Co všechno jsme chtěli vědět o Fondee a nebáli se zeptat (1)

Téma týdne
Český start-up Fondee o sobě tvrdí, že mění způsob, jakým lidé uvažují o investicích. A pomáhá prý zejména těm, kterým leží peníze na běžných účtech a kdo hledají snadnou a efektivní cestu zhodnocení financí. A koláč, z něhož by si chtěl ukrojit, není právě malý. Podle statistiky České národní banky totiž na neúročených běžných účtech leží více než 1,4 bilionu korun.
„Fondee jsme v letech 2017 až 2019 připravovali, výpisy pro tyto roky nejsou relevantní. Pro rok 2020 údaje do obchodního rejstříku samozřejmě dodáme, jakmile bude uzavřena účetní uzávěrka,“ říká spoluzakladatel a ředitel start-upu Jan Hlavsa. Foto: Fondee

O Fondee se sice píše, ale skutečně relevantních informací je zveřejněno pomálu. Tak třeba ve sbírce listin veřejného firemního rejstříku najdete jen zakladatelské dokumenty a notářské zápisy, přestože společnost s ručením omezeným s aktuální výší základního kapitálu přes 1,5 milionu korun existuje od roku 2017. A tudíž by podle platné legislativy měla od uvedeného roku informovat o svém hospodaření.

A tak jsme se zeptali. „Fondee jsme v letech 2017 až 2019 připravovali, výpisy pro tyto roky nejsou relevantní. Pro rok 2020 údaje do obchodního rejstříku samozřejmě dodáme, jakmile bude uzavřena účetní uzávěrka,“ odpovídá na otázku redakce portálu FAEI.cz spoluzakladatel a ředitel start-upu Jan Hlavsa.

Vysvětlení zní racionálně, avšak příslušný zákon ukládá povinnost splnit dodání informací o hospodaření firmy od začátku existence firmy. Dodejme, že Fondee je tzv. investičním zprostředkovatelem, takže je regulován Českou národní bankou (ČNB), které hospodaření od roku 2017 sdělit musel.

PSALI JSME:
Licenci ČNB mohou získat i firmy, které nezveřejňují informace o svém hospodaření

Centrální banka ale podle všeho nevyžaduje, aby tyto informace poskytované žadateli byly veřejně přístupné. Už před dvěma lety jsme například upozornili na to, že licenci ČNB mohou získat i subjekty, které neplní zákonné povinnosti a neinformují o svém hospodaření ve sbírce listin obchodního rejstříku, třeba jako fintechový start-up BudgetBakers.

Ten neplnění zákonné povinnosti vysvětloval „administrativním nedopatřením“ a přes sliby dané naší redakci, že je v dohledné době zveřejní, k nápravě došlo až letos v březnu. Firma v jeden den (viz tabulka níže – pozn. aut.) poslala na rejstříkový soud své účetní závěrky za sedm let, od roku 2014 až do roku 2020. Patří se dodat, že od zveřejnění našeho článku v roce 2019 nám už BudgetBakers neposlali ani jednu další tiskovou zprávu.

Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office&Companies ze skupiny Apogeo, připomíná, že každá firma je povinna nejméně jednou ročně uskutečnit valnou hromadu, schválit účetní závěrku a všechny dokumenty s tím související následně založit do sbírky listin.

Zdroj: Veřejný rejstřík a Sbírka listin, https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-firma?subjektId=864586

„Za porušení nehrozí jen citelné sankce ze strany rejstříkového soudu, ale k porušování této povinnosti je také přihlíženo při hodnocení spolehlivosti plátce DPH finančními úřady,“ upozornil Dobrovolný s tím, že některé elektronické analytické systémy a databáze mohou takovou společnost zbytečně vyhodnocovat jako rizikovou.

„Absence finančních výkazů na sbírce listin by měla být varovným signálem. Společnosti, které tají své finance, jsou postiženy negativní událostí výrazně častěji než ty, které v této oblasti dodržují zákon,“ doplnila Petra Štěpánová z Bisnode.

Podle ní je přístup firem k plnění informační povinnosti dlouhodobým nešvarem tuzemského podnikatelského prostředí. „I když jsme v posledních letech zaznamenali mírně zlepšení, na trhu je stále většina firem, které tají své výsledky hospodaření. Tím vytváří nerovné podmínky pro podnikání a škodí poctivým podnikatelům,“ uvedla analytička.

Tématu se budeme věnovat i zítra.

PSALI JSME:
Firma nedodržovala zákon, přesto dosáhne na evropské dotace. Ministerstvo v tom problém nevidí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.