Chmel vypěstoval na své zahrádce, v pivovaru z něj pak uvařil limitovanou edici

Zatímco repríza oblíbeného seriálu Vinaři připomněla, že Moraváci umí udělat dobré víno i na vinicích v Čechách, vrchní sládek Rodinného pivovaru Bernard Josef Vávra na to šel obráceně a rozhodl se vypěstovat na vlastní zahradě nedaleko Humpolce chmel a „v práci“ z něj pak uvařili pivo.
Josef Vávra vypěstoval chmel na své zahrádce, v pivovaru z něj pak uvařil limitovanou edici. Foto: Bernard.cz

Podle Vávry, jenž je nejen vrchním sládkem, ale také generálním ředitelem pivovaru, se ukázalo, že i na Vysočině se může urodit kvalitní chmel. Plodině typické pro klimaticky zcela odlišné regiony se totiž letos na Vysočině zadařilo.

„Roste v nadmořské výšce 580 metrů v katastru obce Jiřice, v osadě Radostín,“ upřesnil. S použitím čerstvě sklizené úrody neotálel. „Chmel jsme očesali a hned druhý den z něj uvařili čtyřikrát chmelený ležák,“ uvedl Vávra.

Čerstvý chmel. Foto: Bernard.cz

Novinka humpoleckého pivovaru je 11% světlý ležák se 4,5 % alkoholu, hořkostí 37 MJH a jemným chmelovým aroma. Pokud jde o vlastnosti piva, které čísly popsat nelze, Josef Vávra si vypůjčil slova básníka: „Plné tělo, dlouhý vlas, hluboký hlas, úzký pas a ňadra dmoucí, to pivo je prostě slast.“

Nového ležáku s chmelem z Vysočiny pivovar uvařil pouhých 110 hektolitrů. Na větší množství se na zahrádce letos neurodilo. „Pivní specialita už je v limitovaném množství k dostání ve značkových prodejnách pivovaru a v e-shopu,“ informoval redakci FAEI.cz tiskový mluvčí pivovaru Radek Tulis.

PSALI JSME:
Proč pivovary zdražují?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Čtyřlístek posil v konzultační skupině FLO

Podle informací poskytnutých portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) se digitální konzultační skupina FLO rozhodla rozšířit svůj management. Šéfem strategie se stává Pavel Špryňar, datový tým posiluje …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.