Češi preferují vlastní bydlení, ale jedničkou v Evropě nejsou

Průzkum
V tradiční otázce, zda žít ve vlastním, nebo raději zvolit nájem, má výrazná většina Čechů jasno: Více než sedmdesát procent tuzemských domácností žije ve svém domě nebo bytě. Jak zjistil nadnárodní průzkum realitní sítě RE/MAX Europe Housing, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici, je to o více než deset procent více, než činí evropský průměr.
Češi milují vlastní bydlení, ale v současné době si ho většina zájemců nemůže dovolit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jedničkou jsou Maďaři s více než osmdesátiprocentním podílem vlastnického bydlení. Průzkum zjišťoval situaci ve 22 zemích, otázky dostalo na 16 tisíc osob. V České republice je podle výsledků podíl vlastnického bydlení 71,8 procent, což je o 10,1 procenta nad evropským průměrem.

Česko se s tímto výsledkem umístilo na šestém místě pomyslného žebříčku. Nejvíce obyvatel žije ve svém v Maďarsku, je jich 82,7 procenta. Na druhém místě je Slovinsko (75,4), Bulharsko (73), Itálie (72,7) a Rumunsko (72,4).

Na opačném konci žebříčku skončilo Švýcarsko, kde ve vlastním žije pouze necelých 37 procent obyvatel, a Německo, kde je to mírně nad čtyřiceti procenty. V ostatních evropských zemích bydlí ve svém domě nebo bytě více než polovina domácností. Evropský průměr je necelých 62 procent.

Snadné pořízení nemovitosti

Podle generálního ředitele RE/MAX Česká republika Jana Hrubého není vysoký podíl vlastnického bydlení v Česku překvapující, protože odráží situaci předchozí dekády, kdy levné hypotéky a rostoucí kupní síla umožňovaly snadný nákup domů a bytů.

PSALI JSME:
Úroveň bydlení v Česku patří mezi nejhorší v EU, ukázala studie

„Náklady na vlastní bydlení byly dlouhodobě levnější než výdaje za nájem. V tomto roce se situace výrazně změnila, protože ceny nemovitostí u nás dosáhly rekordních výšin. Situaci navíc umocnila vysoká inflace, která zapříčinila nárůst hypotečních úroků a v kombinaci s restrikcemi pro poskytování půjček na bydlení ze strany České národní banky, přiměla část zájemců k pronájmu bytů místo jejich nákupu,“ řekl Hrubý.

To, že je nejnižší podíl majitelů bytů a rodinných domů ve Švýcarsku a Německu, není podle Hrubého také překvapením. Jde totiž o země, kde jsou ceny nemovitostí dlouhodobě nejvyšší a kde je nájem tradiční formou bydlení s jasnými pravidly. „Domníváme se, že v Česku nás v nejbližších letech čeká výraznější nárůst počtu lidí bydlících v nájmech,“ dodal.

Podle průzkumu jsou pro Čechy rozhodujícími faktory pro bydlení dostupnost práce a zdravotní péče. Až 43 procent dotázaných láká bydlení ve městech, a to zejména kvůli lepší kvalitě života. Lidem například vyhovuje kratší doba dojíždění do práce nebo do školy, významný vliv má rovněž dostupnost kulturního vyžití.

PSALI JSME:
Dostupnost bydlení je v ČR nejhorší z EU

Rostoucí nájmy

Nájmy v Česku přitom za poslední rok vzrostly až o třetinu. Není přitom výjimkou, kdy se na inzerát nabízející atraktivní a cenově dostupné bydlení hlásí desítky zájemců, někdy dokonce až stovky. Rekordmanem je podle digitální realitní služby Bezrealitky byt s počtem 327 poptávek.

Výkonná ředitelka společnosti Central Group Michaela Tomášková na webu této developerské firmy na konci roku uvedla, že nájmy například v Praze neustále rostou. I tak je podle ní naděje, že vlastní bydlení bude znovu dostupnější.

„Pokud by v následujících dvou letech nájmy rostly v průměru jen o deset procent ročně, nové byty by si udržely stávající ceny a úrokové sazby hypoték by podle očekávání postupně klesly až ke třem procentům, splátka hypotéky bude v průměru obdobná, nebo dokonce nižší než nájemné,“ uvedla Tomášková.

Například za pražský byt o nejpoptávanější dispozici 2+kk by tak podle ní zaplatil nájemník za dva roky 28 500 korun měsíčně, zatímco majitel by na splátce hypotéky dal 27 200 korun. „Lidé, kteří letos museli kvůli drahým a obtížně dostupným hypotékám místo pořízení vlastního bytu volit pronájem, tak mohou zahlédnout světlo na konci tunelu,“ sdělila Michaela Tomášková.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Splátky hypoték už rostou pomaleji, než nájmy

Zavřít reklamu ×
  1. Češi jsou boháči,bydlí ve svých domech,mají více aut v jedné rodině….Pětikolka pomůže lidem od peněz. Tím si můžeme být jistí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.