Nepravidelný režim a překrmování
Nepravidelné krmení a nedodržování doporučených dávek může mít negativní následky na zdraví. Zvířata se doporučuje krmit ve stejných časových intervalech. Podporuje to správnou funkci metabolismu. Ideální režim závisí na velikosti a rase.
2. Přístup k čerstvé vodě je rozhodující, a proto ji vyměňujte každý den.
3. Klíčem ke správné výživě je vyvážená kombinace tuků, sacharidů, minerálů, proteinů a vitamínů.
4. Na správné složení jídelníčku je třeba dbát už od raného věku zvířete a stravu postupně přizpůsobovat.
5. Nadměrný příjem pamlsků může způsobit obezitu a další zdravotní problémy.
Obecně se doporučuje krmit psy dvakrát denně. Kočkám vyhovuje častější krmení v menších porcích. U psů je také důležité nekrmit je těsně před procházkou, protože hrozí nebezpečí torze (přetočení) žaludku.
Nesprávné dávkování může vést k extrémnímu hubnutí aktivních zvířat, nebo naopak k obezitě při méně aktivních jedincích. Zvířata žijící v bytě mají sníženou pohyblivost, a právě u nich musí být jejich majitel obezřetný. Správnou regulací krmiva a dodržováním doporučených dávek předejdete vzniku obezity. Ta je v současnosti častým problémem nejen u nás lidí, ale stále více se s ní setkáváme i u zvířat.
Nedostatek vody
Voda zabezpečuje fungování životně důležitých funkcí. Přístup k čerstvé vodě je rozhodující, a proto ji vyměňujte každý den. Potřeba vody u psů či koček je ovlivněna různými faktory. Pes dokáže svého majitele upozornit na prázdnou misku, ale u koček je to složitější.
Je třeba si uvědomit, že kočky obecně málo pijí. Pouze suchá strava pro ně ale může být stresující, proto je dobré granule občas navlhčit vodou. Tato forma stravy se však mnohým kočkám nemusí zamlouvat. Pak je lepší sáhnout po konzervách, které zajistí určitou část z příjmu tekutin. Nedostatečný pitný režim může způsobit močové kameny, které jsou u koček velkým problémem.
Nevyvážené složení krmiva
Klíčem ke správné výživě je vyvážená kombinace tuků, sacharidů, minerálů, proteinů a vitamínů. Je jen na vás, jakou formu krmiva si vyberete. Někteří majitelé nedají dopustit na granule, jiní svým čtyřnohým kamarádům denně připravují maso z konzervy smíchané například s rýží.
Suché krmivo je vytvořeno tak, aby zajistilo potřebné množství všech nezbytných složek. Proto je nejčastější volbou všech majitelů. Pokud se rozhodnete pro vašeho miláčka připravovat vařenou stravu, či dokonce syrovou BARF stravu (Biologically appropriate Raw Foods), musíte dbát na to, aby nedošlo ke zdravotním problémům v důsledku nedostatku určité složky.
Častým problémem je takzvaná hypovitaminóza – nedostatek některých vitamínů a minerálů. Je důležité, aby strava byla právě na minerály a vitamíny bohatá. Denní potřeba závisí na druhu zvířete, jeho fyzické aktivitě, zdravotním stavu a věku. Vyváženou potravou předejdeme mnoha problémům jako opakované infekci, ztrátě zubů, narušení stavby kostí a mnohým dalším, které jsou spojeny s hypovitaminózou.
Ať už si vyberete suché nebo mokré krmivo, vždy dbejte na to, aby strava obsahovala všechny potřebné vitamíny a minerály. Vyvážené krmivo nabízí různé značky, řada produktů vznikla ve spolupráci s veterináři a odborníky a neobsahují žádná barviva ani konzervační látky.
Nezohledňování věku a kondice zvířete
Většině zdravotních problémů lze správným výběrem krmiva předejít. Na rozdíl od zvířecího seniora, štěně či kotě má vyšší nároky na kalorickou hodnotu nebo obsah vápníku. Proto bychom na správné složení jídelníčku měli dohlížet již od raného věku zvířete a stravu postupně přizpůsobovat.
Kromě věku je třeba zohlednit i jeho zdravotní stav. Alergie či nejrůznější intolerance nejsou pouze lidským problémem. Některé látky v krmivu dokážou způsobit trávicí nebo kožní problémy. Alergické reakce se na rozdíl od lidí projevují postupem času. Proto se stává, že zvíře začne mít zdravotní problémy až po delším čase konzumace určité potravy. V takových případech je třeba sáhnout po speciálních krmivech, která nebudou způsobovat žádné vedlejší účinky.
Přemíra pamlsků
Na trhu najdete velké množství různých dobrot určených pro domácí mazlíčky. Někdy je skutečně těžké vybrat si z tak široké nabídky. Je třeba mít na paměti, že pamlsky nejsou komplexní stravou a jejich nadměrný příjem může způsobit obezitu a další zdravotní problémy. Správným výběrem však můžeme předejít možným zdravotním komplikacím.
Je však třeba zmínit, že lidské „dobroty“ by jednoznačně neměly být formou odměny. Tyto potraviny obsahují vysoký podíl soli, cukru a dalších dochucovadel, které nejsou přirozenou složkou zvířecí stravy.
Vhodnou volbou jsou například sušená masa. Pokud máte čas, můžete pro svého čtyřnohého miláčka upéct doma speciální sušenky. Budete přesně vědět, co obsahují, a proto mohou být zdravější volbou, než pamlsky z obchodů.