Drahota potravin v Chorvatsku je varováním i Česku

Drahota potravin v Chorvatsku, která dokonce vede k tomu, že tam lidé bojkotují obchody, je varováním i Česku. Ukazuje, co se může stát, když se země zbaví své národní měny a odevzdá stanovování vlastní základní úrokové sazby do jiné země.
Drahota potravin v Chorvatsku je varováním i Česku, co jej může čekat při přijetí eura. Za vysokou chorvatskou inflací stojí i ztráta nezávislé měnové politiky. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Drahota potravin v Chorvatsku je varováním i Česku, co jej může čekat při přijetí eura. Za vysokou chorvatskou inflací stojí i ztráta nezávislé měnové politiky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Chorvati by teď jako sůl potřebovali vyšší úrokové sazby. Jenže už si je nemohou stanovovat sami jako do roku 2022, ale přijetím eura svěřili tuto zcela stěžejní pravomoc do Německa, do Frankfurtu. A Frankfurt přihlíží k řadě jiných věcí, než je inflace v Chorvatsku a cena tamních potravin.

Podívejme se pozorně na obrázek s grafy níže. Dokud Chorvatsko platilo kunou, mělo srovnatelnou, ba dokonce nižší inflaci než eurozóna jako celek. V horní třetině obrázku jsou meziroční míry inflace v Chorvatsku (bílá křivka, pozn. aut.) a v eurozóně (modrá).

V prostřední třetině obrázku se pak nachází zelená křivka, jež odpovídá vývoji rozdílu mezi inflací v Chorvatsku a v eurozóně. Vidíme, že zelená křivka nápadně skokově povyrostla v době přijetí eura. Podle nejnovějších dat má Chorvatsko pětiprocentní obecnou inflaci, zatímco eurozóna 2,5procentní.

Je mimořádné, aby Chorvatsko mělo dvakrát vyšší inflaci než eurozóna. V letech před jeho přijetím eura se něco takového prostě ani vzdáleně nedělo. Nyní má Chorvatsko dokonce nejvyšší inflaci v celé eurozóně a dost možná v celé EU.

Zdroj: Lukáš Kovanda, Trinity Bank
Zdroj: Lukáš Kovanda, Trinity Bank

Lze namítnout, že chorvatská inflace poskočila už před přijetím eura. Jenže to bylo v době, krátce před vstupem Chorvatska do eurozóny, kdy už země byla v „předpokoji“ eura, tedy kuna podléhala režimu fixace směnných kursů ERM II. Centrální banka v Záhřebu už tehdy fakticky přejala měnovou politiku Evropské centrální banky.

Takže nárůst zelené křivky v prostřední třetině obrázku je patrný už od poloviny roku 2022. Tehdy zbýval už jen půlrok do vstupu do eurozóny, takže centrální banka v Záhřebu rezignovala na zvyšování chorvatské základní úrokové sazby, aby nevyvolala otřes z brzkého přechodu na euro a výrazný pokles základní úrokové sazby po jeho přijetí.

Spodní třetina obrázku zachycuje právě vývoj základní úrokové sazby v Chorvatsku (žlutá křivka) a v eurozóně (červená). Je zřetelné, že Chorvatsko vykazovalo inflaci srovnatelnou nebo nižší než eurozóna (viz opět první a druhou třetinu obrázku), dokud byla jeho základní úroková sazba vyšší než úroková sazba v eurozóně.

Jakmile se však vstup do eurozóny přiblížil, Chorvatsko se muselo vzdát samostatné měnové politiky, a tedy i nastavení základní úrokové sazby nad tou platnou v eurozóně. Kterou tedy od roku 2023 přijalo zcela. Pročež se tudíž připravilo o hlavní zbraň v boji s inflací u sebe doma, a to včetně inflace potravin.

I když ceny potravin jsou tradičně kolísavé a centrální bankéři je neřadí do jádrové inflace, nelze moc pochybovat o tom, že s vyššími úrokovými sazbami by Chorvatsko utlumilo obecnou poptávku ve své ekonomice, což by třeba i zprostředkovaně vedlo k nižším cenám potravin, než jaké má dnes. Jenže o možnost nastavit si vyšší úrokové sazby se Záhřeb přijetím eura připravil.

A jak je možné, že potraviny poměrně výrazně zdražují také v dalších zemích bývalé Jugoslávie, které všechny euro ani nemají? Chorvatsko je všem klíčovým obchodním partnerem a je z hlediska Bosny, Severní Makedonie nebo třeba Černé Hory poměrně velkou ekonomikou. Takže si z něj vyšší inflaci potravin dovážejí spolu právě s jejich dovozem.

Zdroj: Lukáš Kovanda, Trinity Bank
Zdroj: Lukáš Kovanda, Trinity Bank

A kdo stále pochybuje, že za chorvatskou drahotou stojí i euro, nechť uváží a promyslí následující. Chorvatsko má, jak víme, inflaci pětiprocentní a základní úrokovou sazbu (stanovovanou ve Frankfurtu) 2,75 procenta. Pro srovnání, když mělo Česko inflaci ve výši pěti procent, vykazovalo základní úrokovou sazbu (stanovovanou v Praze) 6,75 procenta (viz obrázek výše).

Každý, kdo říká, že euro nepřispívá k drahým chorvatským potravinám, zároveň říká, že Česká národní banka (ČNB) mohla mít sazbu nejvýše 2,75 procenta už před rokem touto dobou a inflaci by to nijak neurychlovalo.

Nikdo se základním ekonomickým vzděláním ale před rokem po sazbě 2,75 procenta nevolal. A vlastně nevolá ani nyní. Trhy – tedy hlavně profesionální investoři – po čtvrteční „jestřábí redukci“ základní úrokové sazby ČNB míní, že ještě za takřka rok bude tato základní sazba činit 3,75 procenta.

Proč po sazbě 2,75 procenta v Česku nyní nevolají ani ti, co tvrdí, že příliš nízké chorvatské úrokové sazby tamní inflaci neurychlují? Vždyť tím, že po ní nevolají, vlastně nepřímo potvrzují, že euro k chorvatské výrazné inflaci, včetně té potravinové, přispívá.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 6
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Fr František

    Není to varování, ale inspirace a drahota je u nás asi druhá nejvyšší v EU , díky politici !!

  2. Fa Fantomas

    Je tedy otázkou, proč neustále dokola zmiňuje náš soudruh – generál prezident nesmysly, jak by ČR určitě Euro měla přijmout?? Právě pro tyhle věci bylo chybou zvolit si někoho kdo zpravidla automaticky plní rozkazy. A taky je snad již každému jasné, proč právě on byl tak masivní kampaní někým podporován. Vždyť to je dokonalý personál EU, mít takového plniče rozkazů, třebaže i jen nesmyslů. Petr Pavel plní rozkazy EU, která se však změnila a jen již rozdává zákazy, příkazy, vydává debilní zákony. Samozřejmě je to v jejich zájmu, ne v našem. Chtějí prodloužit svoji moc co nejdéle, dokud se celá EU nerozkrade do posledního Eura. Bohatství Evropanů se rozhazuje za nesmysly už moc dlouho! Myslel jsem, že po pádu USSR už si na to lidi dají pozor – omyl, tohle je opakování historie.

  3. Ja Jakub

    Nevím kam na podobné bláboly chodíte, tedy tuším, do Chorvatska jezdím pravidelně ve všech ročních obdobích někdy i několikrát měsíčně a to co se píše v tomto článku a jemu podobných není nic jiného než 100% lež a něčí snaha ovlivnit tu část publika které stačí jen nadpisy a ta se bohužel zvětšuje. Ceny v tamnějších obchodech jsou mnohdy i o pár korun, po přepočtu, nižší a o kvalitě snad raději ani psát nebudu. Ceny pohonných hmot stejné jako u nás s jediným rozdílem že na mnohem kvalitnější dálnici stojí stejně jako v malé obci hluboko v zástavbě. Vzhledem k tomu že je Chorvatsko více jak o polovinu menší a přesto dokáží trh udržet na úrovni např. našich cen, které rozhodně nejsou přemrštěné, je určitě kde se inspirovat. Bohužel v naší společnosti stále přetrvává názor že by každý chtěl vydělávat statisíce a zboží mít za pětikorunu nejlépe zdrama. To ale opravdu není možné. Něco podobného před časem zkoušelo Řecko a víme jak to dopadlo. Tak prosím nešiřte lži a čtenáři, prosím, zkuste si informace které jsou vám předkládány ověřovat. Děkuji

  4. Mi Milan

    Autor je hlavním ekonomem Trinity bank. To je ta banka, která lákala na úročení 6,07. Je jasné, že se snižováním úrokových sazeb musela i tato lákací sazba rychle dolů. Pochopitelné. Jenže nyní láká na 3,87, jenže OUHA, jedná se jen o ty, kteří dosud nikdy nebyli klienty Trinity bank a ti, kteří aktuálně už jsou mají jen 3%. Zde se počítá se strvačností klientů.
    A Lukáš Kovanda je znám svými odsudky k čemukoliv, proč bych měl věřit právě jemu.
    Já jsem zažil zavádění eura na Slovensku. Tam byla tuším po dobu jednoho roku přísná kontrola cen a eventuální zvyšování cen muselo být dokladováno. A zeptejte se Slováka dnes, jestli by chtěl korunu.
    A jistě by mohl tedy pan Kovanda vysvětlit, proč jsme v inflaci vedli právě my, když s eurem zatím nemáme vůbec nic společného.