Čína a USA potvrdily dílčí dohodu v celní válce

Názor
Čína včera odpoledne středoevropského času potvrdila, že se se Spojenými státy dohodla na znění dílčí obchodní úmluvy obou zemí. V podstatě je tím završeno dojednávání první fáze této úmluvy, která má podle čínské strany devět oddílů. Přičemž by měly následovat dvě další fáze. Fáze druhá, která ale bude náročnější na vyjednávání, by podle tweetu amerického prezidenta Donalda Trumpa měla začít „okamžitě“, nebude se tedy čekat na povolební čas.
Termínové kontrakty na sójové boby v reakci vzrostly o zhruba dvě procenta. Foto: Depositphotos.com

Dojednaná první fáze úmluvy se týká ochrany duševního vlastnictví, problematiky vynuceného technologického transferu, obchodu s potravinami a zemědělskými produkty, ale pokrývá také otázky peněžní a finanční a ty týkající problematiky zvýšení transparentnosti, zvýšení objemu vzájemného obchodu či řešení vzájemných právních sporů.

Neměla by tedy být čistě jen o zvýšení objemu dovozu americké zemědělské produkce do Číny, jak se někteří obávali. Pokrývá širší okruh oblastí, byť je otázka, do jaké hloubky. Otázkou také je, do jaké míry mění současný stav. Nejistota přetrvává v několika dalších oblastech, takže trhy zatím stoprocentně spokojeny nejsou.

Spojené státy se podle čínské strany v rámci dohody zavázaly nezavádět tuto neděli, 15. prosince, další sadu cel. Trump to v následném tweetu potvrdil. Čína tedy ani nepodnikne odvetu, v podobě zavedení protiopatření. Obě strany se ale rozchází v tom, v jakém rozsahu sníží nyní platná cla. Peking tvrdí, že část Trumpem zavedených cel by měla být odstraněna, zatímco Trump hovoří o redukci jejich podstatné části.

Navzdory přetrvávající jisté míře nejistoty je možné hovořit o průlomu v obchodní válce, která se od začátku roku 2018 zatím postupně stupňovala. Dílčí dohoda znamená alespoň částečné oteplení vztahu svou nejsilnějších ekonomik světa, které by v roce 2020 podpořilo globální hospodářský růst a rozjasnilo vyhlídky řady hospodářství v čele s těmi, jejichž dobrá kondice je vysoce závislá na plynulosti mezinárodního obchodu, jako je třeba ekonomika německá, ale jistě i česká.

Růst amerických akcií včera vedl k tomu, že celosvětový akciový index MSCI All-Country dosáhl svého nového dějinného maxima. Překonal tak dosavadní rekord z ledna 2018. Růst výnosu amerických dluhopisů zase způsobil, že index amerických finančních titulů S&P Financial se dostal nad úroveň, na které historicky dosud nejvýše uzavíral, a to už v květnu roku 2007.

Včerejškem tak na trzích v USA svým způsobem definitivně odezněly poslední ponuré tóny globální finanční krize z přelomu desetiletí. Právě finanční odvětví, tedy tituly ze zmíněného indexu S&P Financial, bylo až do včerejška posledním, které dosud zcela nekorigovalo svoji ztrátu z krizových let 2007 až 2009.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Je to v hlavě. Nejistota nahlodává ekonomický růst

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru