„Podle našeho hodnocení jde o překvapivě silný a těžko vysvětlitelný výsledek, a to především s ohledem na poměrně slabá měsíční data,“ sdělil Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) ekonom Komerční banky Martin Gürtler.
Mezičtvrtletní růst ekonomiky ve třetím čtvrtletí byl podle něj tažen zejména změnou stavu zásob. „Její příspěvek k mezičtvrtletní dynamice hrubého domácího produktu (HDP) činil výrazných +1,2 procentního bodu. Zásoby jsou přitom v rámci struktury HDP nejvíce volatilní, často revidovanou a pro předvídání dalšího vývoje ekonomiky tedy nejméně spolehlivou položkou,“ vysvětlil Gürtler.
„Z hlediska struktury výsledek ekonomiky za třetí čtvrtletí rozhodně není tak příznivý, jak se z agregátních údajů může na první pohled zdát. Za předpokladu, že by příspěvek změny stavu zásob byl nulový, tak by ekonomika mezičtvrtletně klesla o výrazných 0,7 procenta,“ doplnil ekonom KB.
Zatímco Martin Gürtler uvedl, že „ke zpomalení dynamiky došlo u spotřeby vlády, která mezičtvrtletně stagnovala po silném růstu o 1,6 procenta ve druhém čtvrtletí“, hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda redakci faei.cz sdělil, že „klíčovým důvodem zlepšení je vyšší růst vládních výdajů, než jaký ČSÚ zahrnul do svého předchozího odhadu“.
„V září loňského roku, tedy ještě ve třetím čtvrtletí, zasáhly Česko ničivé povodně. V reakci na ně musela vláda novelizovat státní rozpočet a navýšit jeho schodek, loni o 30 miliard korun, letos pak o dalších deset miliard. Navýšené vládní výdaje, jež šly na pomoc zasaženým oblastem, by se ale měly projevit spíše až ve čtvrtém čtvrtletí 2024,“ vysvětlil ekonom Kovanda: „Vláda totiž více utrácela.“
A podle Radomíra Jáče, hlavního ekonoma společnosti Generali Investments CEE (GICEE), byl „mezikvartální růst HDP tažen vývojem zásob a spotřebou domácností“. „S příspěvkem +0,3 procentního bodu v menším rozsahu pomohla k mezičtvrtletnímu růstu HDP i spotřeba domácností,“ interpretoval stejná statistická data ekonom KB Gürtler.
Zatímco na jednoprocentním nárůstu HDP České republiky za rok 2024 se ekonomové ve svých odhadech shodli, předvedli zarážející rozptyl (0,8 procentního bodu, pozn. red.) v predikcích růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce. Největší optimismus projevil Radomír Jáč z Generali Investments CEE, když uvedl, že pro letošek očekává „celoroční růst HDP v oblasti 2,3 procenta“.
Ekonom KB Martin Gürtler naopak zastoupil pesimisty: „Ekonomika podle naší prognózy bude pokračovat v růstu, avšak jen umírněným tempem. Pro letošek předpovídáme mírné zrychlení růstu HDP na přibližně 1,5 procenta. A pomyslný „střed“ v aktuálních komentářích ekonomů reprezentoval Lukáš Kovanda, podle nějž letos česká ekonomika „poroste tempem 1,8 procenta“.