ČEZ oznámil pokles zisku

Výsledky hospodaření největší české energetické společnosti ČEZ za třetí kvartál letošního roku přinášejí smíšené pocity, komentují analytici dnes zveřejněné výsledky firmy, jejímž majoritním akcionářem je český stát. Zhruba 70 procent akcií drží prostřednictvím ministerstva financí.
Ilustrační foto: Pixabay

„Na jedné straně ČEZ reportoval vyšší EBITDA (pozn. red.: indikátor, který ukazuje provozní výkonnost společnosti – zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace), na straně druhé však účtoval o tvorbě rezervy odpovídající hodnotě potenciálního dílčího plnění z poskytnuté záruky za úvěry tureckou společností AkCEZ v důsledku dalšího oslabení turecké liry ve výši 1,4 miliardy korun,“ komentoval výsledky analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

„Kromě toho došlo k odpisu majetku v Bulharsku (-0,4 miliardy korun) a odpisu goodwillu v ČR (0,3 mld. Kč), čímž čistý zisk zaostal za očekáváními ve výši 1,4 miliardy. Po očištění o tyto vlivy činil 3,5 miliardy korun,“ doplnil analytik.

Podle informací, které ČEZ poskytl, za první tři čtvrtletí letošního roku společnost snížila meziročně čistý zisk o 45 procent na 9,1 miliardy korun, přičemž tržby ve stejném období dosáhly 129,3 mld. Kč. V aktuálně zveřejněných výsledcích podle ČEZ meziroční srovnání zisku značně ovlivnily jednorázové výnosy za téměř sedm miliard korun z roku 2017, a to hlavně z prodeje akcií maďarské ropné a plynárenské skupiny MOL.

PSALI JSME:
Jsme nejžádanější! chlubí se ČEZ. Opravdu?

Analytici vnímají oznámená čísla rozporuplně. „Management dále snížil výhled pro celoroční EBITDA na 50 až 51 miliard Kč z předchozích 51 až 53 mld. zejména z důvodu posunu očekávaného rozhodnutí soudu o plnění závazku SŽDC, nižší výrobě v uhelných elektrárnách a méně realizovaných nových akvizic v oblasti rozvoje,“ uvedl Frayer.

Výhled na očištěný čistý zisk byl naopak zvýšen na 13 až 14 mld. Kč z předchozích 12 až 14 miliard. Pozitivními faktory byly podle Frayera výnos z titulu úroků z vrácené darovací daně z emisních povolenek, nižší odpisy, nižší úrokové náklady a nižší odložená daň. „S ohledem na zvýšený výhled na očištěný čistý zisk a lepší EBITDA by ceny akcií mohly reagovat po otevření trhu mírným růstem,“ uzavírá svůj komentář analytik Komerční banky.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Rolovat nahoru