Jaké nejčastější chyby děláme při krmení psů a koček?

Poradna
Chlupatí přátelé jsou sice plnohodnotnými členy nejedné domácnosti, ale jsou to zvířata. Mnozí majitelé se nesprávně domnívají, že mohou jejich mazlíčci jíst stejnou stravu jako oni. To však rozhodně není pravda. Každé zvíře má odlišné metabolické procesy a pro mnohé z nich může být naše strava toxická. Proto dbejte na to, co jim dáváte do misky.
Je třeba si uvědomit, že kočky obecně málo pijí. Pouze suchá strava pro ně ale může být stresující, proto je dobré granule občas navlhčit vodou. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nepravidelný režim a překrmování

Nepravidelné krmení a nedodržování doporučených dávek může mít negativní následky na zdraví. Zvířata se doporučuje krmit ve stejných časových intervalech. Podporuje to správnou funkci metabolismu. Ideální režim závisí na velikosti a rase.

Obecně se doporučuje krmit psy dvakrát denně. Kočkám vyhovuje častější krmení v menších porcích. U psů je také důležité nekrmit je těsně před procházkou, protože hrozí nebezpečí torze (přetočení) žaludku.

Nesprávné dávkování může vést k extrémnímu hubnutí aktivních zvířat, nebo naopak k obezitě při méně aktivních jedincích. Zvířata žijící v bytě mají sníženou pohyblivost, a právě u nich musí být jejich majitel obezřetný. Správnou regulací krmiva a dodržováním doporučených dávek předejdete vzniku obezity. Ta je v současnosti častým problémem nejen u nás lidí, ale stále více se s ní setkáváme i u zvířat.

Nedostatek vody

Voda zabezpečuje fungování životně důležitých funkcí. Přístup k čerstvé vodě je rozhodující, a proto ji vyměňujte každý den. Potřeba vody u psů či koček je ovlivněna různými faktory. Pes dokáže svého majitele upozornit na prázdnou misku, ale u koček je to složitější.

Je třeba si uvědomit, že kočky obecně málo pijí. Pouze suchá strava pro ně ale může být stresující, proto je dobré granule občas navlhčit vodou. Tato forma stravy se však mnohým kočkám nemusí zamlouvat. Pak je lepší sáhnout po konzervách, které zajistí určitou část z příjmu tekutin. Nedostatečný pitný režim může způsobit močové kameny, které jsou u koček velkým problémem.

PSALI JSME:
Na psa se nezlobte. Odpovědný je páníček

Nevyvážené složení krmiva

Klíčem ke správné výživě je vyvážená kombinace tuků, sacharidů, minerálů, proteinů a vitamínů. Je jen na vás, jakou formu krmiva si vyberete. Někteří majitelé nedají dopustit na granule, jiní svým čtyřnohým kamarádům denně připravují maso z konzervy smíchané například s rýží.

Suché krmivo je vytvořeno tak, aby zajistilo potřebné množství všech nezbytných složek. Proto je nejčastější volbou všech majitelů. Pokud se rozhodnete pro vašeho miláčka připravovat vařenou stravu, či dokonce syrovou BARF stravu (Biologically appropriate Raw Foods), musíte dbát na to, aby nedošlo ke zdravotním problémům v důsledku nedostatku určité složky.

Častým problémem je takzvaná hypovitaminóza – nedostatek některých vitamínů a minerálů. Je důležité, aby strava byla právě na minerály a vitamíny bohatá. Denní potřeba závisí na druhu zvířete, jeho fyzické aktivitě, zdravotním stavu a věku. Vyváženou potravou předejdeme mnoha problémům jako opakované infekci, ztrátě zubů, narušení stavby kostí a mnohým dalším, které jsou spojeny s hypovitaminózou.

PSALI JSME:
Máme rádi zvířata: V českých domácnostech žije více než milion koček. Téměř polovina z nich je z útulku

Ať už si vyberete suché nebo mokré krmivo, vždy dbejte na to, aby strava obsahovala všechny potřebné vitamíny a minerály. Vyvážené krmivo nabízí různé značky, řada produktů vznikla ve spolupráci s veterináři a odborníky a neobsahují žádná barviva ani konzervační látky.

Nezohledňování věku a kondice zvířete

Většině zdravotních problémů lze správným výběrem krmiva předejít. Na rozdíl od zvířecího seniora, štěně či kotě má vyšší nároky na kalorickou hodnotu nebo obsah vápníku. Proto bychom na správné složení jídelníčku měli dohlížet již od raného věku zvířete a stravu postupně přizpůsobovat.

Kromě věku je třeba zohlednit i jeho zdravotní stav. Alergie či nejrůznější intolerance nejsou pouze lidským problémem. Některé látky v krmivu dokážou způsobit trávicí nebo kožní problémy. Alergické reakce se na rozdíl od lidí projevují postupem času. Proto se stává, že zvíře začne mít zdravotní problémy až po delším čase konzumace určité potravy. V takových případech je třeba sáhnout po speciálních krmivech, která nebudou způsobovat žádné vedlejší účinky.

PSALI JSME:
Za zvířecí mazlíčky utrácíme dost - a rádi!

Přemíra pamlsků

Na trhu najdete velké množství různých dobrot určených pro domácí mazlíčky. Někdy je skutečně těžké vybrat si z tak široké nabídky. Je třeba mít na paměti, že pamlsky nejsou komplexní stravou a jejich nadměrný příjem může způsobit obezitu a další zdravotní problémy. Správným výběrem však můžeme předejít možným zdravotním komplikacím.

Je však třeba zmínit, že lidské „dobroty“ by jednoznačně neměly být formou odměny. Tyto potraviny obsahují vysoký podíl soli, cukru a dalších dochucovadel, které nejsou přirozenou složkou zvířecí stravy.

Vhodnou volbou jsou například sušená masa. Pokud máte čas, můžete pro svého čtyřnohého miláčka upéct doma speciální sušenky. Budete přesně vědět, co obsahují, a proto mohou být zdravější volbou, než pamlsky z obchodů.

PSALI JSME:
Co dělat, když zemře váš čtyřnohý přítel? Víme, kde jsou v Česku zvířecí hřbitovy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Zemřel první z „hlavních ekonomů“

Kamil Janáček představuje průkopníka praktické makroekonomie v podmínkách tržní ekonomiky v ČR. Coby hlavní ekonom Komerční banky začal působit už v roce 1993, kdy se obor moderní praktické makroekonomie, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?