Další šance pro energeticky úsporné renovace budov

Názor
Od roku 2014 byly v České republice díky evropským fondům, konkrétně Operačnímu programu Životní prostředí (OPŽP), zrenovovány více než tři tisíce škol, školek, nemocnic nebo úřadů. Oceňujeme proto, že ministerstvo životního prostředí (MŽP) po téměř tři čtvrtě roce znovu otevře výzvu pro obce a města, které chtějí energeticky úsporně renovovat své budovy.
Nová výzva bude ve veřejných budovách podporovat také zelené střechy nebo akumulaci a využití šedé či dešťové vody. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Poslední 146. výzva v OPŽP s alokací dvou miliard korun skončila 2. března 2021. Zájem byl obrovský a na projekty za téměř pět miliard korun se bohužel nedostalo. Přečerpala se rovněž výzva pro vládní budovy ukončená v květnu tohoto roku.

Od té doby žádná výzva pro veřejné budovy neběžela. Řada obcí tak s projekty čeká. Mezitím se připravovaly i projekty nové, proto věříme, že rekordní zájem bude pokračovat.

Nyní vyhlašovaná výzva z Národního plánu obnovy (NPO) má alokaci 3,2 miliardy korun a zahrnuje také až 100% podporu pro státní příspěvkové organizace. Dá se tedy předpokládat, že se výzva vyčerpá mnohem rychleji než do září 2022, a to i přes mírnou změnu podmínek plynoucí z pravidel pro Národní plán obnovy.

Všechny projekty budou muset splnit kritérium alespoň 30% úspory primární energie. Změnil se taktéž administrační systém. Uvidíme, kolik práce navíc to obcím, resp. projektantům, přinese.

PSALI JSME:
Evropské fondy nakopnou investiční aktivitu

Již nyní je známo, že po skončení, resp. vyčerpání výzvy z NPO se otevře nová výzva v OPŽP pro programové období 2021-2027, kde je na tyto účely nachystáno 12 miliard korun. Ta bude mít jiné podmínky, způsob výpočtu podpory a opět i odlišný administrační systém.

Navíc bude ve veřejných budovách podporovat také zelené střechy nebo akumulaci a využití šedé či dešťové vody. Obce i kraje mají o takové projekty zájem a je škoda, že právě vyhlášená výzva z NPO tato opatření zatím nepodporuje.

Vzhledem k tomu že se právě otevíraná výzva pravděpodobně brzy přečerpá, je otázkou, kolik nových projektů se stihne připravit do současné výzvy a kolik jich bude třeba přepracovat na novou.

Důležité bude, aby byly podmínky budoucí výzvy nového OPŽP včas komunikovány obcím, a ty měly dostatek času zvážit si, zda připravovat projekty pro výzvu z NPO, kde se očekává přetlak, nebo už rovnou na novou výzvu z OPŽP, která snad bude otevřena pro příjem žádostí bez větší časové prodlevy. V řadě případů by to mohlo ulehčit práci, a to jak obcím, tak i státu.

Autorka je ředitelka aliance Šance pro budovy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Plánujete modernizaci vašeho domu nebo stavíte nový? Nová zelená úsporám motivuje Čechy ke kvalitnějším renovacím

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Služby opět v plusu

Služby mají za sebou další úspěšné čtvrtletí a daří se jim kompenzovat nejenom výpadek z doby covidu, ale i vyrovnávat útlum tuzemského průmyslu. Zejména proto se česká ekonomika ve druhém čtvrtletí udržela …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB