Psa nebo kočku má u nás přes 2,5 milionu domácností

Psa nebo kočku má doma bezmála šedesát procent naší dospělé populace, tedy více než pět milionů Čechů ve 2,63 milionech domácností. Psa chová 37 procent dospělých a kočku 23 procent, jedenáct procent obojí. Vyplývá to ze studie, kterou vypracovala Generali Česká pojišťovna.
Fence „Báře“ se před třemi lety narodila tři štěňata. Foto: FAEI.cz/autor

„Jsou to naše zlatíčka. Je fakt, že nás ročně stojí jako letní pobyt u moře. A je třeba se také smířit s tím, na dovolenou nejezdíme s manželkou společně, ale každý zvlášť, protože, kdo by je hlídal,“ říká chovatel čtyř Parson Russell teriérů z Prahy-Západ.

Kvalitní krmivo, očkování a ošetření na veterině a další vydání ho ročně suma sumárum stojí kolem šedesáti tisíc korun. „A to nechodíme do salónu,“ usmívá se.

Smečku neplánovali

Původně tolik psů s manželkou rozhodně neplánovali a už vůbec ne, že by štěňata prodávali. Počítali s tím, že si jedno nechají a zbytek rozdají. Vyvinulo se to poněkud jinak.

„Opovrhujeme chovnými stanicemi, které fungují jen na kšeft. Pes má do rodiny tak nějak přijít anebo se může rodina ujmout některého z útulku, ale kupovat psa jako v supermarketu, to fakt ne,“ dodává.

PSALI JSME:
Za nalezení zatoulaného psa Češi platí až desítky tisíc

Fence „Báře“, kterou dostali od známé, se narodila před třemi lety tři štěňata: Enny, Archie, Wilík. Enny si plánovitě nechali, Archiho darovali rodině na Vysočinu, ale tam vznikly osobní problémy, a psa zkrátka vrátili, a třetí Wilík se narodil postižený. Kdo by ho chtěl…

„Dva měsíce jsme si dodávali odvahu, že necháme Wildu uspat u veterináře. Nabízel nám to. Doma totiž musí mít plenky, je to náročné. Manželka sháněla i tzv. dočasnou péči, ale nakonec se toho ujala. Wilík běhá jako každý jiný pes a má se k světu. Ukázalo se, že je z celé smečky sociálně nejchytřejší,“ uzavírá chovatel.

Většina původ neřeší

Ani fenka Bára nemá „papíry“, i když by mohla, ostatně jako téměř čtyřicet procent majitelů psů, kteří ve studii uvádějí, že mají sice šlechtěnou rasu, ale „bez papírů.“ Naopak s potvrzením původu má psa 22 procent chovatel, křížence pak 38 procent.

Wilík dnes běhá jako každý jiný pes a má se k světu. Foto: FAEI.cz/autor

Co se velikosti týče, tak čtyřicet procent pejskařů má malého psa, jako je například jorkšír, čivava, bišonek, jezevčík, třicet procent střední (kokršpaněl, border kolie, biegl, buldok) a dalších třicet procent velkého, jako jsou labrador, retrívr, německý ovčák, doga.

U koček je to jednoduší, neboť z více než 80 procent převažuje běžná kočka domácí. Samozřejmě i psy a kočky si lze pojistit na léčebné výlohy. Logicky. Jen očkování stojí kolem šesti set korun a běžné zákroky jdou i do tisíců.

Pojištění léčebných domácích mazlíčků stojí obvykle od dvou a půl tisíce do 8,5 tisíce ročně. V případě, že někomu způsobí majetkovou škodu, lze využít třeba pojistku domácnosti, která by měla obsahovat právě i odpovědnostní pojistku.

PSALI JSME:
Co dělat, když zemře váš čtyřnohý přítel? Víme, kde jsou v Česku zvířecí hřbitovy

Jindřich Kolomazník

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Co všechno zapomínají lidé v taxících?

Jistě všichni dobře znáte ten pocit hrůzy, když někde zapomenete mobil, oblíbenou kabelku, nebo jiné životně důležité předměty. Stejnou situaci zažívají každý den tisíce uživatelů Uberu a některé nálezy řidičů …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB