Chorvatsko už není jedničkou. Kam Češi jezdí na dovolenou?

Dlouhé roky platilo, že Chorvatsko je pro české turisty nejoblíbenější dovolenkou zemí, a nic na tom nemůže změnit. Ale časy se mění. Češi sice stále nedají dopustit na Jadran, jen se posunuli více na západ.
Mezi turisticky atraktivní místa v Chorvatsku patří i ostrov Hvar. Ilustrační foto: Pixabay.com
Mezi turisticky atraktivní místa v Chorvatsku patří i ostrov Hvar. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) uskutečnili loni čeští dovolenkáři nejvíce cest do Itálie – celkem 796 tisíc. Teprve na druhém místě skončilo Chorvatsko s 674 tisíci cestami. A aby bylo pódiové pořadí úplné: Pomyslný bronz získalo Slovensko (548 tisíc cest).

„Preference rezidentů ohledně pobytu při zahraniční dovolené (pětidenní a delší cesty) se poněkud změnily. Oproti předchozímu roku klesl zájem o Chorvatsko, Slovensko a Španělsko, naopak se zvýšil zájem především o Itálii (o čtvrtinu) a dále o Egypt, Řecko a Rakousko,“ uvedl ČSÚ.

Posun preferencí zaznamenal i reprezentativní průzkum Holiday Barometr 2025, kterého se zúčastnilo 23 tisíc obyvatel z 23 zemí, přičemž z České republiky to byla rovná tisícovka. Pro pojišťovací a asistenční společnost Europ Assistance ho v dubnu provedla globální agentura Ipsos.

Změny na cestovní mapě

Podle něj byly v uplynulém roce nejoblíbenější destinace v pořadí Itálie, Chorvatsko a Slovensko. Letos ale Chorvatsko vypadlo, takže pořadí je: Itálie, Slovensko, Slovensko. „Pro obyvatele evropských zemí jsou nejoblíbenějšími dovolenkovými destinacemi Itálie a Španělsko,“ uvedli autoři průzkumu.

Podle Lukáš Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, ztrácí Chorvatsko dech především proto, že se tam zdražuje. „Už nepředstavuje levnou dovolenkovou volbu, jakou bývalo. A to nejen ve srovnání s minulostí, ale i v porovnání s jinými středomořskými destinacemi,“ uvedl Kovanda pro faei.cz.

„Ceny v tamním cestovním ruchu vzrostly za poslední tři až čtyři roky přibližně o padesát procent. Pro srovnání – v konkurenčních zemích, jako Itálie, Francie, Řecko, Španělsko či Malta, činí nárůst zhruba dvacet procent,“ sdělil Kovanda.

Dodal, že celková spotřebitelská inflace v Chorvatsku pak podle tamního statistického úřadu dosáhla za stejné období 28 procent. Podle Kovandy se začaly přepisovat trasy na cestovní mapě českých dovolenkářů – právě kvůli cenám.

„Rozdíly se smazávají. V roce 2016 byly ceny ubytování a restaurací v Chorvatsku o 64 procent nižší než ve Francii a o 46 procent nižší než v Itálii. Do roku 2023 se ale tento rozdíl ztenčil na pouhých 20 procent, a Chorvatsko navíc předčilo i dříve ‚dražší‘ destinaci, jakou je Řecko,“ dodal Kovanda.

Poznamenal, že například ceny za ubytování v Chorvatsku o velikonočních svátcích byly letos vyšší než v Řecku a dosáhly úrovně Itálie a Španělska. Pro první srpnový týden pak ceny v Chorvatsku překonávají většinu středomořské konkurence.

„Nynější úspěch Itálie však také nemusí mít dlouhého trvání. Rok 2025 bude takzvaným Svatým rokem, kdy do Říma zamíří miliony poutníků. Výrazné navýšení poptávky může vést ke zdražení a přetížení některých oblastí, což se opět projeví na turistickém komfortu i na cenách,“ poznamenal Kovanda.

Českých turistů přijelo více

Podle Chorvatského turistického sdružení ale Češi stále patří k nejpočetnější turistickou skupinou. „Neděláme cestovní ruch tím způsobem, aby to byla nějaká soutěž,“ reagoval na data o návštěvnosti Miodrag Mlačić, ředitel zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Česko a Slovensko.

K údajům Českého statistického úřadu poznamenal, že zahrnují turistické cesty s minimálně čtyřmi přenocováními. Podle dat chorvatského sdružení navštívilo loni tuto zemi 785 tisíc českých turistů, což je o 111 tisíc více než podle ČSÚ.

A tento trend podle Mlačiće pokračuje i letos. Od 1. ledna do 15. května přijelo do Chorvatska 35 761 turistů, což je meziroční nárůst o 5,5 procenta. Počet přenocování v tomto období dosáhlo 140 674, což je o téměř šest procent více než před rokem.

„Velmi nás těší, že Česká republika patří dlouhodobě k nejvěrnějším trhům a že čeští turisté si Chorvatsko vybírají nejen pro letní dovolenou, ale i mimo hlavní sezónu. Jejich zájem potvrzuje naši strategii rozšiřovat nabídku aktivní, kulturní a gastronomické turistiky po celý rok,“ řekl Mlačić.

Na Staromáku je také draho

Nesouhlasí ani s tím, že by byla chorvatská letoviska a další města předražená. Uvedl, že když si sedne na Staroměstské náměstí v Praze, taky může napsat, jak je Česko drahé, i když nedaleko od něj jsou ceny mnohem přijatelnější.

Podle dat cestovní kanceláře Travel Family (zahrnuje i Vítkovice Tours, pozn. aut.), dlouhodobého lídra na českém trhu v oblasti dovolených u Jadranu, se letos ukazuje, že Češi rezervují zájezdy do Chorvatska dříve než v minulých letech, roste průměrná délka pobytu a větší zájem mají i mladší ročníky.

„Chorvatsko je stálicí, kterou si Češi zamilovali. A to nejen kvůli nádhernému moři a dostupnosti, ale také pro kvalitní služby, bezpečné prostředí a široké možnosti ubytování i aktivit,“ řekla Lenka Laus, produktová manažerka cestovní kanceláře Travel Family.

„Průměrná rezervace zahrnuje téměř čtyři osoby, což potvrzuje převažující charakter rodinných a skupinových dovolených,“ uvedla Lenka Laus, podle níž narůstá počet turistů ve věku 18 až 39 let a naopak podíl klientů ve věku 50 až 59 let mírně klesá.

Chorvatsko v březnu na prestižním světovém veletrhu cestovního ruchu ITB Berlín získalo titul „Nejlepší evropská země k návštěvě v roce 2025“. Miodrag Mlačić z Chorvatského turistického sdružení přidal ještě jedno ocenění.

„Chorvatsko bylo v roce 2024 oceněno jako země s nejčistšími koupacími vodami v celé Evropské unii, a to podle údajů Evropské agentury pro životní prostředí. Je to výsledek dlouhodobé péče o životní prostředí a potvrzení, že Chorvatsko je nejen krásné, ale i bezpečné místo pro dovolenou,“ uvedl Mlačić.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek