Ekonomika eurozóny: Slabší růst HDP i spotřebitelských cen

Názor
Předběžné výsledky ekonomik EU za první čtvrtletí letošního roku převážně zklamaly. Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny mezičtvrtletně vzrostl o 0,1 procenta oproti trhem predikovanému růstu o 0,2 procenta mezikvartálně.
Předběžné výsledky ekonomik v eurozóně za letošní první čtvrtletí převážně zklamaly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Směrem dolů byl navíc revidován údaj za poslední čtvrtletí loňského roku, kdy ekonomika eurozóny mezičtvrtletně klesla o 0,1 procenta, zatímco původně data ukazovala na její stagnaci. Z velkých evropských ekonomik za odhady zaostalo Německo, jehož HDP v letošním prvním čtvrtletí mezičtvrtletně stagnoval, když byl očekáván růst o 0,2 procenta mezikvartálně.

I v případě Německa byl údaj za poslední čtvrtletí loňského roku revidován směrem dolů (z -0,4 % na -0,5 % q/q, pozn. aut.). K tomu, že ekonomika eurozóny mírně zaostala za odhady, přispěla rovněž slabá data z Irska, kde HDP klesl o 2,7 procenta mezikvartálně. Irské statistiky standardně vykazují vyšší míru volatility. Po vyloučení irských dat by růst HDP eurozóny mezikvartálně činil 0,2 procenta.

Ekonomika Francie se naproti tomu vyvíjela v souladu s očekáváními (růst o 0,2 % q/q), zatímco výsledky Itálie a Španělska pozitivně překvapily (v obou případech došlo k nárůstu HDP o 0,5 % q/q). Struktura vývoje jednotlivých ekonomik v letošním prvním čtvrtletí prozatím známa není. Očekáváme však, že k mírnému mezičtvrtletnímu růstu HDP eurozóny přispěl vyšší čistý vývoz.

PSALI JSME:
Eurozóna se vyhnula recesi

Spotřeba domácností se naopak pod tlakem vyšších cen pravděpodobně snížila. Velkou nejistotou je pak vývoj zásob. Ty stály za zklamáním, které přišlo z USA. Tamní ekonomika totiž v prvním letošním čtvrtletí podle předběžného odhadu vzrostla v mezičtvrtletním anualizovaném vyjádření jen o 1,1 procenta (konsensus činil 1,9 %). Čtvrtletí předtím přitom rostla o 2,6 procenta.

Za zpomalením růstu amerického HDP stál právě pokles zásob. Růst americké spotřeby domácností naopak výrazně zrychlil z jednoho na 3,7 procenta mezičtvrtletně anualizovaně, což bylo jen nepatrně pod tržním konsensem (+4,0 % q/q).

Až struktura vývoje evropské ekonomiky tak napoví, zdali výsledky za letošní první kvartál by měly vzbuzovat obavy, či zdali šlo, jako v případě USA, spíše o zakolísání způsobené vývojem běžně volatilní položky zásob. Zatímco americké předstihové indikátory na jisté zpomalení růstu ekonomiky USA ukazují, v případě Evropy tomu tak není a spíše je naopak indikován potenciál zrychlujícího růstu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Spotřebitelská poptávka v USA na začátku roku výrazně ožila. Šlápne Fed na plyn?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Průmyslu chybí nové zakázky

Situace v českém průmyslu se nezměnila k lepšímu ani v květnu. Index nákupních manažerů (PMI) sice už nepoklesl, nicméně stagnoval na velmi slabých 42,8 bodech. A to neznamená nic jiného než útlum.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB