Češi preferují vlastní bydlení, ale jedničkou v Evropě nejsou

Průzkum
V tradiční otázce, zda žít ve vlastním, nebo raději zvolit nájem, má výrazná většina Čechů jasno: Více než sedmdesát procent tuzemských domácností žije ve svém domě nebo bytě. Jak zjistil nadnárodní průzkum realitní sítě RE/MAX Europe Housing, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici, je to o více než deset procent více, než činí evropský průměr.
Češi milují vlastní bydlení, ale v současné době si ho většina zájemců nemůže dovolit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jedničkou jsou Maďaři s více než osmdesátiprocentním podílem vlastnického bydlení. Průzkum zjišťoval situaci ve 22 zemích, otázky dostalo na 16 tisíc osob. V České republice je podle výsledků podíl vlastnického bydlení 71,8 procent, což je o 10,1 procenta nad evropským průměrem.

Česko se s tímto výsledkem umístilo na šestém místě pomyslného žebříčku. Nejvíce obyvatel žije ve svém v Maďarsku, je jich 82,7 procenta. Na druhém místě je Slovinsko (75,4), Bulharsko (73), Itálie (72,7) a Rumunsko (72,4).

Na opačném konci žebříčku skončilo Švýcarsko, kde ve vlastním žije pouze necelých 37 procent obyvatel, a Německo, kde je to mírně nad čtyřiceti procenty. V ostatních evropských zemích bydlí ve svém domě nebo bytě více než polovina domácností. Evropský průměr je necelých 62 procent.

Snadné pořízení nemovitosti

Podle generálního ředitele RE/MAX Česká republika Jana Hrubého není vysoký podíl vlastnického bydlení v Česku překvapující, protože odráží situaci předchozí dekády, kdy levné hypotéky a rostoucí kupní síla umožňovaly snadný nákup domů a bytů.

PSALI JSME:
Úroveň bydlení v Česku patří mezi nejhorší v EU, ukázala studie

„Náklady na vlastní bydlení byly dlouhodobě levnější než výdaje za nájem. V tomto roce se situace výrazně změnila, protože ceny nemovitostí u nás dosáhly rekordních výšin. Situaci navíc umocnila vysoká inflace, která zapříčinila nárůst hypotečních úroků a v kombinaci s restrikcemi pro poskytování půjček na bydlení ze strany České národní banky, přiměla část zájemců k pronájmu bytů místo jejich nákupu,“ řekl Hrubý.

To, že je nejnižší podíl majitelů bytů a rodinných domů ve Švýcarsku a Německu, není podle Hrubého také překvapením. Jde totiž o země, kde jsou ceny nemovitostí dlouhodobě nejvyšší a kde je nájem tradiční formou bydlení s jasnými pravidly. „Domníváme se, že v Česku nás v nejbližších letech čeká výraznější nárůst počtu lidí bydlících v nájmech,“ dodal.

Podle průzkumu jsou pro Čechy rozhodujícími faktory pro bydlení dostupnost práce a zdravotní péče. Až 43 procent dotázaných láká bydlení ve městech, a to zejména kvůli lepší kvalitě života. Lidem například vyhovuje kratší doba dojíždění do práce nebo do školy, významný vliv má rovněž dostupnost kulturního vyžití.

PSALI JSME:
Dostupnost bydlení je v ČR nejhorší z EU

Rostoucí nájmy

Nájmy v Česku přitom za poslední rok vzrostly až o třetinu. Není přitom výjimkou, kdy se na inzerát nabízející atraktivní a cenově dostupné bydlení hlásí desítky zájemců, někdy dokonce až stovky. Rekordmanem je podle digitální realitní služby Bezrealitky byt s počtem 327 poptávek.

Výkonná ředitelka společnosti Central Group Michaela Tomášková na webu této developerské firmy na konci roku uvedla, že nájmy například v Praze neustále rostou. I tak je podle ní naděje, že vlastní bydlení bude znovu dostupnější.

„Pokud by v následujících dvou letech nájmy rostly v průměru jen o deset procent ročně, nové byty by si udržely stávající ceny a úrokové sazby hypoték by podle očekávání postupně klesly až ke třem procentům, splátka hypotéky bude v průměru obdobná, nebo dokonce nižší než nájemné,“ uvedla Tomášková.

Například za pražský byt o nejpoptávanější dispozici 2+kk by tak podle ní zaplatil nájemník za dva roky 28 500 korun měsíčně, zatímco majitel by na splátce hypotéky dal 27 200 korun. „Lidé, kteří letos museli kvůli drahým a obtížně dostupným hypotékám místo pořízení vlastního bytu volit pronájem, tak mohou zahlédnout světlo na konci tunelu,“ sdělila Michaela Tomášková.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Splátky hypoték už rostou pomaleji, než nájmy

Zavřít reklamu ×
  1. Češi jsou boháči,bydlí ve svých domech,mají více aut v jedné rodině….Pětikolka pomůže lidem od peněz. Tím si můžeme být jistí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

V centru Bratislavy vyroste nový mrakodrap

Panorama Bratislavy doplní další mrakodrap. Vícefunkční komplex Ister Tower postaví investiční skupina DRFG ve spolupráci s místním developerem The Galata Group. Na středoevropské poměry unikátní projekt se bude …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB