Cestovní ruch se pomalu vzpamatovává z pandemie

Názor
Kromě čerstvě zveřejněných statistických výsledků maloobchodu, které rozhodně nenadchly, protože jasně naznačují postupný pozvolný útlum nakupování, byla v úterý zveřejněna i únorová čísla za služby. I v tomto případě se raději podíváme na meziměsíční tempa a srovnání s rokem 2019, než na volatilní meziroční změny, které jsou silně ovlivněny lockdownovými měsíci.
Hotely jsou sice stále ještě jen na 55 procent reálných výnosů dosahovaných v roce 2019, nicméně je vidět, že omikron je už zasáhl jen téměř okrajově. Ilustrační foto: Pixabay.com

Reálné tržby ve službách se už druhý měsíc za sebou drží nad průměrnou úrovní roku 2019. K drobnému meziměsíčnímu růstu přispěly tentokrát služby spojené s cestovním ruchem, které se sice zdaleka ještě nedostaly na před-pandemickou úroveň, ale je přesto vidět jejich nový restart.

Více než v lednu utržily cestovní kanceláře, HORECA i letečtí dopravci. Hotely jsou sice stále ještě jen na 55 procent reálných výnosů dosahovaných v roce 2019, nicméně je vidět, že omikron je už zasáhl jen téměř okrajově.

Comeback klientů zažívají i restaurace, které jsou na rozdíl od hotelů „jen“ 24 procent pozadu za rokem 2019. Rizikem pro oblast tuzemského cestovního ruchu však zůstává vysoká inflace, která část zákazníků přinutí šetřit právě zde.

PSALI JSME:
Nůžky mezi cenou piva v hospodě a piva doma se stále rozevírají

Komu se tentokrát dařilo méně, byla pozemní doprava, ale její výsledky budou zajímavější teprve až za jeden či dva měsíce. Aktuální drobný pokles zatím nemění ani trend, ani z něj nelze odvozovat nic o kondici ekonomiky. Teprve za měsíc či dva bude zřejmé, jak silným útlumem ekonomika prochází.

Únorová čísla ze služeb potvrzují očekávání, že první kvartál budou služby přispívat k růstu ekonomiky. Už dnes přijdou na řadu výsledky největšího tuzemského odvětví – průmyslu.

Pomalu se tak začne skládat obrázek české ekonomiky za první kvartál, který je ve znamení nejenom extrémních cen surovin, energií, ale i ztráty části východních trhů.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cestovní ruch prožil další obtížný rok

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Lodní trhy podtrhují obavy o růst

V lodní dopravě se uskutečňuje 90 procent světového obchodu, což z ní činí barometr v reálném čase. Sazby za přepravu suchého nákladu i kontejnerovou přepravu klesly ze svých pandemických maxim (viz graf níže, pozn. …

Ceny ropy se rychle vrací níž, Saúdům navzdory

Navzdory nedělní schůzce zemí OPEC+, kde Saúdská Arábie oznámila, že v červenci jednostranně omezí produkci o milion barelů denně, se ropa obchoduje níž. Toto rozhodnutí mělo teoreticky podpořit růst cen, ale jejich …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB