
Podrobně o finančních sankcích informuje Finanční analytický úřad. Zakázáno je například financovat obchody nebo investice v Rusku či operovat v systémech EU s cennými papíry subjektům usazeným v Rusku nebo s ruskou nadpoloviční většinou.
Nejnověji se zákaz rozšířil na jakékoliv transakce související se správou rezerv i aktiv ruské centrální banky, včetně transakcí s jakoukoli právnickou osobou, subjektem či orgánem jednajícím jménem nebo na pokyn ruské centrální banky.
Nová protiruská nařízení oznamuje Finanční analytický úřad pod výraznými titulky jako například: NALÉHAVÁ ZPRÁVA: OKAMŽITÝ ZÁKAZ JAKÝCHKOLI TRANSAKCÍ S RUSKOU CENTRÁLNÍ BANKOU! Rusové ovšem nejsou na sankčním seznamu sami. Lze tam najít i sankce OSN a EU vůči subjektům či osobám v Libyi, Barmě, Libanonu, v tzv. Islámském státu, Jemenu, Al-Kajdě atd.
Obcházení mezinárodních sankcí je přestupkem, za který lze udělit pokutu až do výše 50 milionů korun, nepůjde-li o přísněji postižitelné jednání, tedy trestný čin porušení mezinárodních sankcí podle trestního zákoníku. Proto ČNB apeluje na finanční instituce, aby „aplikovaly omezující opatření včasně a v jejich plném rozsahu“.