Největší ztráty zaznamenaly mexické peso, maďarský forint a česká koruna, která rychle devalvovala vůči dolaru kvůli očekávání nových cel a vyšších sazeb. V den voleb oslabila vůči dolaru téměř o dvě procenta, i když se později mírně vzpamatovala. Vyšší inflace může zvýšit úrokové sazby nejen v USA, ale potenciálně i v EU a v ČR.
Právě tyto dva faktory – vyšší inflace a plánovaná cla – budou mít největší vliv na naši ekonomiku. Jelikož ČR není pro USA významným obchodním partnerem, efekt pocítíme zejména kvůli směnnému kurzu a ekonomické aktivitě v rámci EU.
Trumpovy kroky mohou vyvolat celní války mezi USA, EU a Čínou, což by mohlo omezit obchod a zatížit ekonomické vztahy. Podle výzkumu Auréliena Saussaye z London School of Economics (LSE) by Trumpova cla mohla snížit hrubý domácí produkt (HDP) v USA o -0,64 procenta, v Číně o -0,68 procenta a v Evropské unii o -0,11 procenta.
Je nutné zmínit také dopady na obranné výdaje zemí NATO, které by Trumpovo vítězství mohlo významně ovlivnit. Trump plánuje zvýšit výdaje na obranu, avšak také výrazně omezit podporu USA pro evropské spojence a Ukrajinu.
To by mohlo vyžadovat od českého státního rozpočtu nutnost dalšího navýšení výdajů na obranu, abychom splňovali základní požadavek NATO na dvouprocentní výdaje z HDP. První den po volbách zaznamenaly akcie německé společnosti Rheinmetall, giganta Evropského obranného průmyslu, růst o více než pět procent.
Je ale třeba poznamenat, že trhy se po volbách ustálily. Očekává se, že celková volatilita bude klesat, jelikož je teď budoucí vývoj lépe předvídatelný. Investoři věděli, co v případě výhry obou kandidátů čekat, a očekávání se rychle odrazila v cenách akcií.
Finanční sektor vzrostl o více než šest procent, následován průmyslem s nárůstem o 3,9 procenta a spotřebním zbožím s 3,6 procenta. Naopak realitní sektor oslabil kvůli vyhlídkám vyšších úrokových sazeb, jejichž pokračující pokles pro tento sektor dlouhodobě představoval růstový katalyzátor.
Rostou také obavy o podporu zelené energie. Akcie solárních firem patřily mezi největší poražené volebního dne, kdy některé z nich, zejména ty profitující z dotací, ztratily více než 15 procent během jednoho dne.
Na druhou stranu, akcie ropných společností zaznamenaly okamžitý růst. Trump podporuje domácí těžbu ropy a plynu a staví se proti zelené energii, třeba tím, že plánuje zrušit přibližně 200 milliard USD vládních dotací ze zákona IRA. Ten poskytuje podporu pomocí daňových úlev a dotací pro solární, větrnou a nukleární energii, elektromobily či energetická řešení pro domácnosti.
Za pozornost stojí fakt, že index volatility VIX klesl o více než deset procent. To byl po volbách očekávaný vývoj. Další volatilitu by však mohlo přinést zasedání americké centrální banky, Fedu. Podle agentury Reuters Trump nejednou vyjádřil své pochybnosti ohledně kroků předsedy Fedu Jeroma Powella a zpochybnil také nezávislost centrální banky USA.
Akciové trhy ale z dlouhodobého hlediska rostly bez ohledu na to, kdo byl prezidentem. Je možné, že dlouhodobější dopady pocítíme více v evropských ekonomikách než na amerických akciích. Trumpovy plány, ačkoliv negativní pro globální obchod, jsou přece jen zaměřené na podporu domácích společností.
Autor je investiční analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)