ČNB má za sebou další intervenční měsíc

Názor
Sice s velkým zpožděním, ale přece, se finanční trhy mají možnost dozvědět se něco více o devizových intervencích České národní banky (ČNB). Poprvé letos intervenovala na začátku války na Ukrajině, avšak to šlo spíše o symbolické stomilionové částky. Od května však její aktivita na devizovém trhu výrazně zesílila.
Zatímco výnos devizových rezerv je podle centrální banky v posledním roce negativní, za volné koruny platí repo sazbu, která je nyní na sedmi procentech. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jen v květnu ze svých rezerv vyprodala téměř 3,5 miliardy eur, v červnu pak už dvojnásobek. Podle v úterý zveřejněných čísel dosáhl objem intervencí na podporu koruny v červnu téměř 7,1 miliardy eur. Letos tak už ČNB vyprodala na trhu eura v hodnotě 11,1 miliardy eur.

Při pohledu na vývoj likvidity bankovního sektoru je patrné, že intervence pokračovaly i v červenci, čemuž by ostatně odpovídal i další pokles devizových rezerv, k němuž v tomto měsíci došlo. Z červnových 149 miliard eur poklesly rezervy ČNB na necelých 145 miliard.

ČNB díky intervencím stabilizovala tuzemskou měnu pod hranicí 25 korun za euro. Devizové rezervy, které jsou vzhledem k velikosti ekonomiky velmi vysoké, klesly, centrální banka ale zároveň za pomocí intervencí stahuje poměrně drahé koruny z trhu.

PSALI JSME:
Devizové intervence ČNB zřejmě trvají a bohužel dokonce sílí

Zatímco výnos devizových rezerv je podle centrální banky v posledním roce negativní, za volné koruny platí repo sazbu, která je nyní na sedmi procentech. ČNB má prostor bránit korunu i nadále, ať už nepřímo pomocí slov či přímo intervencemi.

V klidných časech může úplně stačit pocit trhu, že centrální banka je ochotna kdykoliv obchodovat. Že svůj záměr korunu stabilizovat nevzdala. A to ani vzhledem k zbývajícímu objemu rezerv zatím rozhodně nemusí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rozhodla se ČNB bojovat s inflací agresivně skrze kurz, aby nemusela zvedat úroky?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Sazby hypoték v říjnu opět nepatrně klesly

Průměrná nabídková sazba hypoték v říjnu podruhé v řadě nepatrně klesla. Průměrná nabídková sazba hypoték za poslední měsíc (září) klesla o tři bazické body a k 3. říjnu činila 6,20 procenta ročně. Vyplývá to …

Daň z mimořádných zisků je ekonomický nesmysl

Vláda sice teprve projedná detaily, jedno je ale jisté: Financovat zastropování cen energií má pomoci daň z mimořádných zisků uvalená především na výrobce energie. Podle prvních náznaků se má pohybovat mezi 40-60 …

Euro těsně pod paritou

Evropské akciové trhy byly v úterý výrazně v zeleném, což zvedlo náladu i společné evropské měně. Ta se dostala těsně pod paritu na úroveň 0,99 USD/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem byla o 1,25 procenta silnější.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O vyšší plat si řekne jen pětina Čechů, nejméně v Evropě

Průzkum
Ani nejvyšší inflace za posledních 30 let nepřiměje české zaměstnance, aby si v práci řekli o přidání. V nejbližších měsících se pouze necelá pětina Čechů chystá říct si o zvýšení platu. To je suverénně nejméně v Evropě a výrazně za světovým průměrem, který činí 35 procent.