ČNB má prostor pro další snižování úrokových sazeb

Analýza
Meziroční inflace zůstala v březnu beze změny přesně na úrovni dvouprocentního inflačního cíle a v souladu s očekáváním finančního trhu. Na úrovni dvou procent je meziroční inflace pod předpokladem České národní banky (ČNB), neboť centrální banka ve své prognóze zveřejněné počátkem února čekala březnovou inflaci na úrovni 2,9 procenta.
Data o březnové inflaci, jež hlásí stabilizaci meziročního růstu spotřebitelských cen na úrovni inflačního cíle, potvrzují prostor pro další snižování úrokových sazeb ČNB. Ilustrační foto: FAEI.cz

Detailnější pohled na vývoj jednotlivých položek spotřebního koše ukazuje prohloubení meziročního poklesu cen potravin a zpomalení meziročního růstu cen u řady položek, jež náleží do tzv. jádrové inflace. Mírně se zrychlil meziroční růst u nákladů na bydlení, zrychlil se růst cen v dopravě včetně cen pohonných hmot.

Data o březnové inflaci, jež hlásí stabilizaci meziročního růstu spotřebitelských cen na úrovni inflačního cíle, potvrzují prostor pro další snižování úrokových sazeb ČNB. Meziroční inflace zůstala v březnu beze změny na úrovni dvou procent, v souladu s očekáváním finančního trhu.

ČNB ve své prognóze zveřejněné počátkem února odhadovala březnovou meziroční inflaci na úrovni 2,9 procenta, viditelně pod prognózou centrální banky však vyšla inflace již i za letošní leden a únor. Na úrovni dvou procent je meziroční inflace na úrovni dvouprocentního inflačního cíle tuzemské centrální banky a očekáváme, že okolo dvou procent bude inflace kolísat i v dalších měsících.

Za březnovou stabilitou meziroční inflace se skrývá působení protichůdných faktorů. Ceny potravin prohloubily svůj meziroční pokles: Z únorového poklesu o 4,8 procenta na 5,9 procenta v březnu. Zpomalení meziročního cenového růstu hlásí řada položek spadajících do tzv. jádrové inflace: Zmínku si zaslouží odívání a obuv, stravování a ubytování anebo bytové vybavení.

PSALI JSME:
Inflace se drží na cíli

Růst cen naopak zrychlil v položce doprava, kde se promítl jak růst cen pohonných hmot, tak vyšší poplatek za dálniční známku. Nepatrně se zrychlil růst u nákladů na bydlení (například nájemné z bytu či teplo a teplá voda, pozn. aut.).

Prognóza jádrové inflace centrální banky pro letošní březen činila 3,3 procenta, jádrová inflace ovšem vyšla pod odhadem ČNB již také v lednu a únoru. Předpokládáme, že jádrová inflace vykáže mírný pokles z únorové úrovně 2,8 procenta.

Kolem dvouprocentního inflačního cíle by měl meziroční cenový růst oscilovat i v dalších měsících, přičemž v červnu a po většinu třetího čtvrtletí se inflace může nacházet dokonce pod dvouprocentní úrovní. Za celý letošní rok odhadujeme celoroční průměrnou inflaci na úrovni dvou procent poté, co v roce 2023 růst spotřebitelských cen činil 10,7 procenta.

Pro ČNB je to signál, že úrokové sazby mohou dále klesat: Inflace je pod prognózou centrální banky, koruna je ale naopak zhruba o dva a půl procenta slabší. Předpokládáme proto, že se bankovní rada bude i nadále držet svého dosavadního přístupu, kdy letos v únoru i březnu snížila úrokové sazby vždy o půl procentního bodu. Stejné snížení úroků očekáváme i na příštím zasedání bankovní rady ČNB.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko je zpět na inflačním cíli, koruna je ale nejslabší za poslední dva roky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy podceňují možnost recese

Silná ekonomika USA, trhy na maximech a příběhy úspěchů od vládních autorit vytvářejí silný optimismus. Ovšem to vše stojí na docela křehkém fundamentu, proto se nyní recesní scénář podceňuje.

Na devizových trzích panoval na úvod týdne klid

Dolar v pondělí držel své páteční zisky, kurzový vývoj byl spíše poklidný, když kurz eura k dolaru stagnoval těsně nad hladinou 1,07 USD/EUR. Euru příliš neprospěly dubnové sentiment indikátory z dílny Evropské komise.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rusové vlastní v Česku na 15 tisíc firem, ubylo jich jen minimum

Analýza
Navzdory hospodářským sankcím vůči Kremlu se počet firem, který v Česku vlastní ruští majitelé, snížil od začátku invaze na Ukrajinu před více než dvěma roky jen o sedm procent. Vyplývá to z výsledků analýzy, které Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost CRIF.