Vyhlídky na jeho prezidentství v příštích čtyřech letech s sebou nesou potenciální uvolnění daňové politiky nebo větší podporu velkých firem a domácí ekonomiky. Značná rizika však představuje Trumpův postoj k zahraničnímu obchodu. Jeho návrat do Bílého domu signalizuje další roky politiky zaměřené na posílení domácího průmyslu, deregulaci a protekcionismus.
Očekává se, že dolar bude nadále posilovat, což ohrozí příjmy z vývozu USA, ale podpoří investice do domácích společností, zejména v bankovnictví, energetice a technologiích. Na druhé straně rozvíjející se trhy budou pravděpodobně čelit vyšším celním tlakům a nižší poptávce, což zvýší jejich volatilitu.
Již krátce poté, co bylo Trumpovo vítězství víceméně jisté, reagovaly trhy pozitivně, což se projevilo v amerických futures kontraktech s prosincovým termínem dodání na hlavní akciové indexy včetně Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq 100.
Výsledek voleb také způsobil růst výnosů amerických státních dluhopisů, neboť se očekává, že Trump bude realizovat svou politiku nižších daní a zvýšených vládních výdajů na obranu a infrastrukturu, což by mohlo prohloubit deficit státního rozpočtu. Investoři také očekávají růst inflace a vyšší poptávku po rizikových aktivech.
Republikáni také získali výraznou většinu v Kongresu a Senátu, což by mělo ještě zvýšit pravděpodobnost úspěchu schvalovacího procesu Trumpových změn. To výrazně snižuje celkovou nejistotu na trhu, a to i přesto, že dopad výsledků voleb bude v dlouhodobém horizontu pravděpodobně různý v závislosti na sektoru.
V noci amerických voleb, kdy se výsledky již začínaly přiklánět k vítězství Donalda Trumpa, zaznamenal americký dolar největší jednodenní posílení vůči ostatním světovým měnám od března 2020. Nárůst byl patrný zejména na indexu The U.S. Dollar Index, který měří sílu dolaru vůči několika měnám včetně eura, japonského jenu nebo britské libry.
Trumpova cla a tvrdší politika zahraničního obchodu by mohly destabilizovat trhy v rozvíjejících se ekonomikách, jako je Čína a Mexiko, což hraje ve prospěch dolaru. Trumpovo vítězství bude pravděpodobně znamenat pokračující obchodní napětí a volatilnější prostředí pro měny vázané na obchod s USA.
Výsledek amerických voleb může přinést rizika pro evropský průmysl v podobě ohlášených cel na dovoz z USA. To se projevilo i na evropském akciovém indexu STOXX 600. I přes krátkodobý nárůst poté, co se ukázalo Trumpovo vítězství, zakončil denní obchodování poklesem.
Nejvíce ztrácely akcie společností zabývajících se obnovitelnými zdroji energie, jako je například větrná farma Vestas Wind Systems, a to díky negativnímu postoji budoucího amerického prezidenta k rozvoji větrných elektráren. O pozitivní reakci na trzích se nedalo hovořit ani v případě Číny. Vyhlídka na rozšíření cel a obchodní válku způsobila propad šanghajských indexů.
Z reakce amerických burz se zdá, že vyhlídka na menší regulaci trhu a daňové zatížení je dobrou zprávou pro jejich budoucí výnosy. Je však známo, že Trump podporuje zejména zavedenější konzervativní postupy a technologie, což je pozitivní zpráva pro velké společnosti s dlouhodobou přítomností na trhu.
Jde například o energetické společnosti závislé na fosilních palivech a různé průmyslové výrobce. Naopak vývoj nových technologií, start-upy a umělá inteligence se mohou ocitnout na cestě plné překážek. Kromě toho mohou plánovaná cla na dovoz ze zahraničí v konečném důsledku poškodit domácí ekonomiku a ohrozit tak dlouhodobý růst země.
Autor je hlavní analytik společnosti InvestingFox
(Redakčně upraveno)