Colt CZ: Velmi silné čtvrté čtvrtletí, překonání cíle a růst dividendy

Společnost Colt CZ minulý týden představila velmi silné výsledky za čtvrté čtvrtletí, respektive za celý minulý rok. Za růstem je vyšší počet prodaných zbraní a konsolidace Coltu.
Hlavním trhem Coltu jsou Spojené státy s podílem 47,9 procenta, následuje ČR (13,2 %), zejména kvůli plnění kontraktu, a Armádou ČR a Kanada (12,2 %). Ilustrační foto: Česká zbrojovka

Celoroční výsledky překonaly konsensus o 2,5 procenta na tržbách a o 6,2 procenta na zisku EBITDA, ale samotná kvartální čísla jsou nad konsensem o téměř devět procent u tržeb a 24 procenta u EBITDA zisku. Navržená dividenda ve výši 30 korun v meziročním srovnání vzrostla.

Ve čtvrtém čtvrtletí došlo k nárůstu prodaných zbraní o 11 procent 182 tisíc kusů. Na tomto růstu se podílely zejména dodávky pro Armádu ČR a dodávky v Kanadě. Na druhou stranu bylo patrné ochlazení poptávky v USA.

Za celý rok 2022 došlo k nárůstu prodaných zbraní o 10,5 procenta na 693 tisíc kusů. Nicméně zlepšil se produkt mix, kdy výrazně narostl počet prodaných dlouhých zbraní (+17,6 % meziročně, pozn. aut.).

Hlavním trhem s výrazným náskokem před ostatními, přes patrný pokles poptávky, jsou Spojené státy s podílem 47,9 procenta (58,5 % v 2021) na celkových výnosech, následuje ČR (13,2 %) zejména kvůli plnění kontraktu a Armádou ČR a Kanada (12,2 %) díky konsolidaci akvírovaného Coltu (od května 2021).

Celoroční tržby vzrostly o vysokých 36,5 procenta na 14,6 miliardy korun. Za samotné čtvrté čtvrtletí byl růst 41,6 procenta na 4,4 miliardy korun. Upravená EBITDA je za čtvrté čtvrtletí jedna miliardy korun, což znamená růst o 84 procent, za celý rok dosáhla 3,4 miliardy korun (+55,2 % meziročně).

Hlavními důvody jsou zmíněný nárůst počtu prodaných zbraní a konsolidace Coltu. Na druhou stranu s tím souvisí nárůst spotřeby materiálu a ostatních provozních nákladů. Upravený čistý zisk za rok 2022 vzrostl na 2,3 miliardy korun vzhledem ke kladnému finančnímu výsledku.

Za čtvrtý kvartál dosáhl upravený čistý zisk 820 milionů korun. Colt na zisku EBITDA překonal svoji celoroční projekci v rozmezí 3,0-3,3 miliardy korun. U tržeb je reportovaná hodnota na samotné horní hranici cíle 14,0-14,6 miliardy korun.

Management Coltu navrhuje vyplatit ze zisku roku 2022 dividendu ve výši 30 korun po 25 korunách vyplacených v roce 2022. To odpovídá výplatnímu poměru 46,3 procenta a hrubému výnosu 5,1 procenta.

To je nižší výplatní poměr ve srovnání s loňskou výplatou (72 %), nicméně v souladu s dividendovou politikou společnosti. V našich odhadech jsme očekávali podobnou distribuci jako vloni, a tedy vyšší dividendu na úrovni asi 35 korun.

Pokud jde o celoroční cíle pro letošní rok, management společnosti představil tři scénáře: Pesimistický, neutrální a optimistický. Naše odhady (14,8 mld. Kč a 3,0 mld. Kč) odpovídají spíše pesimistické projekci.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek