Další pokles maloobchodu v řadě

Názor
Útlum maloobchodu způsobený především propadem kupní síly pokračoval i v únoru. Meziměsíčně se reálné tržby obchodníků snížily o 0,4 procenta, v meziročním srovnávaní propadly o 6,4 procenta.
Lidé sice nechají v obchodě více peněz, avšak odnášejí si méně zboží. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vysoká inflace si tak vybírá daň v podobě omezování nákupních možností domácností. Lidé sice nechají v obchodě více peněz, avšak odnášejí si méně zboží. To je fráze, kterou si můžeme opakovat pořád dokola, dokud se inflace nevrátí hluboko pod deset procent.

Preference domácností jsou jasné: Zaplatit zvýšené náklady na bydlení a na zbytku se uskromnit. Pro udržení dřívějších nákupních zvyklostí by totiž s ohledem na vývoj cen musely sahat hluboko do úspor. Nepřekvapuje proto škrtání výdajů za zboží pro volný čas nebo vybavení domácností.

Pokles reálných prodejů zaznamenávají téměř všechny typy obchodů, výjimkou jsou nyní třeba obchody s oblečením.

PSALI JSME:
I přes únorové zhoršení dynamiky tržeb by první čtvrtletí mělo přinést mírné oživení poptávky domácností

Tam nárůst reálných tržeb můžeme připsat zejména nízkému srovnávacímu základu – rozhodně ne nějakému boomu. Tomu ostatně brání zdražování oděvů, ve kterém jsou tuzemské obchody evropskými rekordmany.

Co čekat dále? Dokud se příjmová situace českých domácností neobrátí a reálně si lidé nepolepší, čeká maloobchod ještě několik hubenějších měsíců. Je to však statistika tržeb nikoliv marží nebo zisků, takže o skutečné finanční situaci obchodníků až tolik vypovídat nemusí.

Spotřebitelé budou muset dál hledat levnější alternativy, nakupovat levnější zboží v zahraničí – ať už přímo nebo prostřednictvím internetu.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi šetří na potravinách

Zavřít reklamu ×
  1. Stát lidi škube na daních a větší množství peněz se do oběhu nedá, tak kde by obchodníci natržili a bude to ještě horší.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Tuzemská ekonomika na začátku roku stagnovala

Zpřesněný odhad českého hrubého domácího produktu (HDP) přinesl mírnou revizi směrem dolů. Tuzemská ekonomika tak podle revidovaných dat Českého statistického úřadu v prvním letošním kvartále mezičtvrtletně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB