeme mimo jiné i zájezdy na jih země, kde vzniká nové letiště Vlora. Připravovanou novinkou bude také oblast Sitia na východě Kréty,“ řekla Kateřina Pavlíková, mluvčí Čedoku. Petr Kostka z Exim Tours uvedl, že tradičně velký zájem je o hotely se zázemím pro rodiny s dětskými kluby.
Pojištění storna zájezdu
ERV Evropská pojišťovna rovněž potvrdila, že si turisté v posledních letech zvykli připlatit za lepší cestovní pojištění, a to primárně kvůli koronavirové pandemii, která v předchozích letech výrazně omezila cestování.
„Přibližně tři čtvrtiny klientů si spolu se zájezdem přes cestovní kancelář sjednají i pojištění storna,“ řekl Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny, která spolupracuje s většinou velkých cestovek. „I dnes, po skončení pandemie, zaznamenáváme zvýšený počet stornovaných zájezdů právě kvůli respiračním onemocněním,“ dodal Vlastimil Divoký.
Právě rezervace zájezdu téměř rok předem s sebou nese riziko, že se objeví nepředvídatelné okolnosti, které zkomplikují odjezd na dovolenou nebo vyžadují změnu termínu či destinace. A tak přibývá cestovatelů, kteří si dojednávají pojištění storna.
„Většina našich klientů si sjednává pojištění, které zahrnuje i možnost storna. Toto pojištění se ukazuje jako užitečné v situacích, kdy jim neočekávané okolnosti bráni odcestovat,“ poznamenala Lucie Hasman, mluvčí CK Blue Style.