ČNB sráží základní úrok o půl procentního bodu

Názor
Česká národní banka (ČNB) dnes na mimořádném zasedání snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,75 procenta. Tuzemská centrální banka se tak přidává k zástupu centrálních bank z celého světa, které letos své základní úroky buď snižují, nebo alespoň ponechávají beze změny.
Oslabení koruny je podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka „přirozené“ a souvisí s opouštěním takzvaných bezpečných přístavů, které nyní realizují mezinárodní investoři. Foto: ČNB

Rozhodnutí ČNB není překvapivé. Jedinou další centrální bankou, která letos sazby zvýšila, aniž by je snížila, tak po dnešku zůstává ta kazašská. Kazachstán svoji základní úrokovou sazbu v tomto měsíci zvýšil, aby podpořil vlastní měnu, která prudce oslabovala z důvodu pádu cen ropy, jejímž je Kazachstán klíčovým producentem.

ČNB naposledy takto razantně, tedy o půl procentního bodu, snížila základní úrokovou sazbu v únoru 2009, kdy vrcholila světová finanční krize. Nynějším snížením sazeb hodlá čelit negativním dopadům šíření koronavirové nákazy. Navíc ČNB učinila další opatření, aby případně usnadnila přístup bank likviditě.

Centrální banka také revidovala své předchozí rozhodnutí navýšit sazbu proticyklické kapitálové rezervy. Ponechá ji na stávající úrovni. Tím vedle uvedených opatření dále podpoří uvolnění měnových podmínek.

Oslabení koruny je podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka „přirozené“ a souvisí s opouštěním takzvaných bezpečných přístavů, které nyní realizují mezinárodní investoři. Koruna v reakci na rozhodnutí ČNB znehodnotila vůči euru nad úroveň kursu 27,26, tedy na svoji nejslabší úroveň od září 2015. Česko se podle Rusnoka musí připravit na letošní ekonomickou stagnaci, spíše však propad hospodářství, které nyní prožívá šok jak poptávkový, tak nabídkový.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna i české akcie dnes „krvácely“. Americké akcie zažily třetí největší burzovní krach dějin

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru