Chřipková epidemie u nás dohnala k lékaři milion lidí. Srazí roušky i počet chřipek?

Chřipková epidemie minulou zimní sezónu u nás dohnala k lékaři bezmála milion lidí. Pokud jsou roušky a omezování sociálních kontaktů kvůli covidu skutečně účinné, jak se tvrdí, měl by během zimní sezóny 2020/21 výrazně klesnout i počet nemocných chřipkou. Zatím to vypadá, že chřipek by mohlo být méně. Jsme ale teprve na začátku sezóny.
Srazí roušky i počet chřipek? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z pravidelných hlášení soustředěných na stránkách Státního zdravotního ústavu vyplývá, že v 50. týdnu roku 2019 se již objevovaly vyšší výskyty chřipky v Brně a okolí. Během letošního padesátého týdnu je výskyt hlášených nemocných chřipkou celorepublikově i celosvětově zcela minimální.

Zda roušky apod. fungují proti šíření kapénkových infekcí, ovšem ukáže až únor 2021. Právě v únoru loňského roku ministerstvo zdravotnictví oznamovalo vypuknutí epidemie chřipky.

„Chřipka je závažné onemocnění, přesto podceňované. V ČR počty nemocných každoročně dosahují statisíců, počty zemřelých v souvislosti s chřipkou zhruba 1 500 osob,“ uvádí MUDr. Jan Kynčl z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí.

PSALI JSME:
Které kmeny chřipky budou řádit letos?

Každý rok celosvětově onemocní chřipkou okolo pěti až deseti procent dospělých a až třicet procent dětí.

„Řada případů onemocnění chřipkou není závažná, mnohdy nemocný ani nevyhledá lékaře, tedy v žádných statistikách nefiguruje. Pro představu, v sezóně 2018–2019 byla v České republice chřipková epidemie od 4. do 9. kalendářního týdne 2019. Za šesti epidemických týdnů vyhledalo praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996 tisíc osob,“ shrnuje Kynčl.

I když počet nemocných kvůli chřipce klesne, nutno dodat, že logicky to chřipku nevymýtí. A je také fakt, že je otázka, co to udělá s imunitou každého z nás, protože být v příliš „sterilním“ prostředí znamená, že pak si tělo hůře poradí, když se s viry setká.

PSALI JSME:
Rozsáhlá epidemie chřipky by českou ekonomiku připravila o 85 miliard korun

Zavřít reklamu ×
  1. Srazí se leda džíny v pračce,nebo auta na křižovatce !! Jinak jsou to jen kecy,lži a výlevy vyjevenců a hypochondrů !!

  2. Myslím, že už chřipka neexistuje, už máme jen korónu v tisících variantách, dokonce už zvoní hrana i všem ostatním nemocem. Nemocnice, dá se říct, už skoro nic dalšího neléčí kvůli kapacitám – no hlavně, že platíme ty polní nevyužité nemocnice.

  3. Koronavirus je pouze hra nejmocnějších lidí na této planetě. Koronavirus byl uměle stvořen v laboratoři a už máme i vakcínu na které si pár lidí dost vydělá peněz.Já tuto hru nehraju a ani mě nezajímá. Mám úplně jiné starosti………

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru