Cihly letos zdražily o 22 procent. Ceny stavebních materiálů ještě porostou

Názor
Ceny stavebních materiálů poslední dva roky výrazně rostou. Jen cihelné bloky napříč tuzemským trhem za letošních devět měsíců podražily o 22 procent. Od roku 2020 pak o 44 procent. Do konce letošního roku by ceny cihel už růst neměly, avšak zlevňování v příštím roce očekávat nelze. Mohou za to především neustále rostoucí ceny energií.
Cihelné bloky napříč tuzemským trhem za posledních devět měsíců podražily o 22 procent. Od roku 2020 pak o 44 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

I nadále pokračuje nejistota ve vývoji cen energií a spíše než jejich pokles, který by se výrazněji promítl do cen materiálů, očekáváme jejich další růst. Jen meziročně se naše výrobní náklady zvýší o 40 procent. Takové zvýšení se zákonitě musí projevit v cenách stavebních materiálů. Již nyní lze predikovat, že nejen cena cihel v příštím roce poroste.

Ustálení či snížení cen nenahrávají ani vládní opatření. Záchrannou brzdou před dalším razantním zdražením by mělo být zastropování cen energií na přijatelné hranici, to se ale dosud netýká velkých a energeticky náročných odvětví.

Cenový Index zdicího materiálu, konkrétně cihelných bloků, představuje průměrné (aritmetický průměr, pozn. aut.) navýšení cen vybraných produktů značek Porotherm, Heluz, Ytong a Profiblok (KM Beta) v daném měsíci v cenících vydaných v letech 2021-2022, váženo odhadovaným podílem na trhu jednotlivých značek. Bází indexu (100) jsou ceny roku 2020. Zdroj: Wienerberger

Stabilní ceny se držely po celý rok 2020. Na začátku roku 2021 je ale vystřídal pozvolný nárůst. K nejvýraznějšímu navyšování cen došlo v období od září 2021 do března 2022, kdy ceníkové ceny cihel stouply o 27 procent. Celkově za sledované období od roku 2020 vzrostla cena o 44 procent.

S tím souvisí i klesající poptávka po zdicích materiálech, a to především u rodinných domů, kterou sledujeme již od srpna letošního roku. Pokles se pohybuje mezi 20-30 procenty. Situace na hypotečním i energetickém trhu tak aktuálně ztěžuje podmínky realizace nových staveb.

Autor je generální ředitel společnosti Wienerberger
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavební práce i materiály pokračují ve zdražování

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.