Čtvrtina Čechů stále podává daňové přiznání osobně na finančním úřadu

Průzkum
Už jen do pondělí 3. května mají lidé čas podat daňové přiznání za rok 2020, pakliže jej podávají v papírové podobě. Podle dubnového průzkumu, který pro společnost Software602 uskutečnila agentura Instant Research, tak učiní osobně v podatelně příslušného finančního úřadu více než čtvrtina Čechů (26 %), dalších pět procent zašle daňové přiznání v papírové podobě poštou.
Čtvrtina Čechů stále podává daňové přiznání v papírové podobě a osobně na finančním úřadu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Termín je kvůli pandemické situaci o měsíc posunut, nejde ovšem hned o několikaměsíční odsunutí jako loni. Pozor tedy na to. Kdo podává daňové přiznání nikoli v papírové podobě, ale elektronicky, ten má čas o měsíc déle – termín pro odevzdání mu vyprší až 1. června,“ sdělil redakci portálu FAEI.cz hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

„Stejně jako loni nejde o formální odklad termínu pro podání daňových přiznání, ale pouze o prominutí sankcí spojených s jejich pozdějším podáním. Pokud daňový poplatník nepodá daňové přiznání v tzv. prodloužené lhůtě, budou počítány sankce již od původního termínu pro podání,“ doplnil Michal Jelínek, partner V4 Group.

Při nedodržení uvedených termínů opozdilec zaplatí vyšší pokutu, než je běžné. „Pokuta se mu totiž napočítá nikoli jen za dny, které uplynou od uvedených termínů, ale za celé období, které uplyne od původního termínu odevzdání. Tím byl letošní 1. duben,“ vysvětlil ekonom.

Opozdilec, jenž odevzdá papírové přiznání v polovině května, tak zaplatí pokutu nikoli jen za necelé dva týdny, ale za celé období měsíce a půl.  „Nejde o malé částky,“ upozornil Lukáš Kovanda. Například živnostník, resp. OSVČ, který má na dani zaplatit 100 tisíc korun, podle něj musí počítat s pokutou 2150 korun, pokud by své papírové přiznání odevzdal v pátek 14. května, tedy 11 dní po termínu.

„Pokud by přiznání odevzdal ještě o týden později, 21. května, pokuta už by činila 2500 korun. Pokuta stoupá s výší daně, tudíž třeba při dani 150 tisíc korun už pokuta při odevzdání papírového přiznání ke dni 21. května představuje dokonce 3750 korun,“ vypočítal ekonom.

PSALI JSME:
Daňové přiznání a státní podpora OSVČ během koronaviru

V případě elektronického podání daňového přiznání se termín posunul na 1. června 2021. „Elektronicky podle průzkumu daně přiznává pouze osm procent poplatníků, což je poměrně velký nepoměr k tomu, jak významně roste počet nově zřizovaných datových schránek a zvyšuje se objem zaslaných datových zpráv,“ konstatoval Pavel Nemrava, ředitel divize eGovernment ve společnosti Software602.

Datovou schránku, jak vyplynulo z průzkumu, používají k podání daňového přiznání spíše muži (8 %) a tento způsob přiznání k dani volí také častěji respondenti s vyšším vzděláním (9 % s vysokoškolským a 8,5 % se vzděláním středoškolským).

Ještě delší čas na zpracování a podání daňového přiznání mají ti, jimž přiznání zpracovává daňový poradce. V takovém případě je totiž termín odevzdání jako obvykle až začátkem července. Z průzkumu agentury Instant Research vyplynulo, že daňového poradce využívá k podání daňového přiznání přes sedm procent respondentů.

„Letos je tato podoba podání přiznání schůdnějším řešením zpoždění z toho důvodu, že není třeba finančnímu úřadu nahlašovat předem, že poplatník služeb poradce využije,“ dodal Kovanda.

PSALI JSME:
Daňové a právní novinky v roce 2021: Jak u daňového přiznání získat měsíc navíc?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Turecko na cestě do devalvačně-inflační spirály

Katastrofická měnová politika potápí tureckou měnu stále níže. Lira přišla za poslední týden skoro o deset procent své hodnoty a od září poklesla o více než 40 procent. Prezident Erdogan se zatím tváří, že mu propad …

Nová varianta covidu citelně oslabuje korunu

Koruna dnes dopoledne středoevropského času znehodnotila vůči euru na svoji nejslabší úroveň od začátku letošního července. Oslabila až na 25,793. Od začátku listopadu si tak vůči euru pohoršila přibližně o 0,6 …

Centrální banka zpřísnila podmínky pro hypotéky

Na základě nově získaných zákonných pravomocí rozhodla bankovní rada České národní banky (ČNB) o nastavení limitů úvěrových ukazatelů při poskytování hypotečních úvěrů. Od 1. dubna 2022 budou poskytovatelé …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB