ČNB schválila dividendu Monety a Komerční banky

Moneta Money Bank tento týden oznámila, že jí Česká národní banka (ČNB) jí schválila dividendu ve výši tři koruny na akcii, tedy celkem 1, 533 miliardy korun ze zisků za roky 2019 a 2020. Vedení banky navrhne uvedenou dividendu akcionářům ke schválení na mimořádné valné hromadě, která by měla být svolána na začátku listopadu.
Vedení Monety navrhne dividendu ve výši tří korun akcionářům ke schválení na mimořádné valné hromadě. Ilustrační foto: Jiří Sedláček – vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Centrální banka minulý týden informovala, že dokončila hodnocení kapitálové situace jednotlivých bank a nebude již výši dividend bank plošně omezovat. Souhrnná výše dividend může podle ČNB představovat přibližně 15 procent zisku bankovního sektoru za roky 2019 a 2020.

V roce 2019 v Česku působící banky vykázaly rekordní čistý zisk téměř 91 miliard korun, o rok později už to ale bylo kvůli koronavirové pandemii jen 47,51 mld. Kč. ČNB také doporučila zvážit další výplatu až po oznámení hospodářských výsledků za rok 2021. Výsledky za tento rok Moneta zveřejní 4. února 2022.

Představenstvo Monety hodlá předložit návrh na výplatu dividendy ke schválení akcionářům na valné hromadě, kterou plánuje svolat na první polovinu listopadu. Moneta Money Bank v roce 2019 dosáhla čistého zisku ve výši zhruba čtyř miliard korun, loni to byly jen 2,6 mld. Kč.

PSALI JSME:
České banky byly loni nejziskovější v historii. I kvůli pasivitě klientů

„Představenstvo banky i nadále zůstává vázáno vůči akcionářům svojí dividendovou politikou vyplácet minimálně 70 procent čistého zisku, pokud to bude v souladu s aktuální situací a platnými omezeními,“ uvedla Moneta Money Bank.

„Moneta má navíc 17,01 korun na jednu akcii přebytečného kapitálu. Předpokládáme, že standardní dividenda by mohla být v následujících letech navýšena právě o část přebytečného kapitálu,“ informoval redakci analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Komerční banka tento týden rovněž informovala, že získala souhlas ČNB k návrhu na rozdělení čistého zisku akcionářům za poslední dva roky. U Komerční banky to představuje 4,535 mld. Kč, tedy 23,86 korun na akcii. V roce 2019 dosáhla banka čistého zisku 14,9 miliardy korun, o rok později to bylo 8,2 mld. Kč.

PSALI JSME:
Banky v Česku vydělávají ročně desítky miliard. Na charitu a dobročinnost ale dávají jen „drobné“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy budou čelit odtoku likvidity

Brzy dojde k odtoku zhruba jednoho a půl bilionu amerických dolarů a v kombinaci s nepříznivou sezónností a zpomalující ekonomickou aktivitou může dojít k výraznějšímu přecenění na finančních trzích.

Akciové trhy: BCPP poprvé v týdnu rostla

Po třech dnech, kdy pražská burza jen ztrácela, přišel první růst. Index PX ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu posílil. Celý den se obchodoval v plusu ve velmi úzkém pásmu. V samotném závěru obchodování přišel další …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB