Civilizační choroby se nevyhýbají ani kočkám. Trpí třeba cukrovkou

Některé domácí kočky začínají nebezpečně napodobovat životní styl svých majitelů. Málo se hýbou, hodně jí a přibírají. Hrozí jim tak stejné civilizační choroby jako lidem včetně cukrovky.
I kočka může trpět nadváhou a cukrovkou. Ilustrační foto: Pixabay.com
I kočka může trpět nadváhou a cukrovkou. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na možné zdravotní potíže upozornila Finanční a ekonomické informace (faei.cz) veterinární lékařka Veronika Kadlecová. Uvedla, že kočky mohou mít například problémy s klouby nebo ledvinami. Mezi nejvážnější komplikace patří právě cukrovka.

Diabetes u kočky je velmi podobný tomu, který známe jako druhý typ cukrovky u lidí. Vzniká kvůli inzulinové rezistenci a úzce souvisí s nadváhou. Každé kilo navíc totiž zvyšuje riziko diabetu až o 30 procent.

„Nejohroženější jsou především kastrované kočky, které žijí pouze doma. U těch vídáme čím dál častěji typický obraz neaktivního způsobu života. Chybí jim přirozený pohyb, a přesto velmi často dostávají neomezené množství krmiva bez nutnosti vyvinout jakoukoli aktivitu,“ řekla Kadlecová.

Sledování hmotnosti

Proto je nutné hmotnost kočky pravidelně sledovat. „Ideální je kočku zvážit alespoň jednou za měsíc. Váha je totiž významným ukazatelem řady problémů. Zdravou hmotnost pomáhá určit i takzvané skóre tělesné kondice, které se zaměřuje na tvar těla zvířete,“ uvedla veterinářka.

Pozor by si majitelé měli dát nejen na přibývající kila, ale i na nenápadné a dlouhodobé hubnutí kočky, což je jedním z příznaků cukrovky. Mezi další typické projevy patří i zvýšená žízeň, častější močení nebo změna chování kočky – neobvyklá ospalost, schovávání se či porucha chůze.

Pokud si majitel některého z těchto problémů u zvířete všimne, měl by se co nejdříve obrátit na veterináře. Ten kočce vyšetří moč a krev, zkontroluje stav orgánů a zaměří se i na hladinu cukru v krvi.

Na veterinární klinice by pak měl lékař vyšetřit kočku také na takzvaný fruktosamin, který ukáže, jak se vyvíjela glykemie za posledních čtrnáct dní. Podle výsledků se pak zvolí nejvhodnější způsob léčby – buď injekční aplikaci inzulinu, nebo perorální léky.

Léčba cukrovky u koček je sice dlouhodobá, ale při správně nastaveném režimu nemusí být pro majitele výrazně omezující. „Snažíme se terapii přizpůsobit tak, aby byla co nejméně stresující jak pro kočku, tak pro jejího majitele,“ sdělila doktorka Kadlecová.

Stejně jako u lidí také u koček platí, že čím dříve veterinář stanoví diagnózu, tím vyšší je šance na zlepšení zdravotního stavu. Zásadní roli hraje nejen samotná léčba, ale také úprava způsobu života kočky, zejména pohybu a stravy. Může pomoct natolik, že časem nebude léčba potřeba.

„Tuk v těle je aktivní tkáň, která ovlivňuje produkci inzulinu. Pokud kočka zhubne, může se dostat do takzvané diabetické remise, při které začne organismus znovu produkovat inzulin,“ sdělila veterinární lékařka Barbora Jankovcová.

Každá dvoustá kočka

Zároveň upozornila, že nestačí řešit pouze hmotnost. „Je nutné zaměřit se i na další možné příčiny, například záněty v těle, které cukrovku komplikují. Ať už jde o problémy se zuby, slinivkou, nebo močovými cestami,“ dodala veterinářka.

Podle odhadů trpí diabetem přibližně každá dvoustá kočka, čísla se ale mohou lišit podle typu veterinární praxe. Vedle obezity je výrazným rizikem také věk zvířete. Proto by zejména majitelé starších koček měli do veterinární ordinace přijít alespoň jednou ročně na preventivní prohlídku.

Veterinář může včas odhalit nejen cukrovku, ale i další onemocnění, která se na první pohled nemusejí nijak projevovat – například poruchy funkce štítné žlázy, onemocnění ledvin nebo záněty slinivky.

„U dospělých a stárnoucích koček doporučujeme pravidelné vyšetření krve, moči a krevního tlaku. Tato vyšetření jsou velmi důležitá, protože kočky jsou mistry v maskování příznaků většiny nemocí,“ uvedla veterinářka, podle níž léčba může významně prodloužit život zvířete.

Kočičí terapie

Kočka může lidem pomáhat k psychickému a emočnímu pohodlí. Existuje k tomu dokonce speciální terapeutická metoda zvaná felinoterapie, při níž se využívá kontakt se zvířetem.

„Jde o metodu s prokazatelným přínosem pro psychickou pohodu,“ uvedl Vlastimil Jura, ředitel organizace Kočky Praha, která se dlouhodobě snaží o rozšíření povědomí a legislativnímu ukotvení felinoterapie.

Do skupin, kterým felinoterapeuti pomáhají, patří například lidé v domovech seniorů nebo v dětských domovech. Metodu mohou využívat rovněž organizace pečující o lidi s mentálním postižením.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek