Česká zbrojovka kupuje legendární Colt

Česká zbrojovka Group SE (CZG) oznámila, že kupuje 100% podíl ve společnosti Colt Holding Company LLC. Tuto společnost získá CZG za 220 milionů amerických dolarů (cca 4,7 miliardy Kč) a 1 098 620 kusů nových akcií CZG. Dále dalších 1 098 620 kusů nových akcií CZG pokud EBITDA v letech 2021-2023 dosáhne stanovené úrovně.
Česká zbrojovka Group SE oznámila, že kupuje 100% podíl ve společnosti Colt Holding Company LLC. Ilustrační foto: Pixabay.com

Společně by celá skupina CZG měla dosáhnout příjmů přesahujících 500 milionů dolarů. Transakce bude financována z vlastních zdrojů a prostředků z IPO a plánované emise dluhopisů.

Tuto akvizici musí také schválit regulační orgány a vypořádání se čeká v první polovině tohoto roku. CZG získá významné výrobní kapacity Coltu, který je tradičním dodavatelem americké armády.

Pokud by celkové příjmy měly přesáhnout 500 milionů dolarů (cca 10,6 mld. Kč), znamená to, že Colt přispěje cca 4-5 miliardami korun. Samotná CZG má tržby cca 6,6 mld. Kč. Pokud by stejně vzrostl i zisk EBITDA, mohl by se násobek EV/EBITDA dostat na cca 8,5násobek, zatímco samotná CZG se obchoduje na cca devítinásobek.

Celková zaplacená cena za Colt (cena plus nově vydané akcie – pozn. aut.) by se, včetně maximálního počtu nových akcií, měla pohybovat kolem 5,5 miliardy korun (včerejší tržní kapitalizace CGZ je 11,8 mld. Kč). Takže podle násobku P/S je Colt oceněn na 1,4x zatímco CZG se obchoduje na 1,9x.

Počet nově vydaných akcií odpovídá 3,4 procenta stávajícího počtu akcií CZG. To znamená, že celkové naředění stávajícího počtu akcií CZG může dosáhnout až 6,7 procenta v případě maximálního počtu nově vydaných akcií.

Ocenění transakce nám přijde férové. Důležité je, že CZG nebude v M&A aktivitách přeplácet potenciální cíle. Pro CZG je to jednoznačně pozitivní informace. Další pozitivní informace je, že CZG se tak okamžitě stane účastníkem tendrů amerických federálních složek.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB