Chaty a chalupy jsou pro alergiky očistcem

Jarní měsíce jsou pro chataření a chalupaření ideální dobou. Rekreační oblasti totiž znovu ožívají. V kobercích, sedačkách i polštářích našich chat mají ale celoroční ráj roztoči. Pobyt tak může pro alergika znamenat zhoršení jeho stavu a vyvolat astmatický záchvat.
Protože je většina chat přes zimu neobydlená a majitelé v nich pravidelně neuklízejí, jsou rekreační nemovitosti rájem roztočů. Foto: Pixabay

Alergií trpí každý třetí Čech. Nejčastěji ji způsobují pyly dřevin, travin, obilí a plevelů, ale mohou za ní stát i domácí zvířata, plísně či roztoči. Roztoči jsou celoročními alergeny a alergie na ně se projevuje různě. Mezi nejčastější příznaky patří kýchání, ucpaný nos nebo rýma, kašel, zarudlé oči, ale i nekvalitní spánek.

Alergické příznaky jsou nejsilnější v noci, kdy jsme vystaveni přímému kontaktu s roztoči či částmi jejich těl, jejich exkrementy atd. po řadu hodin. „V průběhu života alergika se rozšiřuje spektrum alergenů, které alergika obtěžují. Ačkoli se ve většině případů jedná o klasickou pylovou rýmu, odhaduje se, že až 20 procent Čechů je současně přecitlivělých na roztoče,“ uvádí alergolog MUDr. Martin Hospodka.

„Obtíže mají za následek špatný či přerušovaný spánek, nedochází k odpočinutí organismu v nočních hodinách, což následně ovlivňuje i naše činnosti během dne, v důsledku nevyspání se projevuje špatná koncentrace ve škole, v práci, ale i v jiných běžných denních činnostech, jako je například řízení auta a podobně,“ vyjmenovává následky alergie MUDr. Iva Pončáková.

Táborák, relax a výlety musejí počkat

Než se pustíte do aktivního odpočinku, měli byste nejprve důkladně uklidit, odstranit prach a vyměnit lůžkoviny. Roztoči žijí ve vašich matracích, dekách a polštářích. A najdete je i v kobercích, závěsech a gaučích. Nový byt nebo dům tihle malí živočichové údajně zamoří do půl roku.

Protože je většina chat přes zimu neobydlená a majitelé v nich pravidelně neuklízejí, jsou rekreační nemovitosti rájem roztočů. V matracích mohou žít až dva miliony roztočů domácích. Navíc se zde objevují i další druhy roztočů, například roztoč skladištní.

Měli byste proto dostatečně větrat, je-li v místnosti vyšší vlhkost, použijte odvlhčovač a také častěji převlékejte lůžkoviny, jako jsou povlečení či přikrývky. Odborníci doporučují vyměnit matraci alespoň jednou za 8–10 let a zlikvidovat „lapače prachu“. Ruku na srdce, nehověl si na vaší matraci už praprapradědeček?

PSALI JSME:
Alergie trápí každého třetího Čecha. Je to daň za vyšší kvalitu života?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru