Jedničkou jsou Maďaři s více než osmdesátiprocentním podílem vlastnického bydlení. Průzkum zjišťoval situaci ve 22 zemích, otázky dostalo na 16 tisíc osob. V České republice je podle výsledků podíl vlastnického bydlení 71,8 procent, což je o 10,1 procenta nad evropským průměrem.
Česko se s tímto výsledkem umístilo na šestém místě pomyslného žebříčku. Nejvíce obyvatel žije ve svém v Maďarsku, je jich 82,7 procenta. Na druhém místě je Slovinsko (75,4), Bulharsko (73), Itálie (72,7) a Rumunsko (72,4).
Na opačném konci žebříčku skončilo Švýcarsko, kde ve vlastním žije pouze necelých 37 procent obyvatel, a Německo, kde je to mírně nad čtyřiceti procenty. V ostatních evropských zemích bydlí ve svém domě nebo bytě více než polovina domácností. Evropský průměr je necelých 62 procent.
Snadné pořízení nemovitosti
Podle generálního ředitele RE/MAX Česká republika Jana Hrubého není vysoký podíl vlastnického bydlení v Česku překvapující, protože odráží situaci předchozí dekády, kdy levné hypotéky a rostoucí kupní síla umožňovaly snadný nákup domů a bytů.
„Náklady na vlastní bydlení byly dlouhodobě levnější než výdaje za nájem. V tomto roce se situace výrazně změnila, protože ceny nemovitostí u nás dosáhly rekordních výšin. Situaci navíc umocnila vysoká inflace, která zapříčinila nárůst hypotečních úroků a v kombinaci s restrikcemi pro poskytování půjček na bydlení ze strany České národní banky, přiměla část zájemců k pronájmu bytů místo jejich nákupu,“ řekl Hrubý.
To, že je nejnižší podíl majitelů bytů a rodinných domů ve Švýcarsku a Německu, není podle Hrubého také překvapením. Jde totiž o země, kde jsou ceny nemovitostí dlouhodobě nejvyšší a kde je nájem tradiční formou bydlení s jasnými pravidly. „Domníváme se, že v Česku nás v nejbližších letech čeká výraznější nárůst počtu lidí bydlících v nájmech,“ dodal.
Podle průzkumu jsou pro Čechy rozhodujícími faktory pro bydlení dostupnost práce a zdravotní péče. Až 43 procent dotázaných láká bydlení ve městech, a to zejména kvůli lepší kvalitě života. Lidem například vyhovuje kratší doba dojíždění do práce nebo do školy, významný vliv má rovněž dostupnost kulturního vyžití.
Rostoucí nájmy
Nájmy v Česku přitom za poslední rok vzrostly až o třetinu. Není přitom výjimkou, kdy se na inzerát nabízející atraktivní a cenově dostupné bydlení hlásí desítky zájemců, někdy dokonce až stovky. Rekordmanem je podle digitální realitní služby Bezrealitky byt s počtem 327 poptávek.
Výkonná ředitelka společnosti Central Group Michaela Tomášková na webu této developerské firmy na konci roku uvedla, že nájmy například v Praze neustále rostou. I tak je podle ní naděje, že vlastní bydlení bude znovu dostupnější.
„Pokud by v následujících dvou letech nájmy rostly v průměru jen o deset procent ročně, nové byty by si udržely stávající ceny a úrokové sazby hypoték by podle očekávání postupně klesly až ke třem procentům, splátka hypotéky bude v průměru obdobná, nebo dokonce nižší než nájemné,“ uvedla Tomášková.
Například za pražský byt o nejpoptávanější dispozici 2+kk by tak podle ní zaplatil nájemník za dva roky 28 500 korun měsíčně, zatímco majitel by na splátce hypotéky dal 27 200 korun. „Lidé, kteří letos museli kvůli drahým a obtížně dostupným hypotékám místo pořízení vlastního bytu volit pronájem, tak mohou zahlédnout světlo na konci tunelu,“ sdělila Michaela Tomášková.
Ilustrační foto: Depositphotos.com
Češi jsou boháči,bydlí ve svých domech,mají více aut v jedné rodině….Pětikolka pomůže lidem od peněz. Tím si můžeme být jistí.