Od výplaty k výplatě. Čtvrtina domácností nemá úspory

Průzkum
Dobrou zprávou je, že bezmála tři čtvrtiny českých domácností myslí na nečekané výdaje nebo nenadálý výpadek příjmů, takže si spoří peníze. A naopak špatnou zprávou je, že více než čtvrtina rodin žije víceméně od výplaty k výplatě. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.
Žádné finanční úspory nemá zhruba čtvrtina českých domácností. Ilustrační foto: Pixabay.com

Analýza ukázala, že alespoň nějaké peníze si ukládá stranou 73 českých domácností. Nejčastěji mají naspořenou částku nad měsíční příjem až do výše tříměsíčního příjmu (27 procent). Každá pátá domácnost má úspory ve výši tříměsíčního až šestiměsíčního příjmu a téměř pětina domácností má úspory ve výši půlročního až ročního příjmu.

Dalším výsledkem průzkumu je, že téměř každá sedmá domácnost si s úsporami vystačí na více než jeden rok, z toho více než čtyři procenta dokonce na více než tři roky.

Úpory na jeden měsíc

Porovnání s podobným průzkumem z roku 2018 ukazuje, že na jednu stranu má nyní více českých domácností úspory nad měsíční příjem až do výše tříměsíčního příjmu a úspory ve výši tříměsíčního až šestiměsíčního příjmu, ale výrazně ubylo domácností s úsporami ve výši vyšším, než je roční příjem.

Po lidech, kteří nemají stranou žádnou peníze, je nejproblematičtější skupina, která má úspory pouze ve výši svého měsíčního příjmu. A ta se za poslední roky poměrně výrazně rozšířila – z 12 procent v roce 2018 na 21 procent v roce 2020.

„Za poslední dva roky se o šest procent zvýšil podíl domácností s úsporami, a to především těch s finanční rezervou na střednědobé období. Naopak poklesl podíl domácností, které mají úspory nejméně ve výši svého ročního příjmu,“ okomentovala to Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Současně podle ní vzrostl počet domácností, které mají úspory pouze do výše měsíčního příjmu, což z hlediska nečekaných ale i pravidelných výdajů může vést k problematické finanční situaci.

PSALI JSME:
Češi podle průzkumu omezují výdaje a více spoří

Doporučila, aby lidé bez úspor nebo s úspory do výše měsíčního příjmu by měli omezit své náklady, přemýšlet, jak sehnat další zdroj příjmů nebo jak rozložit závazky na delší časové období. „Pokud jsou již v situaci, kdy nezvládají splácet svoje závazky, základem je vždy komunikace s věřitelem a realistický pohled na vlastní finanční možnosti,“ dodala Palendová.

Spořiví studenti

Pozitivním trendem je, že nejčastěji spoří studenti, kteří mají většinou úspory do výše svého tříměsíčního příjmu. Průzkum ukázal, že si pravidelně nějakou finanční částku ukládá 84 procent studentů. Úspory má také 76 procent zaměstnanců se smlouvou na dobu neurčitou. Naopak mezi nezaměstnanými dokáže z pochopitelných důvodů šetřit jen necelá třetina z nich.

„Nejčastěji spoří lidé pracující v oboru IT, kteří mají zároveň úspory na nejdelší období. Následují zaměstnanci v oblasti finančních služeb a pracovníci z veřejného sektoru. Kromě studentů a zaměstnanců mají úspory také tři čtvrtiny penzistů, a to nejčastěji do výše svého tříměsíčního příjmu stejně jako studenti,“ dodala Jaroslava Palendalová ze společnosti KRUK.

PSALI JSME:
Půl milionů Čechů nesplatilo dluhy včas, letos jich nejspíš přibude

Podle staršího průzkumu má ale nějakou formu půjčky zhruba polovina mladých Čechů, přičemž nejčastěji jde o lidi ve věku 27 až 30 let. První půjčku si mladí v průměru berou ve 24 letech. Nejčastěji se přitom rozhodují na základě podmínek splácení půjčky, tedy její výši nebo úročení.

Z průzkumu dále vyplývá, že dobrým důvodem k zadlužení je podle 92 procent dotázaných půjčka na vlastní bydlení. Celkově přitom 94 procent respondentů uvedlo, že bude raději šetřit a pořídí si vlastní bydlení a zajistí se na stáří. Zbylých šest procent si bude raději užívat, nakupovat a utrácet.

Agentura STEM/MARK mezi tisícovkou lidí také nedávno zjistila, že 78 procent Čechů souhlasí s tím, že by lidé měli utrácet jen peníze, které mají, a neměli by se spoléhat na budoucí příjmy. Každý třetí přesto považuje za běžné využít možností, jak si zlepšit životní úroveň nad hladinu současného příjmu, když očekává dobré příjmy v budoucnu.

PSALI JSME:
Lidé ve velkém ukládají své úspory do koupě nových bytů

Zavřít reklamu ×
  1. Dá se na to také podívat obráceně. Více než čtvrtina lidí, dejme tomu 27% nemá žádné úspory (1. odstavec). Další stejná skupina lidí 27% má úspory nad 1 měsíční příjem, což nejsou také žádné úspory. A 20% lidí má úspory na 3 měsíce (až 6 měsíců), což neznamená, že mají úspory na 6 měsíců. Součtem zjistíme, že 74% lidí u nás nemá žádné nebo velmi malé úspory. Jen necelá pětina má úspory na 6, 12 měsíců a více.

  2. zase kvaky.musíte brát lidi dle profesí.je jasné že IT má mnohem větší možnost šetřit než pekař.

  3. Měli jste se soudruzi více snažit a nejen krást !! Ted máte důchody pro socky !! Zlodějna se do důchodových let-nezapočítává !!

  4. To je všechno důsledek našeho koloniálního postavení, do kterého jsme se dostali převratem v 89 roce. Vstupem do EU to naše potupné postavení bylo ještě potuplováno. To západ si z nás udělal svou kolonii (hlavně Německo) s velmi levnou pracovní silou a dělá všechno pro to aby to tak navždy zůstalo. Od převratu tu měli a dodnes máme jen samé loutkové vlády kolaborantů, které to mají za úkol. Někteří ignorantští šašci tvrdí, že za minulého režimu jsme byli kolonií SSSR, ale to je blbost. V kolonii nikdy nemůže být vyšší životní úroveň než u kolonizátora. My jsme se tu tehdy ale měli mnohem lépe a měli jsme i vyspělejší ekonomiku než SSSR. Ať byl Sovětský svaz jaký chtěl, pravdou je, že na rozdíl od západu se nám do naší ekonomiky moc nepletl. Dával nám v tom volnou ruku. Zato západ nám nedovolí si ani uprdnout bez jeho svolení.

  5. Ćeši mají na účtech uloženo 5,5 bilionu korun. Více mají pouze občané v USA a to pouze proto,že tam nejsou státní důchody a každý si šetří na stáří. Tady v ČR důchody jsou a tak ty peníze mají lidé zbytečně na účtech a jsou k ničemu. Já utrácím za kvalitní vína z Moldavie.Podpořím tuto chudou a krásnou zemi a ještě si vychutnám vynikající víno.Naše víno z Česka je téměř za stejnou cenu a je to v porovnání s vínem z Moldavie pouze kyselina!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB