Chaty a chalupy jsou pro alergiky očistcem

Jarní měsíce jsou pro chataření a chalupaření ideální dobou. Rekreační oblasti totiž znovu ožívají. V kobercích, sedačkách i polštářích našich chat mají ale celoroční ráj roztoči. Pobyt tak může pro alergika znamenat zhoršení jeho stavu a vyvolat astmatický záchvat.
Protože je většina chat přes zimu neobydlená a majitelé v nich pravidelně neuklízejí, jsou rekreační nemovitosti rájem roztočů. Foto: Pixabay

Alergií trpí každý třetí Čech. Nejčastěji ji způsobují pyly dřevin, travin, obilí a plevelů, ale mohou za ní stát i domácí zvířata, plísně či roztoči. Roztoči jsou celoročními alergeny a alergie na ně se projevuje různě. Mezi nejčastější příznaky patří kýchání, ucpaný nos nebo rýma, kašel, zarudlé oči, ale i nekvalitní spánek.

Alergické příznaky jsou nejsilnější v noci, kdy jsme vystaveni přímému kontaktu s roztoči či částmi jejich těl, jejich exkrementy atd. po řadu hodin. „V průběhu života alergika se rozšiřuje spektrum alergenů, které alergika obtěžují. Ačkoli se ve většině případů jedná o klasickou pylovou rýmu, odhaduje se, že až 20 procent Čechů je současně přecitlivělých na roztoče,“ uvádí alergolog MUDr. Martin Hospodka.

„Obtíže mají za následek špatný či přerušovaný spánek, nedochází k odpočinutí organismu v nočních hodinách, což následně ovlivňuje i naše činnosti během dne, v důsledku nevyspání se projevuje špatná koncentrace ve škole, v práci, ale i v jiných běžných denních činnostech, jako je například řízení auta a podobně,“ vyjmenovává následky alergie MUDr. Iva Pončáková.

Táborák, relax a výlety musejí počkat

Než se pustíte do aktivního odpočinku, měli byste nejprve důkladně uklidit, odstranit prach a vyměnit lůžkoviny. Roztoči žijí ve vašich matracích, dekách a polštářích. A najdete je i v kobercích, závěsech a gaučích. Nový byt nebo dům tihle malí živočichové údajně zamoří do půl roku.

Protože je většina chat přes zimu neobydlená a majitelé v nich pravidelně neuklízejí, jsou rekreační nemovitosti rájem roztočů. V matracích mohou žít až dva miliony roztočů domácích. Navíc se zde objevují i další druhy roztočů, například roztoč skladištní.

Měli byste proto dostatečně větrat, je-li v místnosti vyšší vlhkost, použijte odvlhčovač a také častěji převlékejte lůžkoviny, jako jsou povlečení či přikrývky. Odborníci doporučují vyměnit matraci alespoň jednou za 8-10 let a zlikvidovat „lapače prachu“. Ruku na srdce, nehověl si na vaší matraci už praprapradědeček?

PSALI JSME:
Alergie trápí každého třetího Čecha. Je to daň za vyšší kvalitu života?

Zavřít reklamu ×
  1. Všude se straší roztočema v posteli,v kobercích a tak jsem chtěl nějakého vidět,koupil jsem si mikroskop a prohledal jsem koberce,peřiny ve třech rodinách,ale roztoč ani jeden,tak kde ti roztoči jsou?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB