Covidová opatření hloubí mezi Čechy propast

Názor
Covidová krize, jejíž roční výročí vychází právě na nynější dny, stále více rozděluje českou společnost. Toto rozdělování tuzemské veřejnosti umocňují vládní opatření. Ta na jedné straně nahrávají například zaměstnancům placeným z veřejných rozpočtů či obyvatelům měst, na straně druhé znevýhodňují živnostníky, resp. OSVČ či obyvatele zejména malých obcí. 
Přes dva miliony Čechů budou ode dneška citelně omezeny například v realizaci svých volnočasových aktivit, protože je nemohou provádět mimo hranice své obce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zhruba tři čtvrtiny Čechů zatím dopady covidové krize na svých peněženkách nepocítily. Vyplývá to z průzkumu společnosti Fair Credit. Pokud bereme v potaz pouze dospělou populaci, jde zhruba o 6,5 milionu lidí.

To jsou například lidé, jejichž platy jsou hrazeny z veřejných rozpočtů, jako jsou státní úředníci, ale také třeba učitelé. Příjem těchto lidí se v uplynulém roce nezměnil, nebo dokonce navýšil. Nejsou totiž přímo vystaveni tržním silám, ani jejich příjem není ovlivněn vládními uzavírkami části ekonomiky.

Se snížením příjmu kvůli covidu se potýká pětina respondentů uvedeného průzkumu, tedy zhruba 1,7 milionu lidí. Zhruba 400 tisíc lidí pak o příjem zcela přišlo. Takže krizi na své peněžence pociťují nepříznivě přes dva miliony Čechů, tedy zhruba čtvrtina dospělé populace.

PSALI JSME:
Od výplaty k výplatě. Čtvrtina domácností nemá úspory

To potvrzují i čísla České národní banky. Podle nich činil loni koncem roku objem netermínových vkladů (tedy vkladů na běžných a spořicích účtech) klientů tuzemských bank celkem 2,42 bilionu korun. To je historicky rekordní suma. Ještě zajímavější je meziroční nárůst tohoto ukazatele. Mezi prosincem 2019 a prosincem 2020 totiž stoupl o 17,87 procenta, nejvíce za celé období měsíčního sledování od března 2009.

Navzdory krizi tedy valná většina Čechů má poměrně hodně peněz. Ba co více, tyto peníze se jim na účtech v bankách hromadí nejrychlejším tempem za posledních skoro dvanáct let. Jde ovšem o Čechy, jejichž příjmy nebyly covidovou krizí nepříznivě zasaženy, tedy o uvedené zaměstnance placené z veřejných peněz.

Nebo o podnikatele či zaměstnance soukromého sektoru z těch segmentů ekonomiky, jako je průmysl, které nejsou covidovou krizí dotčeny, případně ze segmentů, kde výpadek příjmu kompenzují vládní záchranné programy typu programu Antivirus či programu kompenzačních bondů pro OSVČ.

PSALI JSME:
Vyšší důchody a nižší daně podpoří spotřebu. Domácnosti budou mít letos navíc 30 miliard

Částečně se většině Čechů hromadí na účtech peníze i proto, že tolik necestují. Nyní bude možnost cestovat ještě dále omezena, a to kvůli opatřením platným od zítřka. Zvýhodněni budou omezením pohybu mezi okresy a obcemi obyvatelé velkých měst v čele s Prahou.

V obcích do dvou tisíc obyvatel žije mírně více než čtvrtina tuzemské populace. Přes dva miliony Čechů budou tedy ode dneška opravdu citelně omezeny například v realizaci svých volnočasových aktivit, protože je nemohou provádět mimo hranice své obce. Ti z obyvatel malých obcí, kteří se navíc ještě potýkají s poklesem příjmů, řádově jde o statisíce lidí, tedy patří mezi nejvíce znevýhodněné.

Naopak obyvatelé velkých měst, kteří jsou navíc placeni třeba z veřejných rozpočtů, a propad příjmu tedy nezaznamenali, vlastní omezení plynoucí z covidové krize nijak zásadně negativně na sobě samých či vlastních peněženkách nepociťují. Jde řádově o nižší jednotky milionů lidí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Návrh předsedy Senátu Vystrčila nebezpečně podsouvá, že Češi nejsou solidární

Zavřít reklamu ×
 1. Panu analytiku Kovandovi opět zázračně vypadla z hodnocení celá skupina lidí, mající status osob bez příjmů, kteří, ač se jim příjmy nikterak nezměnily a nenavýšily se ( nula ), jsou stále poctivými plátci všech daní ( DPH, spotřební, z lihu, z paliv, nemovitosti, všch poplatků společnosti i všech souvisejících plateb, vybíraných jako povinné platby ). Naproti tomu efekt oněch opatření jde k prospěchu státu a občanů, kteří jsou zabezpečeni pěknými výdělky a to nejčastěji ze státního. Diví se pak někdo, že státní zaměstnanci, úředníci, pěkně placení z daní všech ( ano i oni sobě přispívají ), nejsou mnoho motivováni k tomu, aby řešili problém tak, aby byl vyřešen ? Nu, známo jest, že žádný ouřada nechce si zrušit svoji sesli tím, že definitivně vyřeší problém, který má na stole.
  Přeji všem pěkný děravý lock-down.

 2. Omezení jsou obdobná jako před rokem, díky nimž jsme se stali světovými premianty v boji s covidem, protože je každý dodržoval (neznámého viru se každý bál )… Pak všem otrnulo a v létě už byli pro znovuzavedení omezení jen pár epidemiologů…

 3. Do budoucna bude jediná možnost být státní zaměstnanec nebo jít pracovat do Rakouska.Tady v ČR nezůstane díky řízení z Bruslelu kámen na kameni.Jen napovím,blíží se konec splaovacích motorů……Elektro tu nemáme a elektrické Citigo je parodie na elektrické auto.

 4. Jsem normální pracující Čech. Mám ženu, dvě děti a hypoteku. Skoro 3 roky jsme šetřili na dovolenou v Chorvatsku a nejeli jsme nikam. Teď se střídáme se ženou na hlídání dětí, když jsou školy zavřený a úspory na dovolenou jsou dávno pryč..
  Ve světe se podle medií koronu daří zvládat a pomalu se uvolňuje. Tady nic.. Až se konečně někomu po pul roce bude chtít a omezí pohyb, nebo zavře celou ekonomiku třeba jen na 3 týdny, bude to katastrofa, protože se zastaví i vývoz a dovoz.. Dělám v automotiv systému a je mi jasný, že až se zastaví naže firma, zastavíme do dvou dnů asi 15 automobilek, kterým dodáváme a do 5ti dnů dalších 20… ti budou mít radost.. A kdo to zaplatí?
  Vláda rozdává peníze, které nemá a bude je muset někde získat.. A kdepak asi? Že by sáhli do vlastní kapsy? To asi ne..
  Takže.. Kdo máte zatím práci a žijete alespoň trochu normálním životem.. Užívejte si, dokud to pujde.. Bude hůř….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Česko vymírá tempem 2500 lidí měsíčně

V Česku letos během prvního čtvrtletí zemřelo o takřka třetinu méně lidí, než ve stejném období loňska. I přes ústup covidové pandemie, jež představuje stěžejní příčinu loňského extrémně vysokého počtu zemřelých, …

Zuby nebo urna s popelem. Co lidé zapomínají v taxících

Mobilní telefony, klíče nebo peněženky patří mezi zapomenuté věci v taxících, které patrně nikoho nepřekvapí. Pak je tu ovšem kategorie méně tradiční. Společnost Uber sestavila už poněkolikáté žebříček nejčastěji …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB