Další falešné exekuční příkazy. Ověřit si je zdarma nelze

Koncem března 2020 zachytila Exekutorská komora ČR novou formu podvodné činnosti. Neznámý pachatel, který se vydává za dnes již bývalého notáře JUDr. Michala Kulíka ze smyšleného Notářského a exekutorského úřadu Praha-Západ, rozesílá falešné exekuční příkazy. Ověřit si je zdarma nelze, výsledky vyhledávání na komorou provozovaném webu jsou zpoplatněné.
Ilustrační reprofoto: Facebook.com

Tyto exekuční příkazy, přestože obsahují zákonné náležitosti, nejsou pravé, neboť je nemohou vydávat notáři, upozornila komora. Navíc je na těchto podvodných příkazech uveden notář, který již svou činnosti ukončil, a soudní exekutor, jemuž již zanikl výkon exekutorského úřadu.

Exekutorská komora v této souvislosti opět upozornila veřejnost, že osobu konkrétního soudního exekutora si je možné zadarmo ověřit v seznamu soudních exekutorů. Výpisem z Centrální evidence exekucí (CEE), což je web provozovaný Exekutorskou komorou, se dá snadno – ale ne zadarmo – ověřit, zda je vůči konkrétní osobě skutečně vedena exekuce, či nikoli.

Kliknutí za šedesát kaček, obálka s heslem za dvojnásobek

Výpis z Centrální evidence exekucí je totiž zpoplatněný a zájemce o informace se nejprve musí na portálu Exekutorské komory zaregistrovat.

Každé poskytnutí elektronického údaje z webu CEE je pak zpoplatněno částkou 60 korun včetně DPH (cena za každý prvních 1000 poskytnutých údajů – pozn. red.).

Zaplatíte dokonce i za to, pokud vám systém jako výsledek vašeho vyhledávání na tomto webu oznámí, že hledaný subjekt nemá v systému žádný záznam. A pokud by si snad někdo chtěl nechat poslat přihlašovací heslo do systému CEE klasickou poštou, „bude tato operace zpoplatněna částkou 120,- Kč včetně DPH,“ uvádí provozovatel webu.

„V případě opakovaného zobrazení dané informace dochází k opakovanému zpoplatnění,“ stojí na webu CEE s vysvětlením, že „údaje z CEE jsou zobrazovány v reálném čase“. Zobrazování vyhledaných výsledků v reálném čase už je ale dnes na internetu opravdu naprosto běžné, jde vlastně o normu, normou ale rozhodně není znovu zpoplatňovat již jednou zobrazené údaje.

Zatímco údaje se na webu CEE odběratelům zobrazují on-line, exekutoři mají podle aktuální novely vyhlášky o centrální evidenci exekucí z roku 2008 dost času na to, aby ze systému odstranili všechny již neplatné údaje. „Exekutor odstraní z evidence všechny údaje týkající se nařízené exekuce bez zbytečného odkladu po uplynutí 15 dnů ode dne, kdy se dozvěděl o skončení exekuce,“ uvádí se ve vyhlášce, resp. její novele z roku 2013.

PSALI JSME:
Podvodníci se snaží zneužívat strachu lidí z exekucí. Exekutoři ale nevolají, ani neposílají e-maily

Ověřovat a s chladnou hlavou

Falešné exekuce, ať už u dveří nebo přes podvodné příkazy přes e-mail, jsou podle komory v tuzemsku poměrně časté. Každopádně však exekutorské úřady výzvy e-mailem neposílají. A exekuce majetku v terénu teď v době koronavirové pandemie stejně většina exekutorů zastavila.

Lze ale očekávat, že s tím, jak se řada lidí dostane do finanční tísně, tak tyto pokusy je ještě více vyděsit a připravit o poslední peníze, budou narůstat. Proto i na výzvy typu „Zaplať!“ reagujte s chladnou hlavou a vše si ověřujte, doporučují odborníci.

Tolerantnější by měly nyní být i inkasní agentury. „Většina věřitelů a inkasních agentur přehodnocuje své postupy vymáhání tak, aby mohli nabídnout vhodné řešení těm dlužníkům, kteří mají doložitelný krátkodobý výpadek příjmů,“ potvrdila ředitelka Asociace inkasních agentur Jana Tatýrková.

PSALI JSME:
„Vymahače by měl usměrnit zákon,“ říká ředitelka Asociace inkasních agentur Jana Tatýrková

Zavřít reklamu ×
  1. 60 korun za pár kliknutí..Vy nikdy nebudete mít dost,“milí“ exekutoři,hyenismus nejhrubšího zrna..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB