ČNB na pozoru kvůli oživující ekonomice a stále nevyřešené inflaci

S ohledem na nově dostupná data jsme byli nuceni přistoupit k revizi některých našich prognóz. Výkon české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu hrubého domácího produktu (HDP) mírně zaostal za našimi očekáváními. Spotřeba domácností ale oživuje poměrně svižným tempem, k čemuž by měl pomoci i rychlejší růst mezd.
Koruna bude pravděpodobně silnější, což přispěje k přísnějším měnovým podmínkám, než s nimiž ekonomové Komerční banky původně počítali. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Beze změny tedy necháváme naši prognózu HDP, když v letošním roce očekáváme jeho růst o 1,4 procenta a v tom příštím o 2,2 procenta. Mírně však zvyšujeme prognózu inflace, kterou nyní pro letošek odhadujeme v průměru na 2,4 procenta a v příštím roce na dvě procenta.

Odhad letošní jádrové inflace ale necháváme beze změny na 2,6 procenta, zatímco ten pro příští rok zvyšujeme na dvě procenta. Vliv na to má vyšší inflace pozorovaná v posledních měsících, stejně tak i zvyšující se dynamika spotřeby domácností a mezd. Prognóza mezd přitom doznala největších změn, a to v důsledku překvapivě silného růstu na začátku letošního roku.

Zvýšili jsme tak náš odhad růstu průměrné nominální mzdy pro letošek na 6,8 procenta, zatímco ten pro příští rok jsme ponechali zhruba beze změny (5,3 %). Dosud velmi opatrná tuzemské centrální banka bude pravděpodobně snižovat sazby pomaleji, než jsme původně čekali.

Na každém ze zbývajících letošních zasedání očekáváme snížení repo sazby pouze o 25 bazických bodů, přičemž repo sazba by tak na konci letošního roku měla dosáhnout čtyř procent. Koruna bude pravděpodobně silnější, což přispěje k přísnějším měnovým podmínkám, než s kterými jsme původně počítali.

Autoři jsou ekonomové Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB