ČEZ oznámil pokles zisku

Výsledky hospodaření největší české energetické společnosti ČEZ za třetí kvartál letošního roku přinášejí smíšené pocity, komentují analytici dnes zveřejněné výsledky firmy, jejímž majoritním akcionářem je český stát. Zhruba 70 procent akcií drží prostřednictvím ministerstva financí.
Ilustrační foto: Pixabay

„Na jedné straně ČEZ reportoval vyšší EBITDA (pozn. red.: indikátor, který ukazuje provozní výkonnost společnosti – zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace), na straně druhé však účtoval o tvorbě rezervy odpovídající hodnotě potenciálního dílčího plnění z poskytnuté záruky za úvěry tureckou společností AkCEZ v důsledku dalšího oslabení turecké liry ve výši 1,4 miliardy korun,“ komentoval výsledky analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

„Kromě toho došlo k odpisu majetku v Bulharsku (-0,4 miliardy korun) a odpisu goodwillu v ČR (0,3 mld. Kč), čímž čistý zisk zaostal za očekáváními ve výši 1,4 miliardy. Po očištění o tyto vlivy činil 3,5 miliardy korun,“ doplnil analytik.

Podle informací, které ČEZ poskytl, za první tři čtvrtletí letošního roku společnost snížila meziročně čistý zisk o 45 procent na 9,1 miliardy korun, přičemž tržby ve stejném období dosáhly 129,3 mld. Kč. V aktuálně zveřejněných výsledcích podle ČEZ meziroční srovnání zisku značně ovlivnily jednorázové výnosy za téměř sedm miliard korun z roku 2017, a to hlavně z prodeje akcií maďarské ropné a plynárenské skupiny MOL.

PSALI JSME:
Jsme nejžádanější! chlubí se ČEZ. Opravdu?

Analytici vnímají oznámená čísla rozporuplně. „Management dále snížil výhled pro celoroční EBITDA na 50 až 51 miliard Kč z předchozích 51 až 53 mld. zejména z důvodu posunu očekávaného rozhodnutí soudu o plnění závazku SŽDC, nižší výrobě v uhelných elektrárnách a méně realizovaných nových akvizic v oblasti rozvoje,“ uvedl Frayer.

Výhled na očištěný čistý zisk byl naopak zvýšen na 13 až 14 mld. Kč z předchozích 12 až 14 miliard. Pozitivními faktory byly podle Frayera výnos z titulu úroků z vrácené darovací daně z emisních povolenek, nižší odpisy, nižší úrokové náklady a nižší odložená daň. „S ohledem na zvýšený výhled na očištěný čistý zisk a lepší EBITDA by ceny akcií mohly reagovat po otevření trhu mírným růstem,“ uzavírá svůj komentář analytik Komerční banky.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

M&M Reality Holding: Jen obrat nestačí

Být dnes jen realitní kanceláří nestačí. M&M Reality Holding, který ročně zobchoduje nemovitosti za více než 30 miliard Kč (což jsou průměrně tři tisíce prodaných nemovitostí měsíčně), hlásí obrat ve výši 2,38 …

Sberbank CZ meziročně klesl zisk o 47 milionů

Česká pobočka největší ruské banky, Sberbank CZ, dosáhla vloni podle předběžných neauditovaných výsledků čistého zisku ve výši 377 milionů korun. Za rok 2017 banka hlásila neauditovaný zisk ve výši 424 mil. Kč, což …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Dopravní předpisy platí i za závorou

Poradna
Parkování mimo veřejné komunikace se může stát problémem. Zvláště pak, když dojde k poškození vlastního nebo cizího vozidla či spáchání dopravního přestupku, protože ohledně režimu na parkovištích a okrajových cestách se často neshodnou ani právníci. Někdo totiž tvrdí, že tzv. za závorou pravidla silničního provozu neplatí, jiní namítají, že je nutné je dodržovat i na parkovištích obchodních domů či nemocnic …

Investice s vůní benzínu

Kouzlu vozů z dob minulých podléhá stále více lidí, kteří shánějí hlavně socialistické veterány. V tom jim už rok …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru