ČEZ oznámil pokles zisku

Výsledky hospodaření největší české energetické společnosti ČEZ za třetí kvartál letošního roku přinášejí smíšené pocity, komentují analytici dnes zveřejněné výsledky firmy, jejímž majoritním akcionářem je český stát. Zhruba 70 procent akcií drží prostřednictvím ministerstva financí.
Ilustrační foto: Pixabay

„Na jedné straně ČEZ reportoval vyšší EBITDA (pozn. red.: indikátor, který ukazuje provozní výkonnost společnosti – zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace), na straně druhé však účtoval o tvorbě rezervy odpovídající hodnotě potenciálního dílčího plnění z poskytnuté záruky za úvěry tureckou společností AkCEZ v důsledku dalšího oslabení turecké liry ve výši 1,4 miliardy korun,“ komentoval výsledky analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

„Kromě toho došlo k odpisu majetku v Bulharsku (-0,4 miliardy korun) a odpisu goodwillu v ČR (0,3 mld. Kč), čímž čistý zisk zaostal za očekáváními ve výši 1,4 miliardy. Po očištění o tyto vlivy činil 3,5 miliardy korun,“ doplnil analytik.

Podle informací, které ČEZ poskytl, za první tři čtvrtletí letošního roku společnost snížila meziročně čistý zisk o 45 procent na 9,1 miliardy korun, přičemž tržby ve stejném období dosáhly 129,3 mld. Kč. V aktuálně zveřejněných výsledcích podle ČEZ meziroční srovnání zisku značně ovlivnily jednorázové výnosy za téměř sedm miliard korun z roku 2017, a to hlavně z prodeje akcií maďarské ropné a plynárenské skupiny MOL.

PSALI JSME:
Jsme nejžádanější! chlubí se ČEZ. Opravdu?

Analytici vnímají oznámená čísla rozporuplně. „Management dále snížil výhled pro celoroční EBITDA na 50 až 51 miliard Kč z předchozích 51 až 53 mld. zejména z důvodu posunu očekávaného rozhodnutí soudu o plnění závazku SŽDC, nižší výrobě v uhelných elektrárnách a méně realizovaných nových akvizic v oblasti rozvoje,“ uvedl Frayer.

Výhled na očištěný čistý zisk byl naopak zvýšen na 13 až 14 mld. Kč z předchozích 12 až 14 miliard. Pozitivními faktory byly podle Frayera výnos z titulu úroků z vrácené darovací daně z emisních povolenek, nižší odpisy, nižší úrokové náklady a nižší odložená daň. „S ohledem na zvýšený výhled na očištěný čistý zisk a lepší EBITDA by ceny akcií mohly reagovat po otevření trhu mírným růstem,“ uzavírá svůj komentář analytik Komerční banky.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Zaměstnanci v průmyslových firmách stárnou

Zvyšování věkového průměru se úzce dotýká i pracovního trhu. Zatímco v české populaci stoupl od začátku tisíciletí průměrný věk o necelého tři a čtvrt roku, u průmyslových firem hovoří odborníci až o pěti letech.

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru