
Tyto exekuční příkazy, přestože obsahují zákonné náležitosti, nejsou pravé, neboť je nemohou vydávat notáři, upozornila komora. Navíc je na těchto podvodných příkazech uveden notář, který již svou činnosti ukončil, a soudní exekutor, jemuž již zanikl výkon exekutorského úřadu.
Inkasní agentury nejsou exekutoři, jak si někteří myslí. Inkasní agentura urguje a uhání dlužníka, ale nemá na to razítko od soudu. Pohledávku buď od věřitele koupila, anebo ji ještě před zažalováním k soudu vymáhá jeho jménem. Inkasní agentury nejsou oprávněny postihovat peníze na účtech ani majetek. Dlužník je u nich dlužníkem-neplatičem.
Exekutor je soukromník, na něhož stát převedl část své moci, a to výkon rozhodnutí o zaplacení dluhu, jenž vydal soud. Říká se tomu exekuční titul. Exekutoři posílají výzvy poštou nebo datovou schránkou. Jsou oprávněni postihovat účty i majetek.
Dlužníkovi se v exekucích říká povinný.
Věřitel je oprávněný.
Exekutorská komora v této souvislosti opět upozornila veřejnost, že osobu konkrétního soudního exekutora si je možné zadarmo ověřit v seznamu soudních exekutorů. Výpisem z Centrální evidence exekucí (CEE), což je web provozovaný Exekutorskou komorou, se dá snadno – ale ne zadarmo – ověřit, zda je vůči konkrétní osobě skutečně vedena exekuce, či nikoli.
Kliknutí za šedesát kaček, obálka s heslem za dvojnásobek
Výpis z Centrální evidence exekucí je totiž zpoplatněný a zájemce o informace se nejprve musí na portálu Exekutorské komory zaregistrovat.
Každé poskytnutí elektronického údaje z webu CEE je pak zpoplatněno částkou 60 korun včetně DPH (cena za každý prvních 1000 poskytnutých údajů – pozn. red.).
Zaplatíte dokonce i za to, pokud vám systém jako výsledek vašeho vyhledávání na tomto webu oznámí, že hledaný subjekt nemá v systému žádný záznam. A pokud by si snad někdo chtěl nechat poslat přihlašovací heslo do systému CEE klasickou poštou, „bude tato operace zpoplatněna částkou 120,- Kč včetně DPH,“ uvádí provozovatel webu.
„V případě opakovaného zobrazení dané informace dochází k opakovanému zpoplatnění,“ stojí na webu CEE s vysvětlením, že „údaje z CEE jsou zobrazovány v reálném čase“. Zobrazování vyhledaných výsledků v reálném čase už je ale dnes na internetu opravdu naprosto běžné, jde vlastně o normu, normou ale rozhodně není znovu zpoplatňovat již jednou zobrazené údaje.
Zatímco údaje se na webu CEE odběratelům zobrazují on-line, exekutoři mají podle aktuální novely vyhlášky o centrální evidenci exekucí z roku 2008 dost času na to, aby ze systému odstranili všechny již neplatné údaje. „Exekutor odstraní z evidence všechny údaje týkající se nařízené exekuce bez zbytečného odkladu po uplynutí 15 dnů ode dne, kdy se dozvěděl o skončení exekuce,“ uvádí se ve vyhlášce, resp. její novele z roku 2013.
Ověřovat a s chladnou hlavou
Falešné exekuce, ať už u dveří nebo přes podvodné příkazy přes e-mail, jsou podle komory v tuzemsku poměrně časté. Každopádně však exekutorské úřady výzvy e-mailem neposílají. A exekuce majetku v terénu teď v době koronavirové pandemie stejně většina exekutorů zastavila.
Lze ale očekávat, že s tím, jak se řada lidí dostane do finanční tísně, tak tyto pokusy je ještě více vyděsit a připravit o poslední peníze, budou narůstat. Proto i na výzvy typu „Zaplať!“ reagujte s chladnou hlavou a vše si ověřujte, doporučují odborníci.
Tolerantnější by měly nyní být i inkasní agentury. „Většina věřitelů a inkasních agentur přehodnocuje své postupy vymáhání tak, aby mohli nabídnout vhodné řešení těm dlužníkům, kteří mají doložitelný krátkodobý výpadek příjmů,“ potvrdila ředitelka Asociace inkasních agentur Jana Tatýrková.