Co víte o dřevních peletách? Nejčastější otázky a odpovědi

Pelety. Jakmile přijde řeč na ekologické vytápění, nelze tyto drobné dřevěné válečky plné energie opominout. Každý rok v Česku tisíce lidí přechází na tento obnovitelný zdroj. Výhod je celá řada: komfort, dobrá cena, ekologie… Na druhou stranu jsou ale pelety pro většinu Čechů stále neznámým pojmem. Jak jste na tom vy, pletete si pelety a palety? Přinášíme nejčastější otázky a odpovědi.
Pro uskladnění jedné tuny pelet je zapotřebí 1,5 metru krychlového. Foto: Archiv

Co jsou pelety?

Jedná se o čistě přírodní materiál, který se vyrábí lisováním dřevních zbytků na pilách. Pro výrobu pelet jsou používány hobliny, štěpka a piliny. Pelety mají vysokou výhřevnost a velmi malé množství zbytkového popela.

Proč topit peletami?

Jde o řešení, které je cenově srovnatelné s dalšími zdroji tepla, ale zároveň je ekologické. Jednoduše proto, že nechcete vytvářet ještě více skleníkových plynů, které vznikají spalováním fosilních paliv (zemní plyn, uhlí, koks, topné oleje apod.). Dřevní pelety se oproti nim pyšní neutrální uhlíkovou stopou.

Co znamená neutrální uhlíková stopa?

Při spalování pelet se do vzduchu dostane jen tolik CO2, kolik spotřebovaly během svého růstu stromy, z jejichž dřeva se pelety vyrobily.

Jak poznat kvalitní pelety?

Nejkvalitnější pelety jsou označeny certifikátem ENplus a kulatým razítkem s označením A1.

Jaká je výhřevnost pelet v porovnání s jinými zdroji tepla?

Kilogram dřevěných pelet nabídne energii 15 000 až 18 000 kJ. U kilogramu hnědého uhlí se výhřevnost pohybuje v rozmezí 10 000 – 19 000 kJ, v případě koksu 23 000 – 30 000 kJ.

Jaký je rozdíl mezi dřevěnými peletami a podobnými produkty z biomasy?

Existují i rostlinné pelety, které se vyrábí například ze sena, slámy či dalších zemědělských zbytků. Proces lisování či velikost se od dřevěných pelet neliší. Bývají levnější, ale také mají daleko nižší výhřevnost a po jejich spálení zůstane víc popela.

Vzhledem k tomu, že se pelety vyrábí pouze z odpadních zbytků na pilách, nemusíte mít obavu ze zbytečného kácení stromů.

Když bude peletami topit víc lidí, nebude to znamenat drancování lesů?

Vzhledem k tomu, že se pelety vyrábí pouze z odpadních zbytků na pilách, nemusíte mít obavu ze zbytečného kácení stromů. Navíc, výrobci se snaží používat piliny a štěpku z co nejbližších závodů zpracujících dřevo. Lokální výroba snižuje celkovou ekologickou zátěž a nevznikají zbytečné náklady na dopravu.

Kolik popela zbyde po spálení pelet a jak s ním naložit?

Čím kvalitnější pelety a vyšší výhřevnost, tím méně popela. U kvalitních dřevních pelet by to mělo být méně než jedno procento z původního množství paliva. Popel můžete ekologicky zužitkovat jako hnojivo nebo jako složku kompostu. V zimě jej zase oceníte jako posyp na namrzlé schody.

Jaké množství potřebuji na topnou sezonu?

Průměrně velký dům spotřebuje v topné sezoně 6 až 8 tun pelet. Cena tuny pelet se pohybuje kolem pěti tisíc korun, sezona tedy vyjde na 30 – 40 tisíc korun.

Kolik prostoru vyžaduje skladování pelet?

Pokud přecházíte z uhlí na pelety, využijete jednoduše stávající kotelnu. Vytvoříte-li navíc silo na foukané pelety, ušetříte si i práci při jejich skladování. Pelety se totiž do sila při závozu nafoukají. Navíc jsou oproti klasickým peletám dodávaných v pytlích zhruba o deset procent levnější. Pokud nemáte možnost uložit pelety do sklepa, můžete je skladovat například v pytlích v garáži. Pro uskladnění jedné tuny je zapotřebí 1,5 metru krychlového, postačující bude místnost 2 x 2 x 2,3 metrů.

Jak vhodně pelety skladovat a čeho se vyvarovat?

Pokud je sklad vedle kotelny, doporučuje se využít šnekový dopravník. Je-li vzdálenější, bývá výhodnější sací vakuový systém. Důležité je, aby prostor byl absolutně suchý. Jinak hrozí riziko, že pelety nabobtnají a rozloží se. Skladovat je můžete neomezeně dlouho.

Mohu při výměně starého kotle využít nějakou dotaci?

Vzhledem k tomu, že Ministerstvo životního prostředí by v letošním roce mělo vyhlásit třetí vlnu kotlíkových dotací, stačí správně podat žádost na příslušný krajský úřad. Ve druhé vlně bylo možné získat na výměnu starého kotle za peletový až 127 500 korun, tedy 80 procent z uznatelných nákladů.

Kde mohu získat další informace?

Pokud se chcete dozvědět více o kotlíkových dotacích, informace naleznete na webech krajských úřadů. Další podrobnosti ohledně pelet získáte na webu ceska-peleta.cz, nebo na pellets.storaenso.com/Info/Products.aspx.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

BILLA navýšila mzdy svým zaměstnancům v průměru o 5 %

Společnost BILLA navýšila k 1. 10. tohoto roku mzdy zaměstnancům na prodejnách v průměru o 5 %, což odpovídá průměrnému navýšení o 1 200 Kč. Společnost BILLA přistoupila k navýšení již po druhé v tomto roce. Celkově …

Lupénka není jenom onemocnění kůže

Lupénka neboli psoriáza je neinfekční onemocnění, které je způsobeno zánětlivou reakcí imunitního systému. Nejčastěji se projevuje na kůži, nehtech a ve vlasech. Celosvětově jí trpí více než 125 milionů lidí, kterým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru