Co je dobré vědět o pojištění pro cestování s dětmi

Názor
Dovolená s dětmi v zahraničí může mít svá úskalí. Je dobré se na ně připravit, protože nic nedokáže rozhodit více, než potíže našich ratolestí. Pro klidnější plánování i průběh nabízíme několik doporučení, která vycházejí z opakovaných zkušeností našich zákazníků. Na úvod dobrá zpráva: Rodinná forma cestovního pojištění je levnější než individuální, takže ušetříte.
Rodinám s malými dětmi se nedoporučuje cestovat do vzdálených a exotických zemí. Foto: Pixabay

Pojištění storna se vyplatí

Často se stane, že akutní onemocnění nebo úraz dítěte nám nakonec zabrání vycestovat. Pro takové případy se vyplatí pojištění storna zájezdu. Je třeba ale na něj myslet včas, tedy už při nákupu zájezdu, anebo individuálně sjednávaných cestovních služeb (hotel, letenky apod.). V případě pojištění storna zájezdu zakoupeného u cestovní kanceláře je cena nižší. Nicméně ať už pořídíte dovolenou jako kompletní zájezd, anebo individuálně nakoupíte jednotlivé služby, vždy platí, že pojištění storna uhradí až 80 % zaplacené ceny.

Co když je nutné dovolenou předčasně ukončit

Zabrání-li nějaká závažná událost pokračování dovolené a je-li nutné ji předčasně vzdát, je možné rovněž čerpat odškodnění. Cestovní kanceláře myslí na tyto situace pojištěním náhrady dovolené k pokrytí zaplacených, ale nevyčerpaných služeb, a to až do výše 80 %. Pojištění lze využít například při výbuchu blízké sopky, povodni, teroristického útoku, anebo závažného úrazu či onemocnění. CK hradí nevyužité služby při neplánovaném předčasném návratu i v případě úmrtí nebo vážného úrazu osoby blízké doma.

Opačný případ může nastat, když není možné v plánovaném termínu z dovolené odjet zpět do ČR, ale rodina musí na místě setrvat (například z důvodu živelné pohromy, uzavření leteckého provozu).

PSALI JSME:
Dovolená s dítětem? Věnujte pozornost lékárničce

Vhodné destinace pro pobyt dětí

Rodinám s malými dětmi nedoporučujeme cestovat do vzdálených a exotických zemí. Pro organismus capartů je to příliš velká a neznámá zátěž, takže riziko onemocnění výrazně roste. Pokud se přesto rozhodnete pro takovou dovolenou, vždy se předem informujte, jaká léčiva je vhodné preventivně vzít pro děti s sebou. Očkování zpravidla nejsou přímo povinná, ale ze zkušenosti doporučujeme alespoň ta proti žloutence a břišnímu tyfu.

Nejběžnějšími cílovými zeměmi pro letní pobyty rodin jsou aktuálně Chorvatsko, Řecko, Itálie, Bulharsko, Turecko a Španělsko. Tyto země nevyžadují speciální „přípravu“ a zdravotní péče je ze zkušenosti posledních let bezproblémová.

Nejčastější choroby a úrazy dětí

Nejfrekventovanější potíže dětí, s nimiž se zákazníci na naši pojišťovnu obracejí, jsou zažívací a střevní obtíže, úpal a úžeh, alergické reakce a záněty dýchacích cest (zejména z klimatizace). Z úrazů nejčastěji řešíme odřeniny, zlomeniny, naraženiny, méně úrazy kloubů nebo hlavy, případně tonutí. Řada drobnějších poranění má původ ve využití atrakcí (tobogány, dětská hřiště, trampolíny) nebo v uklouznutí u bazénu.

Když už musíme k lékaři

Vždy se vyplatí kontaktovat před návštěvou lékaře nebo zdravotnického zařízení asistenční službu k cestovnímu pojištění a konzultovat s ní další postup. Menší ošetření a běžné léky zpravidla doprovod dítěte zaplatí na místě a originály dokumentů uschová pro vypořádání s pojišťovnou. U závažnějších zákroků nebo hospitalizace proběhne většinou komunikace asistenční služby se zařízením v zahraničí a úhrady se uskuteční přímo z pojišťovny.

Je-li menší dítě hospitalizováno, často ho doprovází v nemocnici blízká osoba. I o tom se lze dohodnout s asistenční službou. Náklady na pobyt doprovázející osoby pak mohou být také vyrovnány z pojištění.

PSALI JSME:
Pojištění dětí? Zaměřte se na dlouhodobá rizika

Speciální repatriace nemocného nebo zraněného dítěte

Je-li zapotřebí pro transport nemocného nebo zraněného dítěte speciální úprava dopravního prostředku (například více míst nebo speciální lehátko v letadle), anebo rovnou speciální dopravní prostředek (letecký speciál, ambulantní vůz s lékařem), je organizací pověřena asistenční služba k cestovnímu pojištění. I v těchto případech bývá po dohodě hrazena z pojištění vedle dopravy postiženého dítěte rovněž cesta doprovázející osoby.

Nezapomínejte na pojištění odpovědnosti

Děti o prázdninách divočí více než během roku. Často při svých radovánkách způsobí nechtěně nějakou škodu. Ta se může hlavně v zahraničí prodražit. K typickým příkladům patří shozené vázy nebo zboží z regálu v obchodech, rozbití skleněných výplní dveří, velké znečištění koberců, zničení obrazů a rámů, shození předmětů z balkonu, například na zaparkovaná auta apod. Zpravidla se takové škody vejdou do tisíců až desetitisíců korun. I takové částky by dovolenou nemile prodražily. Přitom z cestovního pojištění je lze hradit bez spoluúčasti. Je ale třeba událost důkladně zdokumentovat.

Autorka je tisková mluvčí pojišťovny UNIQA
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nový žebříček: Která pojišťovna nejlépe pojistí dětské nemoci?

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl milionů Čechů nesplatilo dluhy včas, letos jich nejspíš přibude

Analýza
Ke konci roku evidovalo sdružení SOLUS ve svém registru dlužníků, kteří dlouhodobě neplní své závazky, celkem 505 tisíc dospělých Čechů. Je to zhruba o 50 tisíc lidí méně než před rokem. Experti ale varují, že letos může tento trend nabrat opačný směr. Už se objevují první špatné zprávy, že dlužníků přibude.
Rolovat nahoru