Chorvatsko přijme euro. Pro Čechy tak může výrazně zdražit, až o desítky procent

Názor
Chorvatsko včera dosáhlo klíčového milníku na své cestě za eurem, stejně jako Bulharsko. Obě země byly přijaty do „předpokoje eura“, jejich národní měny nyní tedy budou minimálně po dobu dvou let podléhat režimu směnného kursu ERM 2.
Chorvatská kuna by mohla v příštích třech letech vůči euru citelně posilovat. To by ovšem pro české turisty znamenalo zdražování. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To znamená, že jak chorvatská kuna, tak bulharský lev se budou pohybovat ve stanoveném pásmu vůči euru a vlády obou zemí nemohou přistoupit k jejich devalvaci. V praxi to znamená jedno: Obě měny mohou nyní citelně zpevňovat vůči české koruně, což by třeba již příští rok mohlo tuzemským turistům rapidně zdražit dovolenou v těchto vyhledávaných zájezdových destinacích.

Je to tedy o důvod více zejména Chorvatsko letos navštívit. Kvůli koronavirové krizi jsou ceny ubytování o i o desítky procent levnější, zatímco příští rok může už být ještě citelně dražší, než před úderem koronaviru. Bulharský lev je na euro již nyní takzvaně zavěšený, tedy v jeho případě je prostor pro posílení vůči koruně menší.

Například Slovensko před svým přijetím eura v lednu 2009 setrvalo v „předpokoji eura“ více než tři roky, vstoupilo do něj v listopadu 2005.

PSALI JSME:
Češi euru důvěřují, ale zároveň jsou jeho největšími odpůrci

Za tu dobu slovenská koruna vůči euru posílila o více než dvacet procent, vůči koruně o více než patnáct procent. K posílení došlo kvůli očekávání přijetí eura, ať už přímou či nepřímou cestou, tedy kvůli provádění nutných reforem.

Pokud by k podobnému efektu došlo také v Chorvatsku, kuna bude v příštích třech letech, 2021 až 2022, vůči euru citelně posilovat. To ovšem pro české turisty znamená zdražování, neboť kuna by v takovém případě výrazně posilovala i vůči české koruně.

Navíc, až se v Chorvatsku a Bulharsku začne eurem platit, třeba v roce 2023, dojde k dalšímu zdražení. Obchodníci využijí situace a zdraží. Zdražily by hotely, restaurace a další služby či zboží, které turisty zajímají.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna padá, přej si něco… přej si euro! Opravdu?

Zavřít reklamu ×
  • Je vidět, ze Eurozona je v rozkladu, když jim nestačí problémy v Italii, Řecku, Španělsku. Chorvatsko a Bulharsko bude platit Eurem. Vtip roku!

  • My nemůžeme přijmout Euro ,to by už soudruh STBák Babiš nemohl tolik sprostě okrádat čechy !!!

   • Chudáci Chorvati, pokud půjde vše nahoru pro turisty, tak místní na to mít nebudou, ne všichni se totiž živí turismem a nemohou nabízet své ubytování..

  • Jedině přijetí Eura stabilizuje ceny a přiblíží nás západu. Tím dojde k posílení ekonomiky a lidé se také začnou mít stále lépe a lépe.

   • Aha… tak proč to na Slovensku nefunguje? Určitě se nemají stále lépe a lépe… zkuste se jich zeptat… Proto jsou skoro všichni tady a velebí korunu. Nebo se mýlím?? 🙂

  • Hlavne zadnou paniku.kdo bude jezdit tan kde to je kurva drahe.at se podivaji soudruzi jak je to dnes na Slovensku.jak ti se k tomu dostali.to nikdo nevi.a Chorvati nejsou blbi. Tak nebuďme my jeste blbsi.

  • Zadne €. Nemci maji natisknute vlastni penize a taky Rakusaci.A jak to vypada na Slovensku?z 5 milionu lidi jich zije pul milionu v zazranici.to asi nejde srovnavat. Koruna je koruna.

 1. Ve skutečnosti to je obráceně, nikoliv že jen proto, že se v těchto zemích zdraží kvůli euru již navždy, je nutno tyto země neprodleně navšítivit, než se tak stane. Naopak, zdražením si tyto země odeženou turisty, ale chtěli to tak (to zdražení jako efekt eura), budou to mít tak. Pak jim samozřejmě začnou turisti chybět a budou musit beztak ke své škodě zlevnit. Ale chtěli to, a jako vedlejší efekt to tak budou mít, žádná povinnost tam jezdit neexistuje. Jsou i jiná místa.

  • Když může Itálie i s eurem byt daleko levnější než Chorvatsko, tak co řešíte. A západní pobřeží Itálie je oproti Chorvarsku Karibik . Nam to projete a nedá se to srovnávat. Jen to chce umět jet 1400 km a na to každý řidič nemá.

   • To je dobrej vtip, za stejnej hotel nebo apartmán kde zaplatim v Chorvatsku 10 tisíc, tak dam v Itálii nejmíň 20, nehledě na ceny restaurací, piva a podobně. Ale myslim že bysme to euro měli nakonec přijmout taky, už to začíná bejt trapný, když jedeme do země kde se platí eurem tak za ty naše bezcený šušně dostaneme pár éček a pak jsme tam za socky.

    • „…nehledě na ceny restaurací, piva a podobně.“ Hmmm, a ráčil sis už všimnout, že ceny v restauracích, piva a podobně jsou v Chorvatsku prakticky stejné jako v Německu a s Itálií srovnatelné ? Navíc můj osobní dojem je ten, že z Italů tolik nečouhá ta snaha tě podojit, u Chorvatů to cítím jinak.

   • Tvl to musí být matroš. To nevymyslíš. Takový bláboly tady prezentují chudáci, co nevystrčili celej život rypák z dědiny.

   • ty jsi fakt ekonom klobouk dolů…to letadlo vyjde levněji, ale to nemůžeš sebou táhnout pytel brambor co ??

 2. No tak zdraží o desítky procent.No a co?Klidně ať zrdaží o 100 nebo třeba 500 %.Tak tam prostě nepojedeme.Svět se nezboří,ale zboří se Chorvatsko,protože je na turistice závislé.

  • Mě také ne. Zloději se nemají podporovat. Když někdo zdraží, tak to nekupuji. Proč neplatí Eurem Dánsko? Jsou tam snad zaostalí? Kriteria pro Euro splnilo kdysi i Řecko…

   • Sranda je že dáni jsou navázáni na euro (nemohou hýbat s kurzem) . Tudíž mají prakticky euro , ale musí platit poplatky . No neberte to 🙂

  • Ještě je brzy. Je potřeba nejdříve každému občanovi dát melouna, zvýšit důchody a platy o 200 procent, upravit a zfalšovat státní finance a hospodaření, podpořit nezodpovědnost. Pak už se zařadíme do té jižní skupiny a skočíme po Euru.

 3. Už teď mnoho ubytování v Chorvatsku uvádí cenu v Eurech a platbu v Eurech přijímá. My máme rezervaci v hotelu v Eurech a taky s nima zaplatíme . Není důvod po přechodu na Euro výrazně zdražovat

  • Zdraží výměna peněz, protože kuna je bezcená měna, podobně jako koruna a mezi bezcenejma měnama se dá měnit celkem výhodně, ale když chcete za koruny nakoupit eura (silnou měnu) tak je to velký špatný jak by řekla Jolanda.

 4. Tak tam prostě češi nebudou jezdit. Vzhledem k tomu, že nebýt turismu tak chorvati žerou kořínky tak ještě rádi přilezou s prosíkem. Stejně jako letos…

  • Nepochybně k žádné takové zásadní změně nedojde, Chorvatsko už teď není žádna „dumpingova destinace“ kde by bylo pro nás výrazně lacino oproti obdobným destinacim takže si nějaké výrazně zdražování nebude moci dovolit aby si turisty alespoň udrzelo…. . to jen pan hlavní ekonom Kovanda zase maluje čerta na zeď… jako pravidelně co jeho projevy sleduji…

 5. Euro pro Chorvaty dobré?Pro Čechy ani náhodou!Ať podraží nebudem tam jezdit.Bez turistů jsou v pr..li.

  • V každé zemi kde přijali Euro se zdražilo, takže Euro nepotřebujeme a zdražování nám stačí to naše.

 6. hlavně je na čase podívat se pravdě do očí. Euro je výhodné. Stačí mrknout na Slovensko. Přestat opakovat stokrát vyvrácené lži co všechno hrozného se stane když euro přijmeme. Jediné co se stane, že nebude možné okrást Čechy měnovým závazkem, nebo podobnou skoro měnovou reformou.

  • …hmm euro je fakt výhodné, ale když se mají v SR tak fajn….jak to, že po rozdělení ČSFR a zavedení jejich eura nalezlo do ČR pracovat víc Slováků, jak za jejich grázla gustáva hnusáka
   …co tu pak hledají za štěstí
   …a na zavedení eura se Češi těšte uvidíte, že průměrná mzda v ČR v eurech bude 5x nižší než průměrná mzda u Germánů…a budete zase tam, kde jste dnes…..v tom samém hajzlu i s eurem

  • Asi jo, ale nevím, a divím se, že se k nám všichni Slováci tak serou. Marošem počínaje, přes doktory a zdravotní sestry, až po servírky a prodavačky – jakoby tam neměli Kauflandy a Lídly. Když naše platy jsou mizerný a kurs vůči euru strašný.

 7. Do Chorvatska už nikdy, již drahé ceny před rokem (2019) a nepříjemný personal, pokud nejste Nemci a všude kamenité pláže

 8. Do Chorvatska jsem jezdil jen pracovně a když jsem viděl, jaké jsou tam pro turisty ceny, nikdy by mě ani nenapadlo tam něco utrácet. A teď tam má být ještě dráž? To znamená co? Že teď tam teprve určitě začnu jezdit!!!

 9. To vypadá, že chtějí cílit hlavně na turisty z eurozóny. Tak my Češi na ně můžem maximálně nadávat a to je tak všechno. U nás Euro nehrozí. Podmínky pro přijetí Eura jsme postupně přestali plnit s Babišovým vládnutím. A s rekordním schodkem už vůbec nemáme nárok.

 10. Chorvatsko nemá co nabídnout,byl jsem 2x a nikdy více.Levnější a hezčí je Portugalsko a Azorské ostrovy.

 11. Do Chorvatska kde bylo draho jak komunistů tak i v dnešní době není potřeba jezdit. Nic se nezměnilo,ani Chorvati. Ty vždy hlásali jak mají rádi Česko,ale jen v dobách kdy tam měli krizi,po válce a teď po covid-19. Jinak na nás kašlou. Těm jde vždy jen o prachy. A kamenitou pláž u rybníka zvaný Jadran už opravdu nemusím.

 12. Tak to je výborná zpráva! Teď už snad jenom Maďaři a Poláci, pak se můžeme těm hlupákům smát, jak jsme jim to vytřeli! V Evropě se bude platit Eurem a Korunou a až to Euro zkrachuje (sice už podle českých odborníků mělo být zkrachované nejmíň deset let a furt nic), tak si Evropa bude chodit k nám půjčovat peníze!
  P.S. A pak snad už přestane platit, že kdekoliv si kdokoliv uprdne, v Jihovýchodní Guinei nezaprší, na Nauru přiletí kobylky či se v Turkmenistánu změní vláda koruna padá…

 13. Jsem pro vystoupení z EU!!! Mám na učtě necelé 3 mega,na kolik mi to přepočítate až budeme mít euro?

  • Máš na účtu leda tak ho…jenom chceš bejt zajímavej.
   P.S. Euro už tady mělo být několik let už kvůli směnárnám.

  • Jestli se chlubíš, že máš 3 mega na účtě (předpokládám, že rovnou na běžným), tak jsi finanční analfabet a trouba…

 14. Češi jako z poloviny anokomunistický národ si nezaslouží nic jiného než vyloučit z EU a pěkně zpátky pod ruský chomout. A tvrdě. Ostatní si to vytrpí jako vždy, doma něco jiného než na veřejnosti. Z nich ti nejodvážnější budou muset nejspíš čelit emigraci jako po roce 1620, 1939, 1948, 1968 . Že by ti schopnější vyhnali za Ural rusofoby , bolševiky a nefachčenka tradičně nehrozí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruna neoslabuje pouze díky ČNB

Závěr týdne byl na devizových trzích nezajímavý. Nejobchodovanější měnový pár na světě se v závěru týdne držel stabilní u 1,055 USD/EUR a navázal tak na klidný kurzový vývoj z celého týdne. Zveřejněná data v průběhu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB