Čína bude jedinou velkou ekonomikou, která letos poroste více než loni

Názor
Čínská ekonomika se zotavuje, inflace je nízká a ocenění P/E na akciovém trhu se blíží polovině průměrných hodnot v USA. Přesto se čínským akciovým trhům v letošním roce nedaří.
Čína je již šest měsíců na začátku obnovy ekonomiky po krizi, která probíhá hladčeji, než se původně obávalo, a růst se postupně obnovuje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mezi hlavní důvody patří: Čínské trhy se potýkají s velkými očekáváními po velkém oživení akcií ve čtvrtém čtvrtletí a s tlumeným apetitem po čínských technologických akciích, když se těm americkým daří tak dobře, a to zejména díky domácímu a spotřebitelskému oživení ekonomiky, zatímco exportní poptávka je slabá a klíčový trh s nemovitostmi zaostává.

Nicméně to podceňuje skryté zotavení akcií, které lze pozorovat u mnoha, ale ne u všech off-shore zástupců Číny zaměřených na spotřebitele (viz graf níže, pozn. aut.), od luxusních výrobků po polovodiče a hry. Čínské hospodářské oživení se rozšiřuje a pro investory představuje velkou, proticyklickou a nekorelovanou tržní příležitost.

Luxusní zboží vedlo letošní akciovou rally v Evropě a v USA vedly rally polovodiče: To, co mají společné, je Čína. Tato země představuje přibližně čtvrtinu tržeb velkých luxusních akcií, od LVMH po Richemont, po Estee Lauder, která se ve středu prudce prodávala. U polovodičů, od NVIDIA po Intel, představuje téměř 30 procent tržeb.

Dařilo se i dalším spotřebitelským zástupcům, jako jsou herní společnosti, včetně Sands China a restaurace, jako Yum China. Zaostávaly komoditní proxy, jako BHP a Rio Tinto, protože poptávka po kovech, která je světovým lídrem v Číně, se zotavuje pomaleji.

Čína je již šest měsíců na začátku obnovy ekonomiky po krizi, která probíhá hladčeji, než se původně obávalo, a růst se postupně obnovuje. Růst hrubégo domácího produktu (HDP) v letošním prvním čtvrtletí překvapil růstem 4,5 procenta, což je mnohem více než v USA a EU.

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny: Slabší růst HDP i spotřebitelských cen

Spotřebitelé vedli díky odložené poptávce, která vedla k desetiprocentnímu růstu maloobchodních tržeb a indexu PMI ve službách na 58. Naproti tomu výroba se potýkala s problémy, indexy PMI byly na úrovni 50 a vývoz do USA a Evropy klesal.

Zatímco silně zatížený sektor nemovitostí se pomalu stabilizuje a tržby nyní stoupají. Čína by měla být jedinou velkou ekonomikou, která letos poroste více než loni a bude se podílet na celkovém růstu světového HDP jednou třetinou.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Závislost na oceli? Evropa zaostává a Čína stále vede

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Průmyslu chybí nové zakázky

Situace v českém průmyslu se nezměnila k lepšímu ani v květnu. Index nákupních manažerů (PMI) sice už nepoklesl, nicméně stagnoval na velmi slabých 42,8 bodech. A to neznamená nic jiného než útlum.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB