ČNB má za sebou další intervenční měsíc

Názor
Sice s velkým zpožděním, ale přece, se finanční trhy mají možnost dozvědět se něco více o devizových intervencích České národní banky (ČNB). Poprvé letos intervenovala na začátku války na Ukrajině, avšak to šlo spíše o symbolické stomilionové částky. Od května však její aktivita na devizovém trhu výrazně zesílila.
Zatímco výnos devizových rezerv je podle centrální banky v posledním roce negativní, za volné koruny platí repo sazbu, která je nyní na sedmi procentech. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jen v květnu ze svých rezerv vyprodala téměř 3,5 miliardy eur, v červnu pak už dvojnásobek. Podle v úterý zveřejněných čísel dosáhl objem intervencí na podporu koruny v červnu téměř 7,1 miliardy eur. Letos tak už ČNB vyprodala na trhu eura v hodnotě 11,1 miliardy eur.

Při pohledu na vývoj likvidity bankovního sektoru je patrné, že intervence pokračovaly i v červenci, čemuž by ostatně odpovídal i další pokles devizových rezerv, k němuž v tomto měsíci došlo. Z červnových 149 miliard eur poklesly rezervy ČNB na necelých 145 miliard.

ČNB díky intervencím stabilizovala tuzemskou měnu pod hranicí 25 korun za euro. Devizové rezervy, které jsou vzhledem k velikosti ekonomiky velmi vysoké, klesly, centrální banka ale zároveň za pomocí intervencí stahuje poměrně drahé koruny z trhu.

PSALI JSME:
Devizové intervence ČNB zřejmě trvají a bohužel dokonce sílí

Zatímco výnos devizových rezerv je podle centrální banky v posledním roce negativní, za volné koruny platí repo sazbu, která je nyní na sedmi procentech. ČNB má prostor bránit korunu i nadále, ať už nepřímo pomocí slov či přímo intervencemi.

V klidných časech může úplně stačit pocit trhu, že centrální banka je ochotna kdykoliv obchodovat. Že svůj záměr korunu stabilizovat nevzdala. A to ani vzhledem k zbývajícímu objemu rezerv zatím rozhodně nemusí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rozhodla se ČNB bojovat s inflací agresivně skrze kurz, aby nemusela zvedat úroky?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Do předčasného důchodu zamířil rekordní počet Čechů

Úřady evidují rekordní počty lidí, kteří míří do předčasného úřadu. Podle aktuálním údajů Českého statistického úřadu, které má redakce FAEI.cz k dispozici, bylo v roce 2022 nově přiznáno 44,6 tisíce starobních …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?