Podle posledních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně narostl ukazatel tzv. materiální a sociální deprivace na hodnotu 6,3 procenta. Tento indikátor udává podíl osob, jejichž domácnosti si nemohou z finančních důvodů dovolit pět a více ze třinácti sledovaných položek. Patří mezi ně i to, že si nemohou dovolit ani týdenní dovolenou.
„Nejčastěji si domácnosti nemohly dovolit pořídit nový nábytek za opotřebovaný, zaplatit neočekávaný výdaj ve výši 14,1 tisíce korun nebo týdenní dovolenou pro všechny členy domácnosti,“ uvedla Táňa Dvornáková, vedoucí oddělení sociálních šetření ČSÚ.
Průzkum agentury NMS Market Research pro ERV Evropskou pojišťovnu, kterého se zúčastnila více než tisícovka dotázaných, ale ukázal, že daleko více je lidí, kteří vyrážejí na dovolenou i několikrát ročně. Třikrát i vícekrát ročně si dopřeje cestu do zahraničí 23 procent českých turistů. A alespoň dvakrát jelo do ciziny 42 procent Čechů.
Většina z nich si ale sjednává jednorázová cestovní pojištění. S celoročním by přitom výrazně ušetřili. „Pro lidi, kteří do zahraničí cestují vícekrát během jednoho roku, se ale výrazně více vyplatí nové celoroční pojištění,“ řekl Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
Celoroční Chorvatsko
Tradičně nejoblíbenějším místem pro dovolenou je pro české turisty Jadran. Chorvatsko postupně přestává být doménou letních dovolených pro období od června do září. Tento trend letos zrychlil. Je to patrné ze zájmu klientů o pobyty v Chorvatsku letos na podzim.
Stále více turistů, stejně jako místních hoteliérů, zaměřuje svou pozornost také k podzimním či jarním pobytům, které jsou ideální například pro sportovní aktivity jako pěší turistiku a cyklistiku, ale také pro návštěvy vyhlášených historických či filmových lokalit.
„V Chorvatsku je aktuálně trend, že i v listopadu či prosinci, stejně jako v jarních měsících, zůstávají v plném provozu hotelové kapacity v hlavních přímořských letoviscích. Otevřeny jsou i restaurace a další zařízení.
Dá se říci, že v tomto ohledu udělalo Chorvatsko ráznější krok k celoroční dovolenkové turistice než například Baleárské ostrovy,“ říká Lenka Laus, produktová manažerka cestovní kanceláře Travel Family, která je jedničkou na Chorvatsko na českém trhu.
„Poptávka po podzimní dovolené v Chorvatsku roste meziročně řádově o desítky procent. Nejpopulárnější oblasti pro podzimní dovolenou jsou Istrie pro cykloturistiku a potom jižní oblasti jako Makarská a okolí Dubrovníku,“ řekla manažerka.
Nejméně do konce listopadu dosahuje teplota moře více než 21 stupňů. „De facto až do začátku adventu se dá v oblastech, jako jsou Makarská, Dubrovník nebo ostrov Korčula, bez problému koupat v relativně teplém moři,“ dodala Lenka Laus.
Výhodnější ceny
Mezi výhody mimosezonní dovolené je výrazně méně turistů, ale také příjemné počasí okolo 25 stupňů Celsia. Což je ideální právě pro sportovní aktivity. Další výhodou pro turisty jsou mimo sezónu obecně nižší ceny, například v restauracích, ale i obchodech.
Výhodnější je rovněž ubytování, ale například i trajektová doprava mezi pevninou a ostrovy, kdy ceny jízdenek na podzim klesnou až o 20 procent. Také například vstup do oblíbeného národního parku Plitvická jezera se razantně snižuje. Od října klesá základní cena denního vstupu pro dospělého o více než třetinu.
Člověk nemusí být nutně bohatý, aby mohl na dovču. Obvzlášť při dnešní cenové hladině v ČR… kde na dovolené vlastně může ušetřit :D. A pak je tu pár návyků, které je dobré odříct