Výsledky Berkshire Hathaway za třetí čtvrtletí daly investorům vícero důvodů k zamyšlení. Jak je při Buffettově holdingu zvykem, příběh sahá daleko za čísla. Investoři si už několik kvartálů lámou hlavu s jeho myšlenkovými pochodemy.
Meziroční účetní zisk Berkshire stoupl na více než 38 miliard dolarů. Zkušení investoři však vědí, že toto číslo zkreslují nerealizované zisky a ztráty z obrovského portfolia Berkshire v hodnotě 271,7 miliardy dolaru. Naštěstí pro investory tyto čísla Berkshire reportuje i odděleně.
Tržby rostly v pojišťovnách, BNSF i BHE, avšak oslabení ostatních segmentů vedlo k mírnému meziročnímu poklesu. Co se týče zisků před zdaněním, ten vzrostl téměř v každém segmentu. Zisky ale výrazně táhly ke dnu ztráty v segmentu pojišťovnictví.
Pojišťovny i zajišťovny Berkshire zaznamenaly výrazné ztráty kvůli hurikánům v USA. Zatím byly ztráty z hurikánu Helene vyčísleny na 565 milionů. Berkshire očekává, že celková ztráta z hurikánu Milton by měla činit něco mezi 1,3-1,5 miliardami dolarů. To se však dozvíme až v dalším reportu.
Investoři se určitě zajímají i o Buffettovy investice. Během léta prodal dalších 100 milionů akcií Applu – přibližně 25 procent jeho zůstatkového podílu. Apple přesto zůstává jeho největším podílem s hodnotou téměř 70 miliard dolarů. Kromě Applu okřesal i svůj podíl v Bank of America na hodnotu 31,7 miliardy dolaru.
Stále horkým tématem zůstává rekordní objem hotovosti, kterou Berkshire drží. Hotovostní polštář se ve třetím kvartálu vyšplhal na více než 325 miliard dolarů. Palčivou otázkou pro mnohé investory zůstává, proč Buffett akumuluje hotovost. Nabízí se dvě vysvětlení. Buď se mu ceny na trhu zdají příliš neatraktivní, nebo se mu výnos dluhopisů zdá příliš atraktivní.
Buffettův indikátor valuace trhu, tedy poměr celkové tržní hodnoty k hrubému národnímu produktu (HNP) v USA, se pohybuje blízko historických maxim, které jsme viděli naposledy na vrcholu býčího trhu v roce 2021.
Druhá zmiňovaná možnost, pro býky o něco příznivější, je, že Buffetta lákají krátkodobé státní dluhopisy. V době, kdy krátkodobé treasuries vynášejí přes 4,3 procenta v býčím trhu, je těžké argumentovat proti těmto bezrizikovým výnosům. Je to jen těsně pod „forward earnings yieldem“ indexu S&P 500, který je aktuálně na 4,46 procenta. Je to ojedinělá situace, a o to víc atraktivní.
V tomto kvartálu Berkshire poprvé za pět let neodkoupila ani jednu vlastní akcii. To může vyvolat domnění, že Buffett považuje i své vlastní akcie za příliš drahé. Akcie Berkshire přece jen letos vzrostly o více než 26 procent. Dokonce koncem srpna dosáhly historického maxima.
V závěru je těžké přesně určit, co je hlavním důvodem Buffettova hromadění hotovosti. Existuje více možných vysvětlení a všechny jsou přesvědčivé. Musíme brát v potaz i to, že v objemech, v jakých investuje Berkshire, je těžší provádět nové nákupy. Abych citoval Buffetta: „Je to jako otáčet válečnou lodí.“
Autor je investiční analytik společnosti eToro pro Česko
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com