ČEZ: Čtvrtletní výsledky lehce pod odhady, zvýšení celoročních cílů

Názor
ČEZ tento týden oznámil výsledky za druhé čtvrtletí tohoto roku. Zisk na úrovni EBITDA dosáhl 11,7 miliard korun při tržbách 49,2 mld. Kč. EBITDA lehce zaostala za odhady trhu a její meziroční pokles je dán absencí divestovaných rumunských aktiv. Upravený čistý zisk meziročně vzrostl. ČEZ mírně zvýšil cíle pro letošní rok. Výsledný obrázek aktuálních výsledků je podle našeho názoru smíšený. 
ČEZ vyrobil za druhý kvartál v meziročním srovnání o téměř deset procent méně elektřiny. Je to dáno poklesem výroby z emisních zdrojů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Klíčové trendy v hlavních segmentech: ČEZ vyrobil za druhý kvartál v meziročním srovnání o téměř deset procent méně elektřiny. Je to dáno poklesem výroby z emisních zdrojů, zejména pak poklesem výroby v uhelných elektrárnách. Za tím je pravděpodobně prodej, či ukončení provozu některých z nich.

Celkové tržby za druhé čtvrtletí letošního roku reportoval ČEZ meziročně téměř beze změny na úrovni 49,2 miliardy korun. To je prakticky ve shodě s odhadem trhu, ale mírně nad naší prognózou. Zisk EBITDA dosáhl 11,7 mld. Kč, což je lehce pod tržním očekáváním. Jeho meziroční pokles o 8,8 procenta je kvůli prodaným aktivům.

Pokud bychom porovnali pouze strategická aktiva, jejich EBITDA je meziročně o 1,5 procenta vyšší. EBITDA marže klesla o 2,3procentní body vzhledem k poklesu tradingu (vysoká srovnávací základna, pozn. aut.) a vysokých cen komodit (CO2). Pozitivní je rychlý růst zajištěných cen elektřiny. Pro příští rok na 50,2 EUR/MWh z 47,3 a pro rok 2023 na 50,6 EUR/MWh z 47,9.

PSALI JSME:
ČEZ je po letech opět miláčkem investorů, jeho akcie stouply

Upravený čistý zisk za druhé čtvrtletí letošního roku je 2,9 miliardy korun, což znamená meziroční růst o 16 procent. Tento výsledek zaostal za naším odhadem z důvodu vyšších standardních odpisů. Zadlužení (čistý dluh/EBITDA) kleslo na konci prvního pololetí na 1,7x z 2,2x na konci minulého roku. Za snížením čistého dluhu je zaplacení prodaných zejména rumunských aktiv.

Celoroční projekce ČEZu se mírně zvýšily. Nově by měl ČEZ dosáhnout EBITDA mezi 55 a 57 miliardami korun plus příspěvek divestovaných aktiv (Rumunsko a Bulharsko) ve výši tří miliard korun. Celkem tedy 58-60 mld. Kč (předchozí 57-60 mld. Kč).

Upravený čistý zisk odhaduje vedení ČEZu ve výši 18 až 20 mld. Kč (předchozí 17-20 mld. Kč). Důvodem pro zvýšení spodní hranice cíle jsou lepší výsledky segmentu prodej, který se po loňských restrikcích zotavuje rychleji. Připomínáme, že upravený čistý zisk slouží jako základna pro výpočet dividend.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČEZ vyplatí nejvyšší dividendu za posledních deset let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.