Co všechno jsme chtěli vědět o Fondee a nebáli se zeptat (2)

Téma týdne
Včera jsme v Tématu týdne „nakousli“ český start-up Fondee, jenž o sobě tvrdí, že mění způsob, jakým lidé uvažují o investicích. A ukázali jsme, že potenciální investoři nemají možnost zjistit, jak si start-up vede po ekonomické stránce od svého založení v roce 2017, protože neplní zákonem danou informační povinnost zveřejňovat své hospodářské výsledky.
„V interním týmu je nás sedm. K tomu máme hodně externích spolupracovníků,“ říká spoluzakladatel a ředitel Fondee Jan Hlavsa (uprostřed). Na snímku tým v březnu loňského roku. Foto: Fondee

Naším východiskem je, že pokud se někdo (Fondee) vymezuje svou potenciální výkonností a poplatky vůči investičním podílovým fondům, ale současně svým názvem, s nadsázkou řečeno, „parazituje“ na „fondech“, přičemž fakticky nejde o fond, ale o investičního zprostředkovatele regulovaného Českou národní bankou, nepřijde nám to vůči potenciálním investorům fér, protože taková firma na rozdíl od fondů neinformuje veřejně o svém hospodaření.

Kvůli tomu např. není možné z veřejně dostupných zdrojů zjistit, zda a jak moc je firma zadlužená, jaký měla v posledních letech zisk či ztrátu, kolik měla zaměstnanců a jak byli za svou práci odměněni apod. „V interním týmu je nás sedm. K tomu máme hodně externích spolupracovníků,“ odpovídá na dotaz redakce FAEI.cz spoluzakladatel a ředitel Fondee Jan Hlavsa.

A současně ujišťuje, že „pokud by se s Fondee cokoliv stalo, klient za žádných okolností o svoje peníze a investice nepřijde“. „Žádný z našich investorů se o své prostředky obávat nemusí,“ odpovídá Hlavsa oklikou na naši otázku, jak si potenciální investor může ověřit, jak si na tom společnost Fondee stojí. „Důležité je, že peníze a aktiva neleží ani u nás, ani u našeho brokera, ale jsou uloženy bezpečně,“ zdůrazňuje.

Zdroj: Fondee, https://www.fondee.cz/zeptejte-se

Přitom se ale na webu Fondee v odpovědích na nejčastější dotazy píše, že peníze a investice jsou uloženy „u našeho prověřeného brokera. Pokud by se s Fondee cokoliv stalo, vy o svoje peníze a investice nepřijdete“. Kdo je však oním prověřeným brokerem, start-up na svém webu minulý týden neuváděl. Tak jsme se na to spoluzakladatele firmy zeptali.

„Dnes za námi stojí druhý největší evropský broker,“ odpovídá Jan Hlavsa a pokračuje: „Spolupracujeme se společností Degiro, která je regulována nizozemským regulátorem, jenž je známa pokročilými mechanismy na kontrolu finančních a kapitálových společností. Loni se Degiro stala součástí skupiny flatex a dohromady mají více než 1,5 milionu klientů. Skupina flatexDegiro je listována na německé burze Xetra s valuací přes dvě miliardy eur.“

Hlavsa připomíná, že na rozjezd vložili s manželkou do Fondee vlastní peníze z rodinného rozpočtu. „Pro potenciálního investora je důležitým signálem také loňská desetimilionová investice J&T Banky, která do nás podílově vstoupila,“ doplňuje.

PSALI JSME:
Rovněž J&T Banka snížila úroky

„Pevně věřím, že tento zásadní vstup nám přinesl dodatečnou kredibilitu, která je v našem oboru, tedy správě externích prostředků, tolik klíčová,“ pokračuje Jan Hlavsa. Dodejme ale pro přesnost, že do Fondee loni vstoupila nikoliv přímo J&T Banka, nýbrž její dceřiná akciová společnost J&T IB and Capital Markets, která aktuálně má na základním kapitálu start-upu pětiprocentní podíl ve výši vkladu necelých 80 tisíc korun.

Blíží se konec března a na jeho konci by se za standardních podmínek mělo podat daňové přiznání. A tak jsme se ředitele Fondee zeptali: Jak společnost hospodařila v loňském roce?

„Společnost Fondee, stejně jako každý jiný start-up v rané fázi rozvoje, byla ve ztrátě. Masivně rosteme, což vyžaduje investice do marketingu a distribuce. Obecně je náš byznys model postaven na nízkých poplatcích, což znamená, že potřebujeme mít velkou bázi zákazníků a peněz pod správou, abychom pokryli fixní náklady. V následujících letech bychom se měli překlopit do černých čísel,“ odpovídá Jan Hlavsa.

Tématu se budeme věnovat i zítra.

PSALI JSME:
Co všechno jsme chtěli vědět o Fondee a nebáli se zeptat (1)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.