I přes únorové zhoršení dynamiky tržeb by první čtvrtletí mělo přinést mírné oživení poptávky domácností

Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut v únoru meziměsíčně klesly o 0,4 procenta, zatímco měsíc před tím zaznamenaly nárůst o 0,8 procenta. Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 byly tržby nižší o 5,4 procenta. Z hlediska struktury byl únorový pokles způsoben hlavně slabšími prodeji potravin (meziměsíčně klesly o 1,8 %, pozn. aut.). Tržby za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty se naopak zvýšily (o 0,2 %, resp. o 1,5 % m/m).
S výjimkou loňského října se tržby za prodej aut setrvale zvyšují od loňského srpna. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziročně byly reálné tržby bez prodejů aut v únoru nižší o 6,4 procenta, což byl oproti tržnímu konsensu mírnější pokles. Trh očekával snížení tržeb o sedm procent meziročně. Toto pozitivní překvapení šlo však pravděpodobně na vrub především výrazným revizím historických dat.

Zatímco původně data Českého statistického úřadu za leden ukazovala na meziroční pokles maloobchodních tržeb bez prodejů aut meziročně o 7,7 procenta, po revizi je to již pouze -6,8 procenta. Nadále tedy platí, že statistiky maloobchodních tržeb jsou v posledních měsících výrazně volatilní a často revidované, a pro predikci vývoje ekonomiky tedy i méně spolehlivé.

Prodeje automobilů nadále rostly. Po lednovém meziměsíčním nárůstu tržeb za prodej aut o 2,8 procenta jejich růst zpomalil na 0,8 procenta. S výjimkou října se tak tržby za prodej aut setrvale zvyšují od loňského srpna. Důvodem je zde pravděpodobně postupné uspokojování dřívějších objednávek, které nemohly být realizovány z důvodu chybějících výrobních součástek.

Celkové maloobchodní tržby tak ve výsledku v únoru meziměsíčně stagnovaly po lednovém růstu o 1,4 procenta meziměsíčně. Meziměsíčně v únoru stagnovaly také celkové tržby za prodej služeb, zatímco v lednu rostly o 0,9 procenta meziměsíčně. Zhoršení meziměsíční dynamiky tržeb zaznamenala zejména oblast dopravy a skladování (-0,7 % m/m po lednovém růstu o 1,8 %) a informačních a komunikačních služeb (+0,6 % m/m po lednových +2,6 %).

I přes únorové zhoršení dynamiky tržeb v oblasti maloobchodu i služeb měsíční předstihové indikátory podle našeho hodnocení ukazují na mírné oživení poptávky domácností na začátku roku.

Důvodem jsou podle nás nižší nejistota ohledně dodávek a cen energií, překonání vrcholu a postupné zpomalování inflace, stejně tak i vyšší dynamika nominálních mezd. Ty by podle dostupných indikátorů a informací o mzdových vyjednáváních v jednotlivých podnicích měly v letošním roce růst v průměru o zhruba deset procent.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB