ČNB se více bojí inflace, než delta mutace covidu

Názor
Česká národní banka (ČNB) včera podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu, a to z 0,5 na 0,75 procenta. Jde o druhé letošní zvýšení sazby a také druhé, jež lze považovat za součást post-pandemického návratu měnové politiky do normálu.
ČNB se více bojí inflace, než delta mutace covidu. Ilustrační foto: FAEI.cz

Trh ale sází na to, že v letošním roce ještě ČNB se zpřísňováním své měnové politiky neskončila. V tuto chvíli trh sází na to, že k dalšímu zvýšení základní sazby přikročí ČNB v horizontu necelých tří měsíců.

Do konce roku pak podle trhu zvýší sazbu ještě jednou, takže letošek zakončí základní sazba na úrovni 1,25 procenta.

Důvodem jsou zejména inflační tlaky, které hrozí přerůst ve výraznější inflační očekávání. Jejich nárůst, pokud by se dostal mimo kontrolu ČNB, by výhledově ohrozil cenovou stabilitu v ČR.

PSALI JSME:
ČNB podle očekávání znovu zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu

Zákonným posláním ČNB je právě dbát o cenovou stabilitu. Inflační tlaky jsou v současnosti patrné v případě řady druhů zboží a služeb, od stavebnin přes ojetiny až třeba po pokrmy v restauracích.

Koruna v reakci na krok ČNB mírně oslabila. To svědčí o tom, že menší část trhu sázela na to, že ČNB rozhodne o zvýšení sazby dokonce na rovné jedno procento.

Včerejší zvýšení sazeb ČNB potvrzuje, že banka se více obává inflačních tlaků v ČR a částečně v zahraničí, než případných tíživých ekonomických dopadů šíření delta mutace covidu, k němuž nyní dochází zejména v Číně a některých dalších asijských zemích.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bankovní rada diskutovala možnost zvýšení sazeb o půl procenta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Vklady obyvatel rostou výrazně pomaleji, než úvěry

Měsíc co měsíc potvrzovaly bankovní statistiky vysoké nárůsty úspor domácností, především těch s vyššími příjmy, které končily na bankovních účtech. Tak jako jinde v Evropě, obyvatelstvo odkládalo útraty a šetřilo. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kauce: Než se nastěhujete do pronajatého bytu, už platíte

Poradna
Peněžní jistota, nebo také vratná kauce, jsou pojmy spojené s nastěhováním se do nájemního bytu. Slouží jako pojistka v rukou pronajímatele vůči nájemci, z níž je možné hradit dlužné nájemné či poplatky, škody způsobené na vybavení bytu a podobně. Jaká je maximální výše kauce stanovená zákonem a co dělat, když po skončení nájmu majitel otálí s vracením peněz?