Dovolená s dítětem? Věnujte pozornost lékárničce

Poradna
Cestování s ratolestmi bývá někdy trápení. Základním pravidlem cestování s nejmenšími členy rodiny je kvalitně vybavená lékárnička. Může totiž vytrhnout pomyslný trn z paty.
Dobře vybavená cestovní lékárnička by měla vyřešit i drobná zranění. Foto: Pixabay

Chystáte se v létě s nejmenšími za exotikou nebo jen tak na týden posedět ve stínu vrby u rybníka? Vždy byste ale měli být připraveni na „nejhorší“. Malí cestovatelé jsou zkrátka rizikovou skupinou. Nestačí si jen ověřit dostupnost a kvalitu lékařské péče nebo hygienický standard vaší destinace, buďte připraveni i vy sami.

Dr. Máma a Dr. Táta

Dobře vybavená cestovní lékárnička po ruce vyřeší spoustu zdravotních potíží. Její obsah přizpůsobte délce pobytu, způsobu cestování, ale také místu pobytu, kam máte s dětmi během dovolené namířeno. Přibalit si základní léky by mělo být základním pilířem každého zodpovědného rodiče.

„Děti mohou na cestách postihnout nejrůznější zdravotní potíže. Shánět léky, které jsou u nás běžně dostupné, ale nemusí být v zahraničí vůbec snadné. Dobře vybavená cestovní lékárnička by proto měla obsahovat základní léky, jež léčí již existující onemocnění, zajistí prevenci nemocí a vyřeší akutní zdravotní obtíže nebo drobná zranění,“ zdůrazňuje MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z pražské Nemocnice na Homolce.

Ještě před cestou si zjistěte informace o klimatických podmínkách v cílové destinaci. Zjištěním pak přizpůsobte výběr vhodných lékových přípravků a lékové formy.

Obecně platí, že léčiva nesmí být vystavena přímému slunečnímu záření a vysokým teplotám.

Pozor na slunce, potraviny i klimatizaci

„Nadměrné vystavování slunci, odlišné klimatické i hygienické podmínky, ale také netradiční potraviny, které děti ochutnají poprvé, mohou malým cestovatelům způsobit podráždění pokožky, průjem či alergie. Důležité je tedy přibalit běžně dostupné léky na tyto potíže. Řadu zdravotních problémů má na svědomí také již samotná cesta na dovolenou,“ varuje Bajová.

Klimatizační zařízení jsou velmi zrádná zejména ve vztahu k imunitě našich nejmenších. Mikroorganismy se totiž s proudem vzduchu dostávají do uzavřeného prostředí a mohou vyvolat závažná infekční onemocnění. I cestování letadlem se může změnit v menší cestovatelské „drama“. Prudké změny tlaku mohou přivodit bolestivý zánět středního ucha, vaše dítko mohou potrápit také nachlazení, chřipka nebo angína.

PSALI JSME:
Pojištění dětí? Zaměřte se na dlouhodobá rizika

Dětské zdravotní evergreeny

Řada cestovatelských neduhů se projeví zejména horečkami a bolestmi. Mějte proto vždy po ruce léky, které od nich dětem uleví. Jednou z vhodných léčivých látek je paracetamol. Kromě tlumení horečky zmírňuje bolesti různého původu, pomáhá při bolestech hlavy, zubů a bolestech pohybového ústrojí provázejících chřipku a nachlazení.

Formu podávání volme vždy podle věku dítěte. Nejmenším ratolestem, které ještě neumí spolknout tabletu, podávejte suspenze (pro děti od tří měsíců) nebo čípky (pro děti s tělesnou hmotností od sedmi kilogramů). Všechny přípravky se podávají v dávce podle tělesné hmotnosti v intervalu šesti hodin a doba jejich užívání by bez konzultace s lékařem neměla trvat déle než tři dny.

Pokud si nevíte rady, sáhněte po příbalovém letáku, nebo se telefonicky poraďte s pediatrem. Zdraví našich nejmenších je přece to nejcennější.

PSALI JSME:
Dcera se v hotelu otrávila jídlem. Soud nařídil vrátit třetinu ceny zájezdu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Jako protiváha „velké čtyřce“ jsme tu začínali jako poslední. Ale jako jediní jsme zůstali ryze českou firmou,“ říká Josef Jaroš

Rozhovor
Josef Jaroš (*42) je většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo Group. Na růstu firmy se podílí prakticky od začátku, za tu dobu toho ale stihl ještě mnohem víc, prozradil v rozhovoru pro FAEI.cz. Během časově náročného povolání vystudoval bohosloveckou fakultu, stal se ředitelem pražského Divadla Na Fidlovačce a také už několik pomáhá malým a středním podnikům, které tvoří páteř české ekonomiky, …
Rolovat nahoru