ČEZ se přiblížil koupi největšího distributora plynu v Česku

Australská společnost Macquarie Asset Management se rozhodla prodat většinový podíl v největším českém distributorovi plynu, firmě GasNet. Potvrzují se tak dřívější spekulace trhu.
Je velmi pravděpodobné, že ČEZ bude mezi uchazeči o koupi většinového podílu v GasNetu, potenciálně jej může ovládnout celý. Ilustrační foto: GasNet

Minulý měsíc se finanční ředitel podniku ČEZ, Martin Novák, nechal slyšet, že by získání GasNetu vytvořilo zásadní příznivé synergie s distribucí elektřiny a dalšími aktivitami, které už nyní ČEZ zajišťuje. Možné pořízení GasNetu by také hrálo do karet státu, resp. kabinetu premiéra Petra Fialy, jenž sám uvádí, že je zájmem vlády získat větší státní kontrolu nad distribucí energií v zemi.

Je tak velmi pravděpodobné, že ČEZ bude mezi uchazeči o koupi většinového podílu v GasNetu, potenciálně jej může ovládnout celý. Zbývající, menšinovou část GasNetu vlastní kanadská penzijní společnost British Columbia Investment Management Corporation a Allianz Capital Partners, součást německé stejnojmenné finanční skupiny.

Macquarie Asset Management, globálně největší infrastrukturní investor a součást australské finanční skupiny Macquarie Group, vlastní společně s druhým největším australským penzijním fondem, Australian Retirement Trust, společnost CGN Holdings. Ta pak ovládá 55 procent GasNetu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V Česku je už v provozu sedm LNG stanic. Čtyři provozuje GasNet

Zavřít reklamu ×
  1. ČEZ by měl především snížit cenu elektřiny na přijatelnou úroveň. Jinak budou krachovat podniky a spousta domácností si půjde pro příspěvek na bydlení. Starat se o plyn je docela pozdě,když chudší vrstva přešla na dřevo a bohatší na tepelné čerpadlo. Plynu už odzvonilo……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB