Co jíst při celiakii? Bezlepková dieta vytáhne z peněženek o tisíce korun více než běžná strava

Celiakie vás může zaskočit v každém věku. Pacienti trpící intolerancí na lepek by proto měli dodržovat přísnou a celoživotní bezlepkovou dietu. Ta ale něco stojí a není to málo. Místo zažívacích problémů se mohou objevit řídnutí kostí, chudokrevnost i neplodnost.
Bezlepkové potraviny se označují logem přeškrtnutého obilného klasu. Foto: Pixabay

Že je celiakie dětskou nemocí, už dávno neplatí. Základním předpokladem propuknutí celiakie je totiž genetická predispozice. To ale neznamená, že se onemocnění musí projevit ihned, vystrčit růžky může i v dospělosti.

„Spouštěcím mechanizmem může být třeba stresová situace, prodělání závažnějšího onemocnění, komplikovaný porod či psychická zátěž,“ popisuje různé příčiny propuknutí onemocnění Ing. Dalibor Ježorek, předseda Klubu celiakie Brno. Mezi typické příznaky intolerance na lepek patří snížená chuť k jídlu, průjem, plynatost, křeče v břiše, pokles hmotnosti a také únava.

Řídnutí kostí a chudokrevnost i neplodnost

Piškoty, rohlík a jiné pochutiny s lepkem dětem nepatří. Mohou pak trpět průjmy s objemnou a nápadně zapáchající stolicí. „Může se objevit celkové neprospívání, bolesti bříška, dítě je mrzuté, plačtivé. Je třeba pomyslet na to, že za obtížemi by mohla být nesnášenlivost lepku, provést odběr krve a podle výsledku poslat dítě k dětskému gastroenterologovi,“ radí nepodceňovat příznaky Jitka Dlabalová ze Společnosti pro bezlepkovou dietu.

U žen může mít celiakie za následek pozdější nástup menstruace a její nepravidelnost, nebo dokonce spontánní potraty. „Právě u neplodných žen se v poslední době provádí vyšetření na celiakii, jelikož neléčená nemoc může způsobovat neschopnost otěhotnět,“ zdůrazňuje důležitost vyšetření Ježorek.

„Poškození střevní sliznice se může projevit různými příznaky, které se ani nemusí manifestovat zažívacími obtížemi, ale třeba osteoporózou nebo anemií. Uvádí se, že důsledkem choroby mohou být dokonce i nádorová onemocnění,“ varuje před riziky zanedbání léčby Dlabalová.

PSALI JSME:
Krutý život pacientů s lupénkou: ponižování a diskriminace

Celiakie je drahý špás

Náklady na bezlepkovou dietu na dítě do zhruba deseti let vám z peněženky vytáhnou v průměru o 2500 Kč za měsíc více než běžná strava a u pacienta nad touto věkovou hranicí dokonce ještě více. „Intoleranci není možné nijak vyléčit, vlivem bezlepkové diety u pacienta příznaky nemoci vymizí. Člověk pak působí, že je zdravý, pokud by však dietu porušil, projevy se vrátí,“ varuje před porušením diety Bc. Helena Pernicová z Klubu celiakie Brno.

Bezlepkové potraviny se označují logem přeškrtnutého obilného klasu. Stravu celiaka je nutné vždy nemoci přizpůsobit. Základem správných jídel jsou maso, vejce, zelenina, ovoce, luštěniny, rýže, brambory, jáhly, quinoa či pohanka. Drahé, kupované bezlepkové pečivo můžete nahradit domácím chlebem. Ale ani to není zadarmo.

×
  1. lež, bezlepková dieta nemusí stát ani o korunu víc než dieta lepek obsahující, to jen bezlepkové náhrážky potravin které obvykle lepek obsahují jsou drahé, moje dieta lepek téměř neobsahuje až na vyjímečnou konzumaci piva a pečiva kterou bych za měsíc spočítal na prstu jedné ruky

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: Prázdné pláže, s rouškou do supermarketu

Téma týdne
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží. Včera jsme se věnovali cestě na Istrii i zpět domů, …
Rolovat nahoru