Co lze v roce 2023 čekat na trhu s nemovitostmi?

Názor
Jak se podepsaly události loňského roku na trhu s nemovitostmi? Nemovitostní trh zažívá v současné době přehřátí. Z důvodu velkého nárůstu cen a zároveň nárůstu úrokových sazeb, které jsou klíčové pro financování nemovitostí a u nichž nelze očekávat v blízkém horizontu snížení zpět na výši, na kterou jsme byli zvyklí, se většina lidí bojí do nemovitostí investovat.
Nové generace si budou muset postupně zvyknout na to, že nemovitosti nemusí vlastnit, ale budou si je pronajímat. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V důsledku toho se realitní trh téměř zastavil, nepředpokládá se však, že by ceny v rámci celého trhu měly začít klesat. Některá čísla sice mírně klesla, jde ale spíše o jednotlivé výkyvy či snížení poplatku za realitní zprostředkování než o nastolení celkového trendu.

Pokud klesají, spíše jde o starší a méně atraktivní nemovitosti. Za poslední rok například klesl trh se staršími nemovitostmi v Praze o cca 1,5 procenta.

Velký počet lidí je tedy nucen přiklánět se spíše k pronájmu, protože si nemůžou dovolit financování vlastního bydlení, což vede k růstu nájemného. Nové generace si tak budou muset postupně zvyknout na to, že nemovitosti nemusí vlastnit, ale budou si je pronajímat.

PSALI JSME:
Češi preferují vlastní bydlení, ale jedničkou v Evropě nejsou

Celkově lze shrnout, že v roce 2023 se očekává meziroční pokles inflace na hranici deseti procent. To znamená, že by mohlo dojít k mírnému uklidnění společnosti. Letos se ale také předpokládá trvající stagnace české ekonomiky z důvodu přetrvávajících dopadů vysoké inflace.

V souvislosti s vývojem cen energií a pohonných hmot bude v letošním roce klíčové sledovat, jak se bude vyvíjet válka na Ukrajině a také, jak na nastalou situaci budou reagovat jednotlivé evropské státy a EU jako celek.

V oblasti nemovitostí se letos očekává, že vzroste podíl nájemního bydlení z důvodu vysokých úrokových sazeb u hypoték.

Autorka je managing partnerka znalecké kanceláře Equity Solutions Appraisals
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
V nájemním bydlení se Češi začínají blížit Němcům a Rakušanům

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Jak prezident Pavel ovlivní českou ekonomiku?

Petr Pavel, nově zvolená hlava státu, prakticky nebude mít na českou ekonomiku žádný dopad. Bezprostředně, ale ani střednědobě. Neměl by jej ani jeho rival, Andrej Babiš, pokud by zvítězil. Nový prezident může mít …

Recese už tu byla? A kdy?

Uteklo to jako voda a po čtvrt roce v Komerční bance opět přicházíme s aktualizovanou makroekonomickou prognózou. A jak už to bývá, máme pro Vás dvě zprávy. Ta horší je, že jsme pro letošní rok revidovali celkový …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.