ČSOB hlásí meziroční nárůst zisku o 25 %

Skupina ČSOB tento týden informovala o svých hospodářských výsledcích za rok 2019. Její čistý zisk meziročně vzrostl na 19,7 miliardy korun, což znamená nárůst o 25 % ve srovnání s rokem 2018 (15,8 mld. Kč).
ČSOB hlásí meziroční nárůst zisku o 25 %. Foto: Depositphotos.com

„Loňský rok se zařadil mezi nejúspěšnější v naší historii. Těžili jsme z nesporných výhod velké finanční skupiny a unikátního modelu bankopojištění,“ informoval portál FAEI.cz generální ředitel ČSOB John Hollows. Podle něj se vloni skupina opírala o pokračující růst české ekonomiky, zvyšující se kupní sílu domácností a prosperující firmy s chutí investovat.

„Loňskou akvizicí Českomoravské stavební spořitelny jsme upevnili vedoucí postavení v oblasti bydlení,“ dodal. Čistý zisk skupiny ČSOB meziročně vzrostl jak díky vyššímu čistému úrokovému výnosu, růstu čistého výnosu z poplatků a provizí, ale také kvůli jednorázovému výnosu 2,1 miliardy korun plynoucímu z přecenění 55% podílu skupiny v ČMSS v souvislosti s akvizicí zbylých 45 % akcií a na základě dopadu konsolidace ČMSS. Výši zisku ovlivnil rovněž jednorázový výnos z odprodeje ČSOB Asset Management a vypořádání staršího právního sporu.

Objemy úvěrů a vkladů v plné výši zahrnují portfolio ČMSS. Zdroj: ČSOB

Tyto faktory převážily pokles čistého zisku z finančních nástrojů vykazovaných v reálné hodnotě a růst nákladů na zaměstnance. Bance meziročně poklesl o tři procenta poměr nákladů a výnosů (na 44,9 %), kdy provozní náklady vzrostly na 19 miliard Kč, což znamená meziroční nárůst o sedm procent. Personální náklady se meziročně zvýšily o stejné procento. Provozní výnosy vloni činily 42,4 miliardy korun, meziročně narostly o 14 %.

Objem vkladů meziročně vzrostl o tři procenta, informovala skupina s tím, že dosáhl objemu 960 mld. Kč. Také objem aktiv pod správou se meziročně výrazně zvýšil – o 18 % 241 miliard korun – díky růstu podílových a penzijních fondů. Objem úvěrů se zvýšil na 781 miliard Kč (meziroční nárůst o 5 %), kdy, zvýšení úvěrového portfolia se opíralo zejména o růst hypotečních úvěrů, korporátních úvěrů, úvěrů ze stavebního spoření, úvěrů pro malé a střední podniky, spotřebitelského financování a leasing. Skupina ČSOB v této souvislosti uvedla, že nízký poměr úvěrů v selhání odrážel setrvale vynikající kvalitu úvěrového portfolia.

PSALI JSME:
Zisk ČSOB spadl o desetinu. Není to ale důvod k obavám o zdraví ekonomiky

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Fond Accolade už vlastní čtrnáct průmyslových parků

Osm moderních a udržitelných industriálních projektů, zvětšení portfolia o 36 procent, téměř 300 nových kvalifikovaných investorů a meziroční zhodnocení 9,82 %. Accolade Industrial Fund, který v roce 2019 oslavil …

„Koronavirové“ e-shopy vznikají dvojnásobným tempem

Poté, co vláda nechala až na výjimky zavřít kvůli pandemii koronaviru obchody, jsou pro mnohé firmy a podnikatele e-shopy jedinou možností, jak zákazníkům nabídnout své zboží a služby. Nové internetové obchody tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Mobilní telefonát o právě skončeném nevolnictví

Poradna
Konečně dobrá zpráva! Není však o koronaviru, a tak si jí prakticky nikdo nepovšiml, i když se přímo týká milionů lidí. První dubnový den skončilo dlouhá desetiletí trvající nevolnictví všech, kteří využívají služeb mobilních operátorů.
Rolovat nahoru