Další vládní opatření považuje za největší hrozbu polovina podnikatelů

Téměř polovina tuzemských podnikatelů (48 %) považuje za největší hrozbu pro své podnikání další vládní opatření. Vyplývá to z aktuálního říjnového průzkumu, který vypracoval český rezervační systém Reservio ve spolupráci s on-line dotazníkovou platformou Survio ještě předtím, než bylo zřejmé, jaká další kroky vláda podnikne v boji s druhou vlnou pandemie koronaviru.
Další vládní opatření považuje za největší hrozbu skoro polovina podnikatelů ve službách. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vládní nařízení se podle necelé poloviny oslovených podnikatelů mění tak často, že na ně nejsou schopni se připravit, natož na ně adekvátně reagovat. V průzkumu, jehož se zúčastnilo 630 českých podnikatelů ve službách, respondenti jako další velkou hrozbu pro své podnikání uvedli pokles zakázek (41 %). Jen pět procent firem a podnikatelů se necítí být ohroženo.

Necelá polovina podnikatelů (46 %) se od jarních omezení ještě nevrátila do původního režimu, dalších deset procent respondentů uvedlo, že omezení jejich podnikání trvalo čtyři měsíce a déle, pro pětinu omezení trvala tři měsíce. Kvůli koronavirové krizi ukončilo své podnikání osm procent dotazovaných, třetina firem musela propustit zaměstnance.

Více než dvě pětiny firem a podnikatelů (43 %) v průzkumu uvedly, že po dosavadních vládních opatřeních kvůli koronaviru jsou ve ztrátě, a čtvrtina hlásí, že jsou takzvaně na nule. Do ztráty se zatím nedostalo 11 % respondentů, o procento více jich ještě má rezervy. Obavy ze svého podnikání v budoucnosti vyjádřila 63 procenta oslovených, čtvrtina (24 %) takové obavy nemá.

Z výsledků průzkumu jsou také jasně patrné rozdíly mezi státní pomocí pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a pomocí pro podniky. Podle průzkumu totiž takzvanou Pětadvacítku, která byla vyhlášena hned na začátku krize a jíž nebránily jí žádné byrokratické průtahy, využila necelá třetina (31 %) respondentů. Dalších 21 procent využilo odpuštění platby sociálního a zdravotního pojištění.

Celých čtyřicet procent dotazových v průzkumu ale uvedlo, že jim nepomohlo žádné vládní řešení. V tomto případě šlo především o malé firmy, pro které byly připraveny programy, jako Antivirus nebo Covid I., II. a III. Program Antivirus podle průzkumu využila pouhá čtyři procenta respondentů a tzv. covidové programy pouhé procento.

Třetina oslovených živnostníků oznámkovala českou vládu nedostatečně, v průměru by dostala jen o stupeň lepší známku. „Jaro bylo pro podnikatele ve službách špatné, ale to, co je čeká v následujících týdnech, je daleko horší. Většina z nich v březnu měla finanční rezervu, ze které zvládla lockdown přečkat,“ konstatuje Boris Bošiak zakladatel portálu Reservio. „Nyní jsou ale ve stavu, kdy téměř polovina z nich je stále ve ztrátě a děsí se dalších vládních nařízení,“ dodává Bošiak.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek